Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Απορίες για όσπρια και αλεύρι.

Απορίες για όσπρια και αλεύρι. 05 Ιαν 2012 21:44 #688411

• antigoni7
  • Το Άβαταρ του/της antigoni7
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φαγοπότης
Καλησπερα, θα ηθελα να κανω μια ερωτηση,πως μπορω να συντηρησω για περισσοτερο διαστημα τα ωμα οσπρια κ πως το αλευρι,προς το παρων τα εχω αποθηκευσει σε γυαλινα βαζα,κ μια ακομη ερωτηση η ημερομηνια ληξης που αναγραφει επανω το πακετο ισχυει η διατηρητε κ παραπανω κ αν ναι ποσο καιρο ακομη??
Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΩΜΩΝ ΟΣΠΡΙΩΝ Κ ΑΛΕΥΡΙΟΥ 05 Ιαν 2012 21:53 #688419

• kristallenia
  • Το Άβαταρ του/της kristallenia
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Σεφ
  • η ελπίδα πεθαίνει τελευταία
  •  Συνταγές του χρήστη
θα σου πω για το αλευρι που ξέρω οτι καλό ειναι να το κρατάς μέχρι την λήξη του γιατί μερικές φορές (όχι πάντα) μπουμπουσιάζει. Δηλαδή βγάζει κάτι μικρά έντομα. μπορεί όμως και να μη βγάλει. κάποια στιγμή είχε ξεμείνει κάπου αλέυρι και έφτιαξα κεικ χωρίς να το ξέρω ότι έχει λήξει. Δεν θυμάμαι ουτε να τρέχουμε αλόφρωνες τουαλέτα, ούτε να καλούμε μει ντει, μει ντει:laugh: (μπορεί απο καθαρή τύχη βέβαια να μην πάθαμε κάτι! εγώ δεν τα βγάζω τα αλεύρια από το χάρτινο σακουλάκι γιατί με βοηθάει να τα στιβάζω... για ωμά όσπρια δεν ξέρω να σου πω τα ξερά ναι τα βάζω σε μεγάλα ταπερ ή βάζα μαζί με τη μάρκα και την ημ λήξης του αν και μέχρι να λήξουν (αργούν αυτά) τα έχουμε φάει.

Απ: ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΩΜΩΝ ΟΣΠΡΙΩΝ Κ ΑΛΕΥΡΙΟΥ 05 Ιαν 2012 22:28 #688428

Θα σου πω το μυστικο που χρησιμοποιω εδω και 20 χρονια! Ειναι τοσο απλο που κανεις δεν το πιστευει παρα μονο αν το κανει μονος του!!! Ακομα κι αν εχω ξεχασμενο ενα βαζο με οσπρια απο τον καιρο του Νωε, δεν πιανει ουτε ζωηφια, ουτε σκουληκια! Ανοιγω τις συσκευασιες, βαζω το περιεχομενο σε γυαλινα ή πλαστικα δοχεια και πανω-πανω βαζω ενα φυλλο συκιας! Καλα πλυμμενο και στεγνωμενο! Ειναι εγγυημενο κολπο και απλουστατο!:) Το ιδιο κανω και με το αλευρι!!!:ok:
Τελευταία διόρθωση: 05 Ιαν 2012 22:31 από ΛΟΥΚΡΗΤΙΑ44.

Απ: ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΩΜΩΝ ΟΣΠΡΙΩΝ Κ ΑΛΕΥΡΙΟΥ 05 Ιαν 2012 23:13 #688432

• Ναυσικά
  • Το Άβαταρ του/της Ναυσικά
  • ΣΕ ΣΥΝΔΕΣΗ ΤΩΡΑ
  • Διαχειριστής
  • Μια καρδιά γιομάτη δυόσμο...
  •  Συνταγές του χρήστη
Εγώ το αλεύρι το φυλάω στο ψυγείο. Με τα όσπρια στο ντουλάπι, άλλωστε το καλοκαίρι που συνήθως βγάζουν ζουζούνια δεν τα πολυχρησιμοποιούμε.

Απ: ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΩΜΩΝ ΟΣΠΡΙΩΝ Κ ΑΛΕΥΡΙΟΥ 06 Ιαν 2012 08:07 #688442

• ace
  • Το Άβαταρ του/της ace
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Θεός της μαγειρικής
  • Κι αν ξεχναει ο κοσμος,δεν ξεχναει ο Θεος...
  •  Συνταγές του χρήστη
να πω κι εγω τι κανω?παιρνω απο μυλο αλευρι με το τσουβαλι,25 kg συσκευασια,και το χωριζω σε μεγαλα ταπερ για να το αποθηκευσω.μεσα σε καθε ταπερ βαζω απο μια ανοξειδωτη κουταλα,πιρουνα,δεν εχει σημασια το σχημα:) οσο καιρο κι αν το εχω,δεν παθαινει τιποτα.μονο μια φορα μαμουνιασε γιατι ηταν καλοκαιρι,τα σιταρια που φτιαχτηκε το αλευρι ηταν μαλλον υγρα,και αναψε που λεμε εμεις εδω.το αλευρι δε θελει ουτε υγρασια ,αλλα ουτε και ζεστη!αν μπορεις,το βαζεις στο ψυγειο,αλλα σε βαζο η ταπερ παντα,βαλε κι ενα κουταλι μεσα.στο ρυζι που παιρνω απο εναν Σερραιο παραγωγο,μεγαλη ποσοτητα κι αυτο,το βαζω κι αυτο σ ενα μεγαλο δοχειο,και μεσα ριχνω 7-8 σκελιδες ακαθαριστο σκορδο,ανακατευω να παει παντου,και κλεινω το δοχειο.και 5 χρονια να μεινει,δεν παθαινει τιποτα!στα οσπρια κανω το ιδιο,αλλα οχι με σκορδο,αλλα με φυλλα δαφνης και κοκκους μαυρου πιπεριου.
τωρα,για το αν το αλευρι ληγει,να ξερεις οτι οσο παλιωνει,τοσο καλυτερο γινεται.μου το εχει πει ανθρωπος που εχει μυλους πανω απο 30 χρονια!τον ειχα ρωτησει γιατι η ημερομηνια παραγωγης με αυτην της ληξης ειχαν περιθωριο 2 μηνες στα τσουβαλια.μου ειπε μην κοιτας τι γραφει,δεν προκειται να παθει τιποτα αν το προσεχεις οπως πρεπει.η μανα μου λεει,τοτε που καναμε αλευρι απο τα δικα μας σταρια,ποτε δεν κοιτουσαμε ημ.ληξης,το κρατουσαμε και 2 και 3 χρονια.ποτε δεν επαθαν κατι οι παλιοι!
α,και μια φιλη που εχω,επειδη το σπιτι της εχει υγρασια,πηγε εκει που πουλανε σομπες και πηρε ειδικο δοχειο για αλευρι,ειναι σαν ανοξειδωτο βαρελι,και ειχε βαλει μεσα εκατο κιλα!!ε,μεχρι που τελειωσε,δεν ειχε παθει τιποτα το αλευρι.
αυτα απο μενα!

Απ: ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΩΜΩΝ ΟΣΠΡΙΩΝ Κ ΑΛΕΥΡΙΟΥ 06 Ιαν 2012 08:13 #688443

• Rozana200406
  • Το Άβαταρ του/της Rozana200406
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Σεφ
  •  Συνταγές του χρήστη
Σε ευχαριστουμε πολυ Κατερινα,παρα πολυ χρησιμες πληροφοριες μας εδωσες!!

Απ: ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΩΜΩΝ ΟΣΠΡΙΩΝ Κ ΑΛΕΥΡΙΟΥ 06 Ιαν 2012 08:41 #688449

• ace
  • Το Άβαταρ του/της ace
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Θεός της μαγειρικής
  • Κι αν ξεχναει ο κοσμος,δεν ξεχναει ο Θεος...
  •  Συνταγές του χρήστη
να εισαι καλα Ροζανα,οι γνωσεις ειναι πολυτιμες μονο οταν τις μοιραζομαστε!

Απ: ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΩΜΩΝ ΟΣΠΡΙΩΝ Κ ΑΛΕΥΡΙΟΥ 06 Ιαν 2012 10:15 #688476

• antigoni7
  • Το Άβαταρ του/της antigoni7
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φαγοπότης
Κοριτσια καλημερα κ Χρονια Πολλα:love: !!!!Να χερεστε τις οικογενειες σας!!!!Σας ευχαριστω πολυ ολες!!!!Θα τα δοκιμασω τα μυστικα σας!!!

Απ: ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΩΜΩΝ ΟΣΠΡΙΩΝ Κ ΑΛΕΥΡΙΟΥ 06 Ιαν 2012 11:36 #688482

• karavour
  • Το Άβαταρ του/της karavour
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Σεφ
  • Όλα είναι δυνατά σ'αυτόν που πιστεύει (Μαρκ.θ:23)
  •  Συνταγές του χρήστη
Εγώ πάλι δεν κάνω τίποτα από όλα αυτά γιατί δεν παίρνω μεγάλες συσκευασίες ή χυμα κλπ ώστε να προλάβουν να χαλάσουν ή να μαμουνιάσουν. Τα καταναλώνουμε γρήγορα και παίρνουμε καινούρια:P
Αλλά σίγουρα οι παραπάνω συμβουλές είναι πολύ καλές ειδικά γιαυτούς που παίρνουν χύμα αλεύρι και όσπρια σε μεγάλες ποσότητες και ειδικά το καλοκαίρι που είναι πιο ευπαθή λόγω της θερμοκρασίας

Απ: Απορίες για όσπρια και αλεύρι. 06 Ιαν 2012 15:33 #688522

• dcroula
  • Το Άβαταρ του/της dcroula
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Χρυσός σκούφος
  • Άδραξε την μέρα!
  •  Συνταγές του χρήστη
Το αλεύρι και το σιμιγδάλι κι εγώ το βάζω στο ψυγείο τις περισσότερες φορές, ειδικά το καλοκαίρι.
Όσπρια που παραγγέλνω απο Πρέσπες, τα χωρίζω σε δόσεις, τα βάζω σε πολυμπαγκ και τα βάζω στην κατάψυξη.....δεν παθαίνουν τίποτα. Τα βγάζω και ακολουθώ την γνωστή διαδικασία του μουλιάσματος κανονικά.
Τελευταία διόρθωση: 06 Ιαν 2012 22:43 από xaroula.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

γενέθλια χρηστών

aleka1976 έχει γενέθλια σήμερα (20.12.1976), Anatasia7 έχει γενέθλια σήμερα (20.12.1985), butterfly1978 έχει γενέθλια σήμερα (20.12.1978), hero82 έχει γενέθλια σήμερα (20.12.1982), stepa έχει γενέθλια σήμερα (20.12.1998), tanxat έχει γενέθλια σήμερα (20.12.1983), θανοςRED έχει γενέθλια σήμερα (20.12.1975), 21121992 έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (21.12.1992), Babis T έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (21.12.1983), dimkar1 έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (21.12.1993), geotel έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (21.12.1979), Lia mal έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (21.12.1985), stamos59 έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (21.12.1959), ΓΚΙΛΙ έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (21.12.2010), τασου-20 έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (21.12.1985), Τωνάκι έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (21.12.1991), Φαιδρα Ρ. έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (21.12.1967), actros έχει γενέθλια σε 2 ημέρες (22.12.1975), antrikoulini87 έχει γενέθλια σε 2 ημέρες (22.12.1987), mara1gr έχει γενέθλια σε 2 ημέρες (22.12.1973)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.309 δευτερόλεπτα