Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Καρμποναρα.

Καρμποναρα. 11 Νοε 2006 16:36 #184

• MARA!
  • Το Άβαταρ του/της MARA!
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Συντονιστής
  • Ο έρωτας περνάει απ' το στομάχι...γι αυτό μην ξεχνάτε ότι η μαγειρική είναι αλχημεία και η ζαχαροπλαστική είναι χημεία!!!!!
  •  Συνταγές του χρήστη
Καλησπερα σας.Ειμαι καινουργια στο Forum και θα ηθελα να μου πειτε πως φτιαχνουμε την Καρμποναρα.Υπαρχουν διαφορες συνταγες? Ευχαριστω.......<br /><br />
Ο ΕΞΥΠΝΟΣ ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ Ο ΠΟΝΗΡΟΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ Ο ΗΛΙΘΙΟΣ ΕΠΙΜΕΝΕΙ!!

mylittlefairybook.blogspot.gr/
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Καρμποναρα. 11 Νοε 2006 18:11 #185

• Sitronella
  • Το Άβαταρ του/της Sitronella
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Διαχειριστής
  • Όλοι μπορούν να μαγειρέψουν!
  •  Συνταγές του χρήστη
Φυσικά υπάρχουν διάφορες συνταγές, όπως και για κάθε φαγητό.<br />Χρειάζεσαι μπέικον (400 γρ.), παρμεζάνα (3/4 φλ), βούτυρο (3 κ.σ.), πιπέρι, 2 αβγά και φυσικά μακαρόνια.<br />Τηγανίζεις το μπέικον και το ψιλοκόβεις. Βράζεις τα μακαρόνια, τα σουρώνεις και πρσθέτεις το μπέικον, το τυρί και το βούτυρο και μπόλικο φρεσκοτριμμένο πιπέρι. ανακατεύεις καλά και όταν κρυώσουν λιγάκι προσθέτεις τα αβγά και ανακατεύεις με δύναμη να καλυφθούν τα μακαρόνια.<br /><br />Αυτή είναι η κανονική συνταγή. Κάποιοι φυσικά δεν βάζουν αβγά και βάζουν κρέμα γάλακτος.
Δεν βλέπουμε τα πράγματα όπως είναι αυτά, τα βλέπουμε όπως είμαστε εμείς - Anais Nin

Απ: Καρμποναρα. 15 Δεκ 2006 18:00 #215

• τσιγαρο
  • Το Άβαταρ του/της τσιγαρο
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ερασιτέχνης μάγειρας
  • Οτι μυριζει, καιγεται!
  •  Συνταγές του χρήστη
Πονεμενη ιστορια η καρμποναρα
Εχω παρακολουθησει πολλους γνωστους τηλεοπτικους \"star\" να φτιαχνουν καρμποναρα, αλλες τοσες φορες εχουν πεσει στα χερια μου \"επωνυμες\" συνταγες που με εφεραν σε απελπισια...
Ψαχτηκα τουλαχιστον 4 χρονια με το συγκεκριμμενο ειδος συνταγης μεχρις οτου να με ικανοποιησει τοσο εμενα οσο και οσοι την εχουν γευθει.
Ειχα την τυχη πριν πολλα χρονια να δοκιμασω στην Ιταλια καρμποναρα, και αυτη η γευση ηταν οδηγος μου.
Σε γενικοτητες, η καρμποναρα, θελει τουλαχιστον τεσσερα (4) ειδη τυριων και οχι δεν θελει αυγα. Κρεμα γαλακτος, φρεσκο γαλα, μανιταρια μπεικον ζαμπον και ζωικο βουτυρο μαζι με καρυκευματα.
Ειναι μπελαλιδικη και κοστιζει, αλλα πραγματικα αξιζει. Σε καποια απο τις επομενες μερες, θα προσπαθησω να τη δημοσιευσω στην παρουσα ιστοσελιδα.
Σημερα θα σας προτεινω μια απο τις αγαπημενες μου συνταγες την Καραπιελα (ευκολη, σχετικα φθηνη, μα με εξαιρετη γευση) την οποια θα χαρω να δοκιμασετε

Φιλικα
Νικος

Απ: Καρμποναρα. 15 Δεκ 2006 23:24 #220

• MARA!
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Συντονιστής
  • Ο έρωτας περνάει απ' το στομάχι...γι αυτό μην ξεχνάτε ότι η μαγειρική είναι αλχημεία και η ζαχαροπλαστική είναι χημεία!!!!!
  •  Συνταγές του χρήστη
:) Σε ευχαριστω! και τελικα ειναι ωραια και η καρμποναρα φουρνου? η τα ζυμαρικα ειναι ξερα?

Απ: Καρμποναρα. 26 Δεκ 2006 13:49 #250

• τσιγαρο
  • Το Άβαταρ του/της τσιγαρο
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ερασιτέχνης μάγειρας
  • Οτι μυριζει, καιγεται!
  •  Συνταγές του χρήστη
Δεν το συνιστω για καρμπο στο φουρνο, γενικα το μαγειρεμα στο φουρνο κανει τα φαγητα βαρεια και ειναι και χρονοβορο

Απ: Καρμποναρα. 21 Ιουν 2008 16:34 #16834

• Sarita
  • Το Άβαταρ του/της Sarita
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φαγοπότης
Αγαπητέ Νικο ,
με φιλικη παντα διαθεση θα ηθελα να σου απαντησω στην δημοσιευση σου.
Συμφωνω απολυτα με την δηλωση σου , οτι δηλαδη η καρμποναρα ειναι μια ακρως πονεμενη ιστορια ..
Εχω ριζες απο την Ιταλια (και μενω τα τελευταια 7 χρονια στο Μιλανο )και τυγχανει να γνωριζω οτι η συνταγη που παραθετεις ειναι κατι "αλλο" , αλλα ουχι καρμποναρα!
η καρμποναρα ειναι ενα απλο , λαικο φαγητο το οποιο γεννηθηκε στην κεντρικη Ιταλια , το οποιο συνηθιζαν να καταναλωνουν οι ανθρακωρυχοι (carbone = ανθρακας).Η κανονικη συνταγη που μπορει επαξια να φερει το ονομα της carbonara , ειναι η εξης :
Μακαρονια Linguini (πλατια σπαγγετι φανταστειτε.εχει η barilla!)
ενα ειδος τυριου το οποιο δεν ειναι ουτε ρεγκατο ουτε γκουντα , αλλα πεκορινο ρομανο ! μετα η παραδοσιακη συνταγη προβλεπει ΜΟΝΟ κροκους αυγων και οχι κρεμες γαλακτος ή γαλα ή εβαπορέ η ο,τι αλλο μας κατεβει ! το κρεατακι που χρησιμοποιουμε στο εν λογω πιατο , ειναι χοιρινη καπνιστη παντσετα ( ειναι δυσκολο να βρεθει στην Ελλαδα ), επομενως το μπεικον ειναι μια πολυ καλη λυση.
Ενα τελευταιο πραγμα που θα ηθελα να προσθεσω ειναι οτι τα μακαρονια στην Ιταλια δεν ξεπλενονται μετα το βρασιμο τους και ουτε καιγονται με βουτυρο . ειναι μερος του δειπνου ή του γευματος , το οποιο ακολουθει συνηθως και δευτερο πιατο αρα δεν τα κανουμε χειροβομβιδες θερμιδων!
φιλικα προς ολους ,
καλως σας βρηκα !
σαρα

Απ:Καρμποναρα. 21 Ιουν 2008 16:43 #16835

• _Ratatouille_
  • Το Άβαταρ του/της _Ratatouille_
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Χρυσός σκούφος
  • « Μουσική ποίει και τρώγε!»
  •  Συνταγές του χρήστη
Καλώς ήρθες Σάρα στην παρέα μας!:blush:
Ευχαριστούμε πολύ για τις πολύτιμες συμβουλές σου, και για την συνταγή!
~Life is uncertain...Eat dessert first~

Απ: Καρμποναρα. 23 Ιουν 2008 08:58 #16946

• Αίθρα
  • Το Άβαταρ του/της Αίθρα
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φαγοπότης
  • Ο,τι δεν σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
  •  Συνταγές του χρήστη
Αν τα θυμάμαι καλά στην εκπομπή του Μαμαλάκη στην Ιταλία (νομίζω Νάπολη) σε ένα σχολείο έδειξε να φτιάχνουν καρμπονάρα όπως τα λέει η Sarita. Εγώ κρατώ λίγο ζουμάκι από αυτό που έβρασαν τα μακαρόνια και εκεί χτυπάω τους κρόκους και μετά όλο μαζί πίσω στο κατσαρόλι.
Πάντως, σε αυτή τη συνταγή και η λεπτομέρεια κάνει διαφορά (π.χ. άλλη γεύση με παρμεζάνα, άλλη με πεκορίνο Αμφιλοχίας και άλλη με πεκορίνο ρομάνο). Ακόμα,ακόμα και άν πασπαλίσεις με μαιντανό, έτσι για την ομορφιά, αλλάζει η γεύση!
Αλλά, περί ορέξεως...!
Theseus

Απ:Καρμποναρα. 24 Ιουν 2008 10:16 #17066

• sonrisa
  • Το Άβαταρ του/της sonrisa
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φαγοπότης
  •  Συνταγές του χρήστη
Mariamp σίγουρα η Sarita λέει την αυθεντική συνταγή. Να πω την αλήθεια δεν την έχω δοκιμάσει ποτέ, λόγω των αυγών και του τρόπου τη θεωρώ πιο δύσκολη. Οπωσδήποτε θα είναι φοβερή.

Έχω ανεβάσει την ακόλουθη συνταγή που την πήρα από ένα πακέτο μακαρόνια και έχει γίνει η αγαπημένη μας.

[url][/url]www.sintagespareas.gr/sintages/karmponara-ala-diaforetika.html

Χτες την έφτιαξα ως εξής: Σώταρα λίγο μπέικον, μανιτάρια, πιπεριά και μετά έριξα 1 κουτάκι κρέμα γάλακτος ΦΑΓΕ light 200 ml, λίγο αλατάκι, μπόλικο φρεσκοτριμμένο πιπέρι και στο τέλος αφού έδεσε λίγο guda. Ξέρω ότι δεν είναι καρμπονάρα αλλά είναι πολύ νόστιμη η συγκεκριμένη. Αν δεν έχεις μπέικον, άνετα πάει και ζαμπόν ή και γαλοπούλα, είναι δοκιμασμένο και αυτό. Και λίγος μαϊντανός πάει όπως είπε και η Αίθρα.

Απ:Καρμποναρα. 24 Ιουν 2008 10:29 #17069

• MARA!
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Συντονιστής
  •  Συνταγές του χρήστη
Συμφωνω κι εγω με το θεμα των αυγων!!Σας ευχαριστω παντως!:)

• Σελίδα:
  • 1
  • 2

γενέθλια χρηστών

bluevayera έχει γενέθλια σήμερα (24.10.1976), dimitrοula έχει γενέθλια σήμερα (24.10.1977), Sofakiii έχει γενέθλια σήμερα (24.10.1987), Βατόμουρο έχει γενέθλια σήμερα (24.10.1982), Ίνγκριντ Κατσούλη έχει γενέθλια σήμερα (24.10.1983), Σπύρος Κοσμάτος έχει γενέθλια σήμερα (24.10.1996), despinamos έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (25.10.1974), erjon έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (25.10.1977), giouli@ έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (25.10.1972), iwrock έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (25.10.1975), kikiamv έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (25.10.1985), marthom02 έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (25.10.1976), perkal έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (25.10.1987), sofia311 έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (25.10.1978), ΛΕΝΑ ΚΟΝΤ. έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (25.10.1986), Χαρά Σρ έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (25.10.1992), DimeMoor έχει γενέθλια σε 2 ημέρες (26.10.1985), eletri έχει γενέθλια σε 2 ημέρες (26.10.1967), femcook έχει γενέθλια σε 2 ημέρες (26.10.2010), geomak έχει γενέθλια σε 2 ημέρες (26.10.1981)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.269 δευτερόλεπτα