Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΔΙΑΤΡΟΦΗ.

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΔΙΑΤΡΟΦΗ. 05 Μαϊ 2008 13:39 #11709

• MARA!
  • Το Άβαταρ του/της MARA!
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Συντονιστής
  • Ο έρωτας περνάει απ' το στομάχι...γι αυτό μην ξεχνάτε ότι η μαγειρική είναι αλχημεία και η ζαχαροπλαστική είναι χημεία!!!!!
  •  Συνταγές του χρήστη
Καλησπερα!ξερετε να μου πειτε τι δεν κανει να τρωει μια γυναικα που θηλαζει;ποιες τροφες αλοιωνουν τη γευση;ευχαριστω !:unsure:
Ο ΕΞΥΠΝΟΣ ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ Ο ΠΟΝΗΡΟΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ Ο ΗΛΙΘΙΟΣ ΕΠΙΜΕΝΕΙ!!

mylittlefairybook.blogspot.gr/
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ:ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΔΙΑΤΡΟΦΗ. 05 Μαϊ 2008 13:49 #11712

• efy
  • Το Άβαταρ του/της efy
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φαγοπότης
Πέρα από τις τροφές που έχουν βαριά μυρωδιά (Σκόρδο κρεμμύδι κ.α), πρέπει να αποφεύγονται οι τροφές που μπορούν να προκαλέσουν αλεργίες στα βρέφοι (πχ. Κάστανα, Φράουλες, Ξηροί καρποί, μανιτάρια κ.α). Τα πολλά μπαχαρικά καθώς επίσης και οι τροφές που είναι πλούσιες σε νερό (αγγουράκια, κολοκυθάκια ...) προκαλούν "φούσκωμα" στα μωρά και επομένως πονόκοιλο.. :) :)

Απ:ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΔΙΑΤΡΟΦΗ. 05 Μαϊ 2008 13:54 #11713

• mama
  • Το Άβαταρ του/της mama
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Σεφ
  • On diet!!
  •  Συνταγές του χρήστη
Καλή μου λόγω του ότι θήλαζα μέχρι τον Ιανουάριο τα έχω φρέσκα στο μυαλό μου...
Βέβαια είναι και ανάλογα στο παιδί και θα το καταλάβεις αν σε κάτι που έφαγες δυσαρεστηθεί αλλά παρόλα αυτά μην τρως κρεμμύδια και πιπεριές γιατί του φέρνουν αέρια(και αυτό έχει πόνο γιατί τα εντερικά του ακόμα διαμορφώνονται...)... όπως επίσης και τα όσπρια να τα τρως διπλό... τριπλό βρασμένα...όχι πολύ αρακά, και λιπαρά...
Πολλά λαχανικά και φρούτα φρέσκα γάλα για να έχεις ασβέστιο ΕΣΥ και το τονίζω αυτό. Επίσης πρόσφατα έμαθα ότι το πράσο βοηθά στην παραγωγή γάλακτος.
Εμένα με βοήθησε βέβαια και η επιστημονική άποψη που θα βρεις εδω...

Απ:ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΔΙΑΤΡΟΦΗ. 05 Μαϊ 2008 15:00 #11718

• ΜΑΡΕΛΙ
  • Το Άβαταρ του/της ΜΑΡΕΛΙ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ερασιτέχνης μάγειρας
  •  Συνταγές του χρήστη
Εγω θυλαζα την κορη μου ενα χρονο,αποκλειστικα απο μενα χωρις συμπληρωμα.Μπορει καποιος να πει οτι ειναι υπερβολη αλλα εγω με της συμβουλες της παιδιατρου μου νιωθω οτι εκανα το σωστο.
Οσο για τα φαγητα μου ηταν πολυ περιορισμενα λογο κοληκων στα ενταρακια της.Δεν ετρωγα οσπρια λαχανικα.Μονο κρεας κοτοπουλο μοσχαρι χηρινο μα μακαρονια,με ρυζι.και φυσικα σουπες αρκετες χυμους.Πολυ γαλα για μενα νερο τουλαχιστον 3 λιτρα ημερησιως.
Αυτα βοηθουν και στηνπαραγωγη γαλακτος απο τον οργανισμο.Αυτο ομως παντα εξαρταται και απο τον οργανισμο της γυναικας.

Απ:ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΔΙΑΤΡΟΦΗ. 15 Μαϊ 2008 08:40 #12618

• asotiro
  • Το Άβαταρ του/της asotiro
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φαγοπότης
  •  Συνταγές του χρήστη
Αργοπορημένη απάντηση και από εμένα: πέρα από αυτά που ήδη είπαν η mama και ΜΑΡΕΛΙ (και η efy) δοκιμάζεις και αποφασίζεις: στην κόρη μου που τη θήλασα 8 μήνες ο παιδίατρος μου είχε πει να αποφεύγω και το πορτοκάλι, καθώς και ό,τι είναι αλλεργικός ο άντρας μου (π.χ. οστρακοειδή, γαρίδες κλπ) και απέφευγα επίσης μελιτζάνες, αγκινάρες. Στο γιο μου (που χρονίσαμε και ακόμα τον θηλάζω) ξεχάστηκα, έφαγα σκόρδο και κρεμμύδι, δεν τον πείραξε και συνέχισα. Από την άλλη τον πείραξε μία συνταγή με πολλά καυτερά, και τον πείραζαν αγκινάρες και μελιτζάνες επίσης.

Ουσιαστικά έχεις διάφορες ομάδες φαγητών που καλό είναι να αποφεύγεις:
  • αυτές που αλλάζουν τη γεύση στο γάλα (σκόρδο, κρεμμύδι, έντονες μυρωδιές) και άρα να μη θέλει να πιει το γάλα
  • αυτές που μπορεί να του δημιουργήσουν αέρια (όσπρια, μελιτζάνες, αγγινάρες, μπαχαρικά) και το αποτέλεσμα θα είναι να κλαίει όλο το βράδυ (και όχι μόνο). Αυτές με την πάροδο του χρόνου αρχίζεις να του τις δίνεις. Αν δηλαδή φτάσεις να θηλάζεις μέχρι να του δώσεις όσπρια, μετά μπορείς να φας και εσύ προφανώς.
  • αυτές που είναι "επικίνδυνες" (καφές, αλκοόλ). Το αλκοόλ γενικά είναι απαγορευμένο (όπως φυσικά και πολλά φάρμακα), αλλά πολλές φορές σου λένε πιες μια μπύρα δε θα κάνει κακό. Τον καφέ καλό είναι να τον αποφεύγεις, ειδικά αν δε θες να έχεις ένα νευρικό μωρό που δεν μπορεί να κοιμηθεί. Προσωπικά, πίνω έναν καφέ φίλτρου κατά προτίμηση το πρωί ή έναν ελληνικό.
  • αυτές που μπορεί να του προκαλέσουν αλλεργία, με προτεραιότητα αυτές που έχει αλλεργία ο μπαμπάς (προφανώς και δε θα φας κάτι στο οποίο έχεις αλλεργία εσύ!!!). Ο λόγος δεν είναι τόσο μην πάθει το παιδί αλλεργία, όσο το να μην εκτίθεται στο αλλεργιογόνο και εμφανίσει την αλλεργία στο μέλλον.

Τώρα έχω διαβάσει επίσης ότι καλό είναι να αποφεύγεται ο κρόκος Κοζάνης, αλλά δεν ξέρω το γιατί.

Δες αν θες και τις σελίδες της La Leche League International (www.llli.org/Greece.html) που υποστηρίζουν τις γυναίκες που θηλάζουν και προσπάθησε να βρεις μία ομάδα στην περιοχή που μένεις για υποστήριξη.
Τελευταία διόρθωση: 15 Μαϊ 2008 08:41 από asotiro. Αιτία: τυπογραφικά λάθη
  • Σελίδα:
  • 1

γενέθλια χρηστών

*Marilion* έχει γενέθλια σήμερα (02.10.1969), aspa0210 έχει γενέθλια σήμερα (02.10.1981), Cindy έχει γενέθλια σήμερα (02.10.1978), diony pat έχει γενέθλια σήμερα (02.10.1989), Garrett έχει γενέθλια σήμερα (02.10.1968), kasia έχει γενέθλια σήμερα (02.10.1984), MIKAELLA έχει γενέθλια σήμερα (02.10.1975), niflheim έχει γενέθλια σήμερα (02.10.1981), Rafaela88 έχει γενέθλια σήμερα (02.10.1988), theocoach έχει γενέθλια σήμερα (02.10.1980), valinakytea έχει γενέθλια σήμερα (02.10.1988), μαρσυρ έχει γενέθλια σήμερα (02.10.1985), 1054grams έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (03.10.1979), mariannazmyk έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (03.10.1988), merypoppins έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (03.10.1991), γιαμακ έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (03.10.1976), dorani25 έχει γενέθλια σε 2 ημέρες (04.10.1982), georgiov έχει γενέθλια σε 2 ημέρες (04.10.1975), hairstylistirene έχει γενέθλια σε 2 ημέρες (04.10.1974), irinisidera έχει γενέθλια σε 2 ημέρες (04.10.1979)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.315 δευτερόλεπτα