Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3

ΘΕΜΑ: Ψάρια

Ψάρια 29 Νοε 2011 09:10 #675202

• Sitronella
  • Το Άβαταρ του/της Sitronella
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Διαχειριστής
  • Όλοι μπορούν να μαγειρέψουν!
  •  Συνταγές του χρήστη
Ανοίγω ένα θέμα να γράφουμε τις απορίες μας για τα ψαράκια.

Και να ξεκινήσω εγώ :)

Αγόρασα σήμερα ένα βακαλάο γύρω στο ενάμιση κιλό. Με τα ψάρια δεν έχω μεγάλη σχέση :dry: Μου είπαν πως κάνει για το φούρνο μια χαρά.
Ερώτηση λοιπόν: πως προτείνετε να τον κάνω; Να τον τυλίξω σε λαδόκολλα; Να τον αφήσω έτσι; Να του βάλω στην κοιλιά του μυρωδικά;
Πόση ώρα θέλει;

Για πείτε καμιά ιδέα...
Δεν βλέπουμε τα πράγματα όπως είναι αυτά, τα βλέπουμε όπως είμαστε εμείς - Anais Nin
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Ψάρια 29 Νοε 2011 09:22 #675203

• manoyla
  • Το Άβαταρ του/της manoyla
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Βοηθός Μάγειρα
  • Θεέ μου αν ειχα ενα κομμάτι ζωή...δεν θα αφηνα να περάσει ουτε μια μέρα χωρίς να πω στους ανθρώπους οτι τους αγαπώ
  •  Συνταγές του χρήστη
Καλημέρα. Ο μπακαλιάρος και μάλιστα αυτό το μέγεθος γίνεται τέλειος κομμένος φέτες αλευρώνουμε και τηγανίζουμε. Οταν θέλουμε να αποφύγουμε το τηγάνι γίνεται ψητός στο ταψάκι αλατίζεις ραντίζεις με λαδάκι και ψήνεις σε ζεστό φούρνο περίπου 40 λεπτά (εχεις φούρνο υγραερίου νομίζω ε?). Για τα μυρωδικά μαϊντανό σκόρδο κλπ αν θέλεις βάζεις αλλά υποθέτω ειναι φρέσκο το ψάρι σου οπότε δεν είναι απαραίτητο. Καλή επιτυχία

Απ: Ψάρια 29 Νοε 2011 09:27 #675207

• Sitronella
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Διαχειριστής
  •  Συνταγές του χρήστη
Σίγουρα θέλω να αποφύγω το τηγάνι, γι'αυτό είπα φούρνο...
Οπότε λες να μη το βάλω σε λαδόκολλα, απλώς έτσι ως έχει με λαδάκι και αλάτι (ναι είναι φρέσκο το ψαράκι). Εύκολο ακούγεται :) :)
Δεν βλέπουμε τα πράγματα όπως είναι αυτά, τα βλέπουμε όπως είμαστε εμείς - Anais Nin

Απ: Ψάρια 29 Νοε 2011 09:30 #675211

• manoyla
  • Το Άβαταρ του/της manoyla
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Βοηθός Μάγειρα
  • Θεέ μου αν ειχα ενα κομμάτι ζωή...δεν θα αφηνα να περάσει ουτε μια μέρα χωρίς να πω στους ανθρώπους οτι τους αγαπώ
  •  Συνταγές του χρήστη
οχι τυλιχτό στη λαδόκολλα αυτό το ψάρι, θα διαλυθεί νομίζω. Η λαδόκολα είναι για πιό σφιχτά ψάρια:)

Απ: Ψάρια 29 Νοε 2011 11:13 #675220

• kristallenia
  • Το Άβαταρ του/της kristallenia
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Σεφ
  • η ελπίδα πεθαίνει τελευταία
  •  Συνταγές του χρήστη
ο μπακαλιάρος γινεται και σούπα εξαιρετική και άκρως θρεπτική. Αλλιώς τον κόβεις σε φέτες και τις βάζεις από πάνω με ρίγανι, λάδι κα πιπεράκι και τις ψήνεις για σκάρτη μια ωρίτσα σε ταψί με στρωμένη λαδόκολλα. Αλλιώς τις βάζεις στη σχάρα για να πάρουν χρώμα και από τις δυο πλευρές αλλά εδω θέλει προσοχή μη ξεροψηθούν.

Απ: Ψάρια 29 Νοε 2011 15:06 #675346

• Sitronella
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Διαχειριστής
  •  Συνταγές του χρήστη
Ακολούθησα τις συμβουλές της manoyla και έγινε πολύ σούπερ το ψαράκι. Ολόκληρο όπως ήταν στο ταψί (βασικά δε χώραγε και έκοψα το κεφάλι και το έβαλα δίπλα), με λίγο αλάτι και λαδάκι. Και μετά στο πιάτο λαδολέμονο. Συνόδεψα και με πουρέ και σαλάτα λάχανο-καρότο και έγινε πάρα πολύ νοστιμο.
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές :kiss:

Όταν λέτε το κόβεις σε φέτες, εννοείτε πως θα πάρεις το μαχαίρι και θα κόψεις την ολόκληρη ψαρούκλα σε φέτες; Κόβεται ωραία; Καλά στα υπόλοιπα φαγητά έχω άποψη, αλλά από ψάρια έχω μαύρα μεσάνυχτα εντέλει...
Ποιά άλλα ψάρια προτείνετε για το φούρνο; (που να παω στο ψαροκάικο που έρχεται κάθε πρωί και να ζητήσω δηλαδή)

Απ: Ψάρια 29 Νοε 2011 15:17 #675352

• Wendy
  • Το Άβαταρ του/της Wendy
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Βοηθός Μάγειρα
  • Ο χαρακτήρας μας είναι η μοίρα μας
  •  Συνταγές του χρήστη
Στέλλα πολύ ωραίοι στο φούρνο γίνονται οι κολιοί με ντομάτα, σκόρδο, κρεμμύδι ή λαδορίγανη, οι τσιπούρες λαδορίγανη (πεντανόστιμες!) και ο σολωμός βέβαια.
Τελευταία διόρθωση: 29 Νοε 2011 15:19 από Wendy.

Απ: Ψάρια 29 Νοε 2011 15:41 #675369

• aleka27
  • Το Άβαταρ του/της aleka27
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Μάγειρας
  •  Συνταγές του χρήστη
καλησπερα και απο μενα!πιστευω οτι ο μπακαλιαρος γινεται φοβερη ψαροσουπα και ακομα καλυτερα αν τον συνδιασεις με καμμια σκορπινα η σφυριδα.για τελειο αποτελεσμα στο φουρνο θα προτεινα φαγκρι,λαυρακι,τσιπουρα,συναγριδα.με το ψαρακι στο φουρνο προσθεσε λιγο σελερι,κρεμμυδι ξερο,ντοματες και πατετες κομμενες σε μικρα κομματακια και φρεσκο θυμαρι ή ριγανη.θα γινει πολυ καλοοοοοοοο!!!!!

Απ: Ψάρια 29 Νοε 2011 16:36 #675465

• KΡΙΣΤΑ
  • Το Άβαταρ του/της KΡΙΣΤΑ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Θεός της μαγειρικής
  • Η σιωπή, δεν κάνει ποτέ γκάφες...και εγώ αρνούμαι να σωπάσω...
  •  Συνταγές του χρήστη
O μεγάλος μπακαλιάρος θεωρώ ότι δεν γίνεται ψαρόσουπα. Μόνο τα - μικρά - μπακαλιαράκια (τα οποία είναι πάρα πολύ θρεπτικά και για τα παιδιά...) "κάνουν" νοστιμότατη σούπα...

Και οι σαργοί γίνονται πολύ ωραίοι στο φούρνο (και νοστιμότατοι...) και τα λιθρίνια, Sitronella...

Εγώ έχω μάθει ένα "κολπάκι" απ΄ τον πατέρα μου, για τα μεγάλα ψάρια, και το κάνω χρόνια τώρα. Καθαρίζω το ψάρι πολύ καλά...το αλατίζω "μέσα - έξω" το τυλίγω πολύ καλά με αλουμινόχαρτο (ειδικά στις "ενώσεις") και το ψήνω στη σχάρα του φούρνου. Το καλό "σφύξιμο", εμποδίζει τα υγρά να χυθούν έξω. Μπορείς να κάνεις και μικρές τρυπούλες μάλιστα, μ΄ ένα μαχαιράκι ή πιρούνι...στο επάνω μέρος...για να φεύγουν οι ατμοί και να "εισχωρεί" η θερμότητα, μέσα στο ψάρι...

Εν συνεχεία, σαν "γίνουν", βγάζω το αλουμινόχαρτο...και βγαίνει και η πέτσα του ψαριού μαζί...και ξεμπερδεύω...

Και προσθέτω, ανάλογα, λαδολέμονο...μαγιονέζα...κ.λπ...
Mea culpa
Τελευταία διόρθωση: 29 Νοε 2011 16:41 από KΡΙΣΤΑ.

Απ: Ψάρια 29 Νοε 2011 17:54 #675572

• Σουλτάνα
  • Το Άβαταρ του/της Σουλτάνα
  • ΣΕ ΣΥΝΔΕΣΗ ΤΩΡΑ
  • Θεός Της Κουζίνας
  • Η λεπτομέρεια μετράει
  •  Συνταγές του χρήστη
Εγω παλι γιατι ξερω οτι ο μεγαλος μπακαλιαρος γινεται βραστο και τα μικρα μπακαλιαρακια τηγανιζονται
-
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3

γενέθλια χρηστών

frobal έχει γενέθλια σήμερα (23.10.1984), greenapple έχει γενέθλια σήμερα (23.10.1993), katerina_vl έχει γενέθλια σήμερα (23.10.1988), kune_li έχει γενέθλια σήμερα (23.10.1991), olgner έχει γενέθλια σήμερα (23.10.1974), theod76 έχει γενέθλια σήμερα (23.10.1976), tourtitsa έχει γενέθλια σήμερα (23.10.1978), viccha έχει γενέθλια σήμερα (23.10.1984), bluevayera έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (24.10.1976), dimitrοula έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (24.10.1977), Sofakiii έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (24.10.1987), Βατόμουρο έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (24.10.1982), Ίνγκριντ Κατσούλη έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (24.10.1983), Σπύρος Κοσμάτος έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (24.10.1996), despinamos έχει γενέθλια σε 2 ημέρες (25.10.1974), erjon έχει γενέθλια σε 2 ημέρες (25.10.1977), iwrock έχει γενέθλια σε 2 ημέρες (25.10.1975), kikiamv έχει γενέθλια σε 2 ημέρες (25.10.1985), perkal έχει γενέθλια σε 2 ημέρες (25.10.1987), sofia311 έχει γενέθλια σε 2 ημέρες (25.10.1978)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.242 δευτερόλεπτα