Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3

ΘΕΜΑ: πικ νικ

Απ:πικ νικ 14 Ιουλ 2009 06:45 #155203

• monbebe
  • Το Άβαταρ του/της monbebe
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Βοηθός Μάγειρα
  • Να είμαστε καλά,να τρώμε!!
  •  Συνταγές του χρήστη
Ρηνιώ έγραψε:
Εμείς λέμε για πικ νικ το Σάββατο! Έχετε κάποια ιδέα για μέρος που να έχετε πάει; Θα είμαστε δύο άτομα οπότε το μενού είναι περιορισμένο :Ρ
Οι ιδέες μου είναι οι εξής:
-λαχανομπουκιές (τα γνωστά του Μπαρμπα-Στάθη)
-κάποια πίτα ή τοστάκια ρολάκια
-κράκερς με τυρί/ντομάτα/ελιά/πιπεριά ή αλμυρό κέικ
-σαλάτα αγγουροντομάτα (ατομική)
-σαλάτα μαρούλι (ατομική)
-κρασί και αναψυκτικό

Για γλυκό δε θα πάρω κάτι μάλλον... Αλλά δε θα είχε πλάκα κάτι σαν τα μπισκοτάκια της τύχης που δίνουν στα κινέζικα;

Περιμένω την αξιολόγηση του μενού μου (χιχι) και ίσως κάποιες καλύτερες προτάσεις!

ΥΓ Θέλω ελαφριά πραγματάκια και μικρές ποσότητες! Λέτε να πάρω και φρούτο;

Ρηνιώ,
εμείς πηγαίνουμε πολύ συχνα εκδρομές μονοήμερες και καθιερώνουμε το πικ νικ.Τώρα για τοποθεσια,εξαρτάται πόσο μακρυα θες να πας.Επίσης βουνό ή θάλασσα;
Το μενού μας συνήθως περιλαμβάνει τα εξής απλά;
Κεφτεδάκια
Αυγουλάκια βραστά
Τοστάκια
Ντοματούλα
Κασεράκι
Φρουτάκι

Για γλυκό συνήθως έχουμε κάτι έτοιμο,δηλαδή συσκευασμένη σοκολάτα,γκοφρέτες κτλ.
Ολα τα έχουμε σε ψυγειο και είναι οκ.Ακόμη και αναψυκτικα και νερο κρύο.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ:πικ νικ 14 Ιουλ 2009 09:59 #155253

• xaroula
  • Το Άβαταρ του/της xaroula
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Συντονιστής
  • Η ηθική πρόοδος ενός έθνους φαίνεται στον... τρόπο που συμπεριφέρεται στα ζώα..(Μαχάτμα Γκάντι)
  •  Συνταγές του χρήστη
Ρηνιω εγω θα σου ελεγα να πας για μπανιο...να αραξεις στον ηλιο και οταν πεινασεις να πας σε μια παραθαλασια ταβερνουλα να φας το ψαρακι σου και να πιεις τις μπυριτσες σου η το κρασακι σου κρυο κρυο..τελεια!! ;)

τωωωωωωρα αν θες ντε και καλα να πας για πικ νικ
σαλατουλες ,πιτουλα ,και κανα κεφτεδακι ειναι μια χαρα και στο ψυγειακι ποτακια παγωμενα :P

Απ:πικ νικ 14 Ιουλ 2009 11:05 #155276

• Ρηνιώ
  • Το Άβαταρ του/της Ρηνιώ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Χρυσός σκούφος
  • Fifteen apparitions have I seen, the worst a coat upon a coat hanger
  •  Συνταγές του χρήστη
Xaroula μη με προσγειώνεις,χιχι, θέλω κάτι ρομαντικό στη φύση!! Και χειροποίητο πολύ σημαντικό (δεν είμαστε παντρεμένοι, δε συζούμε, ε, να μην επιδείξω τα ταλέντα μου ;))

Monbebe για τοποθεσία χμμ δε θέλω θάλασσα γιατί είναι Σάββατο και θα έχουν ξεχυθεί όλοι στις παραλίες... Θέλω ησυχία και ρομαντισμόοοο :):) Ααα και να είναι εντός Αττικής. Έχω ακούσει για Πεντέλη, στη θέση λέει "Καρδιά", ξέρει κανείς πού πέφτει (όχι η Πεντέλη, η συγκεκριμένη τοποθεσία) ;
Literarum Radices Amarae Sunt Sed Fructus Dulces

Απ:πικ νικ 14 Ιουλ 2009 11:22 #155288

• monbebe
  • Το Άβαταρ του/της monbebe
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Βοηθός Μάγειρα
  • Να είμαστε καλά,να τρώμε!!
  •  Συνταγές του χρήστη
Χμμμμ....δεν γνωρίζω για την συγκεκριμένη τοποθεσία στην Πεντέλη.
Να σου πώ όμως ότι πολύ όμορφα είναι και η διαδρομή προς Δερβενοχώρια (πριν απο τις καμμένες εκτάσεις).
Πολύ καλά είναι και στο Αλεποχώρι (μιλάμε παντα στην διαδρομή προς εκεί,που είναι ορεινά,όχι να σκάσεις στην παραλία.).Εχει πολλα σημεία απο εκεί με ανοίγματα και επάνω στον δρόμο και αν διαθέτεις 4x4 σε κανέναν παράπλευρο χωματόδρομο δίπλα στα δέντρα.

Ααααα!Να μην ξεχάσω γιατί τώρα το διευκρίνησες...Αφού με το πρόσωπο ούτε καν συζείτε και θές να επιδείξεις το ταλέντο σου άκυρα τα βραστά αυγά που είπα πριν!Μία σαλατούλα πράσσινη,φτίαξε πιτούλες με μπιφτέκι και τύλιξε τις σαν σουβλάκι,φρουτάκι και για γλυκό λόγω ζέστης..μάλλον τίποτα.Τι να το κάνεις το γλυκο εαν είσαι φρεσκοερωτευμένος;;;;Γλυκαίνεσε χωρίς να σε επηρεάζει και η ζέστη!Εκεί να δεις ζέστη!Καύσωνας! :P :P
Καλά να περάσετε! :kiss:

Απ:πικ νικ 14 Ιουλ 2009 11:29 #155293

• Ρηνιώ
  • Το Άβαταρ του/της Ρηνιώ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Χρυσός σκούφος
  • Fifteen apparitions have I seen, the worst a coat upon a coat hanger
  •  Συνταγές του χρήστη
Σ'ευχαριστώ γλυκιά μου monbebe!
Literarum Radices Amarae Sunt Sed Fructus Dulces

Απ:πικ νικ 22 Μαϊ 2011 17:33 #581927

επειδή κι εμείς λέμε μέσα στον Ιούνιο να πάμε καμιά βόλτα σε βουνά και παραλίες, τα κεφτεδάκια και τα τοστάκια είναι καλή και κλασική ιδέα για πικ νικ, φοβάμαι όμως με τη ζέστη ότι μπορεί να χαλάσουν τα τρόφιμα (δεν έχω ψυγειάκι).. τί λέτε να το ρισκάρουμε ή θα υπάρχει πρόβλημα; εκτός από κέικ ή πάστα φλώρα, καμιά άλλη ιδέα για γλυκό; ευχαριστώ!! :hi:
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3

γενέθλια χρηστών

Lena Dio έχει γενέθλια σήμερα (29.07.1982), soula!!! έχει γενέθλια σήμερα (29.07.2010), tinapandou έχει γενέθλια σήμερα (29.07.1991), vagoas έχει γενέθλια σήμερα (29.07.1950), zoe vranikou έχει γενέθλια σήμερα (29.07.1971), angski86 έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (30.07.1986), artmam έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (30.07.1994), CChristine έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (30.07.1996), Chrystalla έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (30.07.1987), ioanna3 έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (30.07.1974), rini1 έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (30.07.2012), Βιργινία Κωστή έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (30.07.1958), Ελεάνθη έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (30.07.1979), Τζο Σμ. έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (30.07.1998), jovanul έχει γενέθλια σε 2 ημέρες (31.07.1974), Mixail έχει γενέθλια σε 2 ημέρες (31.07.1981), PeliDarkprincess έχει γενέθλια σε 2 ημέρες (31.07.1985), Δέσποινα Μέρτζα έχει γενέθλια σε 2 ημέρες (31.07.1991)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.298 δευτερόλεπτα