Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Τι θα θέλατε να δείτε στο site μας;

Απ:Τι θα θέλατε να δείτε στο site μας; 08 Ιουλ 2009 10:44 #154014

• charala23
  • Το Άβαταρ του/της charala23
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φαγοπότης
  •  Συνταγές του χρήστη
σε ευχαριστώ πολύ! έβλεπα στις 3d τούρτες τι έχουν φτιάξει και τρελλάθηκα!! ειδικά η mama που έφτιαξε την φραουλίτσα (καρτούν δεν είναι?) και μάλιστα ήταν η πρώτη φορά που έφτιαξε κάτι τέτοιο έμεινα με το στόμα ανοιχτό!

ευχαριστώ πολύ! θα το δω από το σπίτι και ελπίζω να επανέλθω με δημιουργίες! :woohoo: :woohoo:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ:Τι θα θέλατε να δείτε στο site μας; 10 Ιουλ 2009 05:06 #154467

• vasiliki68
  • Το Άβαταρ του/της vasiliki68
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ασημένιο πιρούνι
  • Η ευτυχία δεν είναι προορισμός... αλλά ο τρόπος που ταξιδεύουμε
  •  Συνταγές του χρήστη
Θα ήθελα αν είναι δυνατόν το μαρκάρισμα ως διαβασμένα να γίνεται και στο κάθε θέμα ξεχωριστά. :)

Απ:Τι θα θέλατε να δείτε στο site μας; 12 Ιουλ 2009 04:44 #154771

• candy candy
  • Το Άβαταρ του/της candy candy
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φαγοπότης
  •  Συνταγές του χρήστη
Θα ηθελα να δω μια λιστα με βασικα υλικα που χρησιμοποιουμε στις συνταγες μας σχετικα με τις ποσοτητες σε γραμμαρια.Δηλαδη για παραδειγμα ποσα γραμμαρια ειναι ενα φλυτζανι γαλα η ποσα γραμμαρια ειναι μια κουπα αλευρι.Και τελικα οταν λεμε κουπα εννοουμε το φλιτζανι του τσαγιου?
ευχαριστω

Απ:Τι θα θέλατε να δείτε στο site μας; 12 Ιουλ 2009 05:46 #154778

• ΦΟΦΗ
  • Το Άβαταρ του/της ΦΟΦΗ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φαγοπότης
Συμφωνώ με την candy candy αυτό θα ήθελα και εγώ :S :S

Απ:Τι θα θέλατε να δείτε στο site μας; 12 Ιουλ 2009 06:02 #154780

• GreekLoverBoy
  • Το Άβαταρ του/της GreekLoverBoy
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ερασιτέχνης μάγειρας
  • my mom always served leftovers. the original recipe has never been found...
  •  Συνταγές του χρήστη
CONGRATS!
καταρχήν, συγχαρτήρια και πάλι για το εκτενές σάιτ σας.
βλέπω έχετε ρίξει (και διαρκώς ρίχνετε) πολλή και καλή δουλειά η οποία πραγματικά «φαίνεται»!
ένα μεγάλο μπράβο σε όλους και όλες, λοιπόν!

ΤΙ ΘΑ'ΘΕΛΑ ΑΚΟΜΗ ΝΑ ΔΩ?
ομολογώ δεν έχω διαβάσει όλες τις ιδέες που διατυπώθηκαν μέχρι σήμερα, οπότε σόρι αν τυχόν συζητήθηκε η δική μου. τι προτείνω?

ΣΤΟ ΜΕΝΟΥ ΣΥΝΤΑΓΩΝ
θα'θελα να δω μια επιλογή με «αντιστοιχίες ελληνικών & ξένων υλικών». κάποιο γλωσσάρι, τρόπον τινά, που να περιέχει, όχι μόνο αντιστοιχίες υλικών, αλλά και...

ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΤΥΠΟΠΟΙΗΜΕΝΑ ΠΡΟΪΟΝΤΑ
ένα σοβαρό θέμα που προβληματίζει εμάς τους ομογενείς στα ελληνόφωνα σάιτ μαγειρικής σαν και τούτο, είναι οι αναφορές σε ελληνικά προϊόντα, και ιδίως τα τυποποιημένα!

ΓΙΩΤΗΣ? WHO'S THAT?
είμαστε τόσο εκτός ελληνικής πραγματικότητας ώστε, όταν βλέπουμε συνταγές με υλικά όπως πχ 1 φάκελλο κρέμα ΓΙΩΤΗΣ... αφήστε... «κολλάμε»!

δεν καταλαβαίνουμε, οπότε, τι κάνουμε? ντρεπόμαστε να ρωτήσουμε και προσπερνάμε τη συνταγή απογοητευμένοι...

ΚΛΑΣΙΚΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΑΪΤ
κλικ για λεπτομέρειες (μήνυμα 11-7-09)
Παγωτό σάντουιτς 2

τι εστί «ερμόλ»? τι εστί «μόρφατ»? και άλλες τέτοιες «σπαζοκεφαλιές». εγώ ευτυχώς βρήκα αμέριστη συμπαράσταση χτες (να'ναι καλά η MAGEIRISSA!).

ΜΙΑ ΜΑΚΡΟΠΡΟΘΕΣΜΗ ΛΥΣΗ
και καλά εγώ, χτες. αλλά στο μέλλον τι γίνεται? κάποιος άλλος ή άλλη σεφ θα ξαναρωτήσει το ίδιο και ίσως τον αγνοήσουμε.

πιστεύω πως αξίζει τον κόπο γιατί είμαστε διεθνές σάιτ και η ανάγκη αυτή παραμένει ακάλυπτη. εγώ είμαι πρόθυμος να συμβάλλω όπως μπορώ με απαντήσεις σε ό,τι αφορά αντίστοιχα αμερικάνικα τυποποιημένα προϊόντα. άλλοι με άλλα.

ΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΒΗΜΑ!
έτσι θα δώσουμε τη δυνατότητα και σε άλλους έλληνες ομογενείς να καταθέτουν τις γνώσεις τους επίσης. μέχρι στιγμής δεν έχω βρει κάτι τέτοιο σε ΚΑΝΕΝΑ άλλο ελληνικό σάιτ μαγειρικής.

what d'you say?
would you like to be the first one?
Mike

candy candy έγραψε:
Θα ηθελα να δω μια λιστα με βασικα υλικα που χρησιμοποιουμε στις συνταγες μας σχετικα με τις ποσοτητες σε γραμμαρια.Δηλαδη για παραδειγμα ποσα γραμμαρια ειναι ενα φλυτζανι γαλα η ποσα γραμμαρια ειναι μια κουπα αλευρι.Και τελικα οταν λεμε κουπα εννοουμε το φλιτζανι του τσαγιου?
ευχαριστω

ENA AKOMH ΛΑΚΩΝΙΚΟ ΤΗΛΕΓΡΑΦΗΜΑ
(ο βιαστικός αναγνώστης διαβάζει επικεφαλίδες και μόνο ό,τι ενδιαφέρει)

(ο συντάκτης ξεκίνησε το μήνυμα στις 9 το πρωί χτες. μεσολάβησαν κάπου 6 διαλείμματα. μαγείρεψε, πήρε το μεσημεριανό του υπνάκο, πήγε Starbucks για καφέ, ψώνια σούπερ μάρκετ, γύρισε, άναψε πουράκι, καπνίζει και συνεχίζει το χαβά του)

φίλοι και φίλες, candy candy, φόφη, και λοιποί.
όλα εύλογα ερωτήματα! απαντώ όπως πάντα, λακωνικά, στο κλασικό τηλεγραφικό στυλ μου :dry:

ΚΑΝΤΕ ΚΛΙΚ ΣΤΟ...
αν θέλετε αναλυτικές απαντήσεις, μπίνγκο! βρήκατε το ιδανικό «ψώνιο».
αν όχι, κάντε κλικ στο «delete» ή, αν έχετε, στο «οχ!», ή/και στο «εξαφανιζόλ!». γρήγορα, εξαφανιστείτε! πηγαίντε... για ψώνια. καλύτερα θα περάσετε!

λοιπόν, «συμψωνάκια» μου. έννοια σας!
τις προάλλες διαπίστωσα πως ήδη υπάρχουν λεπτομερείς απαντήσεις στο σάιτ, έστω και εν μέρει ;)

«ΕΝ ΜΕΡΕΙ»...
κάντε κλικ εδώ «Μετατροπές»

in fact, τις «Μετατροπές» τις έχετε πάντα πρόχειρες κατεβαίνοντας στο τέλος της σελίδας. επιλέξτε το σχετικό tab πχ
Aρχική | Συνταγές | Οδηγίες βήμα βήμα | Μετατροπές...
and you're good to go.

...ΑΛΛΑ ΟΧΙ «ΕΝ ΟΛΩ»
είπα απαντήσεις «εν μέρει» διότι οι συγκεκριμένες μετατροπές στο λινκ που παρέθεσα αφορούν μόνο στα υγρά υλικά (νερό, λάδι, βούτυρο, κτλ.)

ΚΑΙ ΟΜΩΣ...ΥΠΑΡΧΕΙ!
αναφέρονται βέβαια και κάποια στερεά υλικά εκεί, αλλά ρεαλιστικά τώρα, είναι φύσει αδύνατον να καταρτίσει κανείς πίνακα με όλα ανεξαιρέτως τα υλικά που υπάρχουν στον κόσμ... επ, είμαι λάθος. σόρι. τώρα θυμήθηκα...

να ένα σούπερ αναλυτικό λινκ για σούπερ «ψώνια».
το θέλετε? ορίστε. κάντε κλικ εδώ:
Υπουρείο Γεωργίας των ΗΠΑ: Εθνική Βάση Διατροφικών Δεδομένων

ΟΙ ΕΥΡΩΠΑΪΚΕΣ ΣΥΝΤΑΓΕΣ
εκείνο που κυριολεκτικά «εκνευρίζει» εμάς τους ομογενείς είναι αυτό ακριβώς που ρωτάτε. όπου κι αν κοιτάξεις, οι ευρωπαϊκές συνταγές, σχεδόν πάντα κι εξ ολοκλήρου, δίνονται σε μονάδες βάρους, ήτοι κατά κιλό ή υποδιαιρέσεις του.

μα καλά, όλα τα ελληνικά νοικοκυριά έχουνε ζυγαριές και ζυγίζουν ένα ένα κάθε υλικό? αναρρωτιέμαι πόσος χρόνος απαιτείται για την προετοιμασία και τον υπολογισμό των υλικών μιας συνταγής.

ειλικρινά, αναγκάστηκα και αγόρασα ένα «δίγλωσσο» ζυγό (pounds & kilos) ειδικά και κατ'εξαίρεση για τις ελληνικές συνταγές!

υποψιάζομαι πως κάποια από τα υλικά σας μάλλον δε χρειάζονται ζύγισμα γιατί είναι ήδη τυποποιημένα με το βάρος κάθε προϊόντος στη συσκευασία?

ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΕΣ ΣΥΝΤΑΓΕΣ
πολύ σπάνια θα δεις υλικά «κατά βάρος» στις αμερικάνικες συνταγές (συνήθ. για μεγάλες ποσότητες, πχ πατάτες, μήλα, κ.τ.ό.)

χρησιμοποιούμε μια πολύ απλή μέθοδο για όλους.
τα υλικά των συνταγών σημειώνονται σχεδόν ΠΑΝΤΟΤΕ κατ'όγκο γιατί όλοι μας χρησιμοποιούμε «στάνταρ μεζούρες».

ΕΝΑ ΦΛΙΤΖΑΝΙ...
τα υλικά δίνονται κατά φλιτζάνι ή υποδιαιρέσεις του, οι οποίες είναι τυπωμένες στη γυάλινη μεζούρα, πχ 3/4 φλ, 2/3 φλ, 1/2 φλ, 1/3 φλ, 1/4 φλ.

ΥΓΡΑ
[img size=320x240]images.crateandbarrel.com/is/image/Crate...ngCup2CupF7?$family$[/img]

ΣΤΕΡΕΑ
[img size=320x240]www.shreejiindia.com/images/measuring_cup.jpg[/img]

επομένως δεν υπάρχει απορία για το πόσο είναι πχ 1 φλ γάλα, 1 φλ αλεύρι, 1 φλ βούτυρο, 1 φλ καρύδια, ή 1 φλ ζάχαρη άχνη. είναι όλα το ίδιο!

MIA ΚΟΥΤΑΛΙA...
ομοίως και για μικρότερες ποσότητες υλικών. όλοι έχουμε ένα και το αυτό σετ κουταλο-μεζούρες (στυλ μπρελόκ) για 1 κουταλιά σούπας, 1 κ. γλυκού, και τις υποδιαιρέσεις του (1/2 κγ, 1/4 κγ).
[img size=320x240]www.homesteadersupply.com/store/images/measuring%20spoons.JPG[/img]

τέλος, για τα μπαχαρικά (και λοιπά εξωγήινα «ψώνια» σαν του λόγου μου) ναι, υπάρχει ένα ακόμα σετ μικρομεζούρες για 1/8 κγ (1 dash), 1/16 κγ (1 pinch), 1/32 κγ (1 smidgen).
[img size=320x240]www.shopatmoxie.com/mm5/graphics/00000001/dashlg300.jpg[/img]

φανταστείτε ένα «φαιδρό» κουταλάκι με τη λέξη «1 πρέζα» σταμπαρισμένη επάνω! το φαιδρότερο βέβαια είναι ότι, ως ερασιτέχνης, τα... χρησιμοποιώ κατά κόρον!

το εξαντλήσαμε το θέμα ή παραλείψαμε τίποτα?
αν όχι, το μήνυμα προορίζεται για μεταφορά στα «Άρθρα»
:woohoo:
Mike
Τελευταία διόρθωση: 12 Ιουλ 2009 12:34 από MAGEIRISSA. Αιτία: διπλό συνεχόμενο ποστ

Απ:Τι θα θέλατε να δείτε στο site μας; 13 Ιουλ 2009 10:24 #154974

• charala23
  • Το Άβαταρ του/της charala23
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φαγοπότης
  •  Συνταγές του χρήστη
θα ήθελα να δω μία συζήτηση όπου μπορούμε να θέτουμε ερωτήματα στη διαιτολόγο και να μας απαντάει - αναφέρομαι σε γενικά πράγματα και συμβουλές που αφορούν την υγιεινή διατροφή και όχι σε ερωτήματα τύπου "τι δίαιτα να κάνω?"

ελπίζω να είναι ξεκάθαρη η πρότασή μου! :woohoo: :woohoo:
Συντονιστές: Ναυσικά, MAGEIRISSA, Ginger, anniokm

γενέθλια χρηστών

geovad έχει γενέθλια σήμερα (25.07.1988), Iliana N έχει γενέθλια σήμερα (25.07.1990), pdo έχει γενέθλια σήμερα (25.07.1963), ΧΩΡΙΑΤΙΣΣΑ έχει γενέθλια σήμερα (25.07.1970), kallia1989 έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (26.07.1989), lenaki30 έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (26.07.1983), lia_prov έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (26.07.1978), nopi thessaloniki έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (26.07.1980), ditsamis έχει γενέθλια σε 2 ημέρες (27.07.1971), theodorasarigianni έχει γενέθλια σε 2 ημέρες (27.07.1989), Xara Lily έχει γενέθλια σε 2 ημέρες (27.07.1986)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.367 δευτερόλεπτα