Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Πολυχρωμος μπουφες για αρχαριες ...

Πολυχρωμος μπουφες για αρχαριες ... 17 Αυγ 2008 22:53 #21299

• Δωρα
  • Το Άβαταρ του/της Δωρα
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φαγοπότης
Επειδη δεν πιστευω οτι σε εναν μπουφε μετρανε μονο οι μαγειρικες ικανοτητες αλλα και η φαντασια ως αρχαρια και ψιλοασχετη θα σας παραθεσω τον μπουφε που συνηθιζω να κανω στα παρτυ μου (και στα παιδικα με τις αναλογες παραλλαγες καθε φορα) και που παντα ενθουσιαζει μικρους και μεγαλους..:)

*Σουβλακια χοιρινο και κοτοπουλο καρφιτσωμενα σε ανανα (συνηθως τα φτιαχνω μονη μου για να βαζω ενδιαμεσα κομματια ντοματα και πιπερια και για να υπολογιζω τον ογκο τους γιατι τα ετοιμα του εμποριου ειναι συνηθως πολυ μεγαλα για να καρφιτσωθουν στον ανανα)
*Σκατζοχοιρακι με κεφτεδακια και τυροκροκετες για αγκαθια καρφιτσωμενα με χρωματιστες οδοντογλυφιδες (τυροκροκετες δεν ξερω να κανω και παιρνω ετοιμες)
*Πιτσα (μου ανοιγει φυλλο ο μπαμπας μου..) Οταν ειναι για παιδικο παρτι κοβω τη ζυμη στρογγυλη με ενα μεγαλο ποτηρι και φτιαχνω φατσουλες
*Κρουασανακια βουτυρου με γαλοπουλα, τυρι μαρουλι και μαγιονεζα
* ενα βουναλακι κοτομπουκιες πανε πανω σε μαρουλοφυλλα και στολισμενα με ντοματακια γεμισμενα με τυρι κρεμα και λιγο μαιντανο
*σαντουιτσακια με τονοσαλατα και αγγουρακι(βρισκω πλεον κατι μικρουλια μπαγκετινια που τα ψηνεις εκεινη την ωρα παλια τα εκανα με μικρα ψωμακια)
* Κρεπες (τυρι ζαμπον καλαμποκι ή οτι αλλο θελετε)στο φουρνο με κρεμα γαλακτος
*Τυροπιτακια (που αγγαρευω τη θεια μου να μου φτιαξει αλλιως κουρου κατεψυγμενα που τρωγονταικαι κρυα)
*Μια πιατελα με διαφορα σκληρα και κιτρινα τυρια, με χωνακια απο αερος γεμισμενα με τυρι φιλαδελφια και χοινινη μπριζολα γεμισμενη με τυροσαλατα.. στη μεση βαζω λουκανικακια τυλιγμενα με μπεικον και γινεται σαν λουλουδι
*Καναπεδακια με σολωμο και αρωματικο τυρι κρεμα σε διαφορα σχεδια
κλασσικη μπομπα σε διαφορες παραλλαγες γεμισματος
*Μακαρονοσαλατα(μακαρονια βιδες, μαγιονεζα, καροτο,καλαμποκι)
*Σαλατα αναμεικτη με διαφορα λαχανικα εποχης (χωρις μαγιονεζες και σαλτσες γιατι πολλοι προτιμουν κατι κλασσικο)
* Πατατοσαλατα (πατατες, κρεμμυδακι φρεσκο, καπαρη, μαγιονεζα και μισο σφηνακι ουισκι)
* ταλιατελες στο φουρνο με κρεμα γαλακτος και μπεικον και τυρια (συνηθως δεν κανω και μακαρονοσαλατα και αυτο.. η το ενα η το αλλο)

Μεχρι εδω ειναι ενας κλασσικος μπουφες που μπορω να κανω σε 3-4 ωρες (πχ αν το αποφασισω ξαφνικα ενω την προηγουμενη λεω οτι δεν θα εχω φαγητο στα γενεθλια μου)

Εννοειτε οτι δινω ιδιαιτερη εμφαση στο στολισμο του τραπεζιου και των πιατων αναλογα με την εποχη.. (εχω παντα σπιτι σμου ενα καρο διακοσμητικα που τα παιρνω σε ασχετες στιγμες και παντα μου χρησιμευουν)
και αναλογα με την περισταση και το ποσο προγμαματισμενο ειναι μπορει να προσθεσω χοιρινο ή κοτοπουλο ρολο, τηγανια, μοσχαρι κοκκινιστο, ρυζι αναμεικτο, πατατες φουρνου κλπ..
Το θέμα είναι κλειδωμένο.
  • Σελίδα:
  • 1

γενέθλια χρηστών

Elefteria έχει γενέθλια σήμερα (18.04.1973), ΛΑΙΜΑΡΓΟΣ έχει γενέθλια σήμερα (18.04.1978), eleni-g έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (19.04.1981), ΤΑΝΙΑ81 έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (19.04.1981)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.232 δευτερόλεπτα