Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Γλυκά κουταλιού - Τα πιο περίεργα..

Απ:ΓΛΥΚΑ ΚΟΥΤΑΛΙΟΥ-ΤΑ ΠΙΟ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΔΟΚΙΜ 06 Φεβ 2007 13:27 #622

• melokipos
  • Το Άβαταρ του/της melokipos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φαγοπότης
  •  Συνταγές του χρήστη
Μαιρη έγραψε:
B) :ohmy: :ohmy: :blink: B) :P Εχω φαει π[ριν πολλά χρόνια γλυκό καρότο το οποίο ήταν αρκετά άνοστο. Επίσης έχω φάει γλυκό μελιτζάνα από φλάσκες μελιτζάνες, από μία κυρία Πόντια. Ηταν υπέροχο.

Το καροτο πριν το κανεις γλυκο πρεπει να το βαλεις σε ζαχαροπλαστικο ασβεστη και το πρωτο βρασιμο του να γινει με μελι θυμαρισιο για να γλυκισει!!!<br><br>Η δημοσίευση επεξεργάστηκε από: melokipos, at: 2007/02/06 18:45
Μελόκηπος - Παραδοσιακές Γευστικές Αναμνήσεις :: Ναύπλιο - Τολό - Χαλάνδρι
www.melokipos.com
ΚΑΡΑΜΕΛΟΚΗΠΟΣ - Το πρώτο και μοναδικό κατάστημα με καραμέλες και γλειφιτζούρια! :: www.caramelokipos.com
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ:ΓΛΥΚΑ ΚΟΥΤΑΛΙΟΥ-ΤΑ ΠΙΟ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΔΟΚΙΜ 06 Φεβ 2007 16:40 #626

• soyla
  • Το Άβαταρ του/της soyla
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φαγοπότης
ΕΧΩ ΦΑΕΙ ΚΑΣΤΑΝΟ ΓΛΥΚΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΚΑΘΟΛΟΥ!ΤΟ ΚΟΛΟΚΥΘΙ ΠΟΥ ΦΤΙΑΧΝΕΙ Η ΘΕΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΘΑΥΜΑΣΙΟ,ΤΟ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΜΕ ΣΧΕΔΙΟ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΜΕ ΑΡΙΔΑ.ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΩ ΦΑΕΙ ΝΤΟΜΑΤΑΚΙΑ ΜΙΚΡΑ ΚΑΙ ΜΕΛΙΤΖΑΝΑΚΙ ΗΤΑΝ ΩΡΑΙΑ.ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΚΑΛΑΚΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙΚΟ ΤΡΕΛΑΙΝΟΜΑΙ ΓΙΑΥΤΟ, ΝΑΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΟΤΙ Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ ΜΙΚΡΗ ΤΟ ΕΚΡΙΒΕ ΓΙΑΤΙ ΗΜΟΥΝ ΙΚΑΝΗ ΝΑ ΦΑΩ ΟΛΟ ΤΟ ΒΑΖΟ!!! ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΡΑΝΤΖΑΚΙ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΦΤΙΑΞΕΙ ΚΑΠΟΤΕ ΕΓΩ ΗΤΑΝ ΩΡΑΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΕΙΧΑ ΠΕΤΥΧΕΙ! ΒΕΒΑΙΑ ΑΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΑΝΑΕΦΤΙΑΞΑ ΕΓΩ ΚΑΝΟΥΝ ΑΛΛΟΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ:P ΕΙΜΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΓΛΥΚΑΣΤΟΥ!

Απ:ΓΛΥΚΑ ΚΟΥΤΑΛΙΟΥ-ΤΑ ΠΙΟ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΔΟΚΙΜ 06 Φεβ 2007 16:51 #627

• MARA!
  • Το Άβαταρ του/της MARA!
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Συντονιστής
  • Ο έρωτας περνάει απ' το στομάχι...γι αυτό μην ξεχνάτε ότι η μαγειρική είναι αλχημεία και η ζαχαροπλαστική είναι χημεία!!!!!
  •  Συνταγές του χρήστη
;) Εκτος τα συνηθισμενα που προτιμω[περγαμοντο,νεραντζι,συκο,κερασι]μου αρεσει το σταφυλι και το κυδωνι τα απλωνεις και σε φετα ψωμιου αν θες!<br><br>Η δημοσίευση επεξεργάστηκε από: Mariamp, at: 2007/02/06 22:48
Ο ΕΞΥΠΝΟΣ ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ Ο ΠΟΝΗΡΟΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ ΚΑΙ Ο ΗΛΙΘΙΟΣ ΕΠΙΜΕΝΕΙ!!

mylittlefairybook.blogspot.gr/

Απ:ΓΛΥΚΑ ΚΟΥΤΑΛΙΟΥ-ΤΑ ΠΙΟ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΔΟΚΙΜ 06 Φεβ 2007 17:44 #628

• melokipos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φαγοπότης
  •  Συνταγές του χρήστη
eidika ama einai apo mayrh stafida einai yperoxo!!!!
www.melokipos.com
ΚΑΡΑΜΕΛΟΚΗΠΟΣ - Το πρώτο και μοναδικό κατάστημα με καραμέλες και γλειφιτζούρια! :: www.caramelokipos.com

Απ:ΓΛΥΚΑ ΚΟΥΤΑΛΙΟΥ-ΤΑ ΠΙΟ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΔΟΚΙΜ 07 Φεβ 2007 05:33 #631

• Riniw
  • Το Άβαταρ του/της Riniw
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φαγοπότης
  •  Συνταγές του χρήστη
Μανταρινι.Δεν μου αρεσε καθολου.Ειχε μια περιεργη πικρα αν και γλυκο.Λατρευω ομως το κερασακι και το καρπουζι αρκει να ειναι τραγανα,κρατσανιστα.Καρπουζακι ξερω μονο απο τη φλουδα,οπως το κανουν στην Καλαματα.Θα ηθελα ομως να δοκιμασω απο την ψιχα του.Απο το εσωτερικο μονο καρπουζοπιτα που κανουν στη Μηλο εχω δοκιμασει που δεν μου αρεσε.Που θα βρω ζαχαροπλαστικο ασβεστη;Θελω να φτιαξω γλυκα και δεν μπορω.Μελοκηπε,αν καταλαβα καλα εμπορευεσε κιολας.Να ξερεις οτι εχεις εναν πελατη αν δεχεσε παραγγελιες.;)

Απ:ΓΛΥΚΑ ΚΟΥΤΑΛΙΟΥ-ΤΑ ΠΙΟ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΔΟΚΙΜ 07 Φεβ 2007 08:14 #636

• melokipos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φαγοπότης
  •  Συνταγές του χρήστη
Riniw έγραψε:
Μανταρινι.Δεν μου αρεσε καθολου.Ειχε μια περιεργη πικρα αν και γλυκο.Λατρευω ομως το κερασακι και το καρπουζι αρκει να ειναι τραγανα,κρατσανιστα.Καρπουζακι ξερω μονο απο τη φλουδα,οπως το κανουν στην Καλαματα.Θα ηθελα ομως να δοκιμασω απο την ψιχα του.Απο το εσωτερικο μονο καρπουζοπιτα που κανουν στη Μηλο εχω δοκιμασει που δεν μου αρεσε.Που θα βρω ζαχαροπλαστικο ασβεστη;Θελω να φτιαξω γλυκα και δεν μπορω.Μελοκηπε,αν καταλαβα καλα εμπορευεσε κιολας.Να ξερεις οτι εχεις εναν πελατη αν δεχεσε παραγγελιες.;)

Το μανταρινάκι δεν γίνεται να μην έχει μια περίεργη πικρα...Κι αυτο επειδη βράζεται μαζί με τη φλουδα,γιατι αλλιως δεν κρατιέται η μορφή του!Από την ψίχα του καρπουζιού όσες φορές κι αν το έχω επιχειρήσει γίνεται χάλια...

Ζαχαροπλαστικό ασβέστη οταν λέω εννοω...:(πάρε χαρτί και σημείωσε);)
Πας σε μια μάντρα υλικών οικοδομής και αγοράζεις ένα τσουβαλάκι κανονικό ασβέστη.Ο ασβέστης δεν είναι τίποτα άλλο παρα τριμμένη πετρα μαζι με νερό.
Για καθε 7 κιλά ασβέστη χρειάζεσαι 20 κιλά νερό.Ριχνεις λοιπον σε έναν κουβά τον ασβέστη και το νερο και το αφήνεις 2-3 μερες ετσι ώστε να κάτσει στο κατω μέρος ολη η πετρα και να μείνει στο πανω μέρος μονο το θολό νερό.Παιρνεις αυτό το νερό και το ρίχνεις στο φρουτο σου και το αφήνεις μεχρι να το δεις να τραγανίζει.Μετα βγάζεις το φρούτο σου και το αφήνεις για λίγο να στραγγίξει και ξεκινάς τις υπόλοιπες διαδικασίες.!!!

Ρηνιώ μου δεν είναι ακριβώς εμπόριο αυτό που κάνω.Απλά πριν απο 1,5 χρόνο αποφασίσαμε με τον αδερφό μου να κάνουμε την αποκέντρωση μας απο αυτή την ιδιότροπη πόλη που λέγεται αθήνα και να εγκατατασταθούμε μόνιμα στην παλιά πόλη του ναυπλίου.Εδω λοιπόν έχω σαν ασχολία την αγάπη που είχα από πολύ μικρός σε ηλικία,τα γλυκά και ιδιαίτερα του κουταλιού.Αυτό λοιπόν δεν λέγεται εμπόριο για μένα,αλλά εκπλήρωση ονείρων μιας ζωής που απλα ξέφυγαν από τα πλαίσια της σκέψης και έχει πάρει το καθένα τη θέση του μέσα σε ράφια και βιτρίνες.Απλά αυτό που κάνω το κάνω καθαρά για ιδεολογικους λογους κι οχι για βιοποριστικούς και γι αυτο πιστευω οτι το κανω καλά.
www.melokipos.com

γενέθλια χρηστών

Harley έχει γενέθλια σήμερα (24.07.1972), konbei έχει γενέθλια σήμερα (24.07.1983), geovad έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (25.07.1988), Iliana N έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (25.07.1990), pdo έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (25.07.1963), ΧΩΡΙΑΤΙΣΣΑ έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (25.07.1970), kallia1989 έχει γενέθλια σε 2 ημέρες (26.07.1989), lenaki30 έχει γενέθλια σε 2 ημέρες (26.07.1983), lia_prov έχει γενέθλια σε 2 ημέρες (26.07.1978)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.285 δευτερόλεπτα