Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Καθαρισμός

Απ: Καθαρισμός 20 Ιαν 2012 00:09 #693968

• Soulitsa
  • Το Άβαταρ του/της Soulitsa
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Σεφ
  • Φόβος Θεού αρχή σοφίας.
Διαβολακο του λεκε δοκιμασες?? :)
Ολοι σκεπτονται να αλλαξουν τον κοσμο και κανεις τον εαυτο του. Leon Tolstoy.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Καθαρισμός 20 Ιαν 2012 00:36 #693970

Ειρηνουλα μου, δεν ξερω σιγουρα για το κρασι, αλλα τις κοκκινες σαλτσες κι ολες τις λαδιες τις αφαιρω παντα με ευκολια απο τα λευκα τραπεζομαντηλα μου, με ΚΑΛΟ απορρυπαντικο πιατων. Απλωνω το τραπεζομαντηλο στο τραπεζι κι οπου εντοπιζω λεκε, ριχνω λιγο υγρο για πιατα και το τριβω ελαφρα με το δαχτυλο. Αλειφω τον καθε λεκε ξεχωριστα ρουχα και πλενω το υφασμα στους 90 βαθμους. Βγαινουν παντα οι λεκεδες αυτοι. Το κανω και στα χρωματιστα που πλενονται στους 40 βαθμους. Δεν μενει καμμια λαδια. Κι εσυ μπορεις να το δοκιμασεις αφου ηδη το επλυνες σε μεγαλη θερμοκρασια ΚΑΙ με χλωρινη κι ας ειναι μπεζ!!!;)
Τελευταία διόρθωση: 20 Ιαν 2012 00:37 από ΛΟΥΚΡΗΤΙΑ44.

Απ: Καθαρισμός 20 Ιαν 2012 12:01 #694055

• kristallenia
  • Το Άβαταρ του/της kristallenia
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Σεφ
  • η ελπίδα πεθαίνει τελευταία
  •  Συνταγές του χρήστη
παρε καθαρό παρσινο σαπουνι, μουλιασε με νερό τοπικά και μετά βάλε τρίψε το πρασινο σαπούνι πα΄νω στο υφασμα και μετά με βούτσα τρίψε το λεκε. αστο για λίγη ωρα και μετά βάλτο στο πλυντήριο και πλύντο κανονικά. ετσι η μαμα μου και εγω πλεον αφαιρω όλους τους λεκεδες. από αιμα και σάλτσες μέχρι λαδιές και στιλό.

Καθαρισμός 21 Ιαν 2012 06:58 #694309

• mamouni2403
  • Το Άβαταρ του/της mamouni2403
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φαγοπότης
:hi: ρε παιδια,πως καθαριζουμε τα αντικολλιτικα τηγανια ???εννοω τον πατο που πιανει μαυριλα !!!!αααα και μηπως υπαρχει κατι φυτικο πουνα αρωματιζει τουε παγκους της κουζινας στυλ faboulozo???ευχαριστωωωωωωω!!!!και μια συμβουλη για τα τζαμια.τα καθαριζω παντα με εφημεριδα,τοεσωτερικο απο πανω προς τα κατω το εξωτερικοαριστερα δεξια ετσι ωστε οταν στεγνωσει να ξερω οι θαμπαδες που εχουν μεινει αν ειναι μεσα η εξω
Τελευταία διόρθωση: 21 Ιαν 2012 14:35 από MAGEIRISSA. Αιτία: διόρθωση τίτλου λόγω συγχώνευσης

Απ:Καθαρισμός 21 Ιαν 2012 11:35 #694363

• chrisko
  • Το Άβαταρ του/της chrisko
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Σεφ
  •  Συνταγές του χρήστη
Θα σου πω κάτι που κανει η μαμα μου γενικα και σε κατσαρολες, ζεσταίνει το σκευος και μετα ψεκάζει το κατω μερος με το απορρυπαντικό που είναι για τον φούρνο, το αφήνει να δράσει και μετά κανονικα με το σφουγγαράκι. Εχει καταφέρει να καθαρισει κατσαρολα που πιστευα οτι ειναι για πεταμα...θελει προσοχη ομως, αν το δοκιμασεις κάντο σε εξωτερικο χωρο και ψεκασε απο αποσταση για να μην σου ερθουν ολες οι αναθυμιασεις!!:sick: Για τα τζαμια, αν και δεν το εχω δοκιμασει ακομα, μου ειπαν οτι καθαριζουν τελεια (και ανεξοδα) με ξυδι μεσα σε νερο και με τα πανακια αυτα με τις μικροινες.
Τελευταία διόρθωση: 21 Ιαν 2012 14:35 από MAGEIRISSA. Αιτία: διόρθωση τίτλου λόγω συγχώνευσης

Απ: Καθαρισμός 21 Ιαν 2012 15:28 #694386

• karavour
  • Το Άβαταρ του/της karavour
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Σεφ
  • Όλα είναι δυνατά σ'αυτόν που πιστεύει (Μαρκ.θ:23)
  •  Συνταγές του χρήστη
Soulitsa έγραψε:
Διαβολακο του λεκε δοκιμασες?? :)

Tί είναι αυτό?
Να υπενθυμίσω ότι οι λεκέδες έχουν ποτίσει, δεν είναι πλέον φρέσκοι. Δηλαδή με το πράσινο σαπούνι ή το απορυπαντικό κουζίνας, αν το επιχειρίσω βγαίνουν σίγουρα αν και ποτισμένοι?

Απ: Καθαρισμός 21 Ιαν 2012 15:57 #694396

• CookieMamma
  • Το Άβαταρ του/της CookieMamma
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ερασιτέχνης μάγειρας
Κι εγώ με υγρό πιάτων (πράσινο,κατά προτίμηση) τρίβω το λεκέ τοπικά.Μετά θα σου πρότεινα να το βάλεις μόνο του στο πλυντήριο με 1 ή 2 δόσεις Εύρηκα σε σκόνη και 1 δόση από το απορρυπαντικό σου σε υψηλή θερμοκρασία...

Απ: Καθαρισμός 21 Ιαν 2012 17:33 #694411

Ειρηνη μου, και μια νυχτα μονο να εχει περασει, ποτιζουν ολοι οι λεκεδες!:( Πολλες φορες τα εχω πλυνει και δυο και τρεις μερες μετα!:ohmy: Δεν εχω κανενα προβλημα!:huh: Κανε ομως κι αυτο που λεει η CookieMamma με το λευκαντικο που θα λειτουργησει σαν ενισχυτικο πλυσης!;) Ολα αυτα μαζι, δηλαδη και να περαστουν τοπικα με απορρυπαντικο πιατων και να βαλεις Ευρηκα και μεγαλη θερμοκρασια, πιστευω θα φερουν αποτελεσμα!:blush: ;) (Οταν και αν βαλεις υγρο για πιατα, αστο σαν αλοιφουλα να δρασει για ενα τεταρτακι πριν βαλεις το τραπεζομαντηλο στο πλυντηριο!)

Απ: Καθαρισμός 22 Ιαν 2012 20:51 #694629

• karavour
  • Το Άβαταρ του/της karavour
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Σεφ
  • Όλα είναι δυνατά σ'αυτόν που πιστεύει (Μαρκ.θ:23)
  •  Συνταγές του χρήστη
σας ευχαριστώ πολύ όλες!

Απ: Καθαρισμός 23 Ιαν 2012 10:51 #694727

• Μυρτω
  • Το Άβαταρ του/της Μυρτω
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Σεφ
  •  Συνταγές του χρήστη
για τον καθαρισμο των πατων των τηγανιων και γενικα για τις σχαρες του φουρνου, τα ταψια ,κεραμικες εστιες, μεσα εξω τον φουρνο που ειναι δυσκολο να καθαριστουν ,:angry:

εχω βρει ενα μαγικο σπρευ, που τα καθαριζει και τα κανει σαν καινουρια

ειδικα στο τηγανι που τηγανιζω τις πατατες και κολλαει το λαδι στα πλαγια,που οσο και αν το τριβω δεν βγαινει, και χαλας ενα σωρο σφουγγαρια

ειναι το FAIRY, Power spray, ειναι σε πρασινο μπουκαλι με κοκκινη κεφαλη.
δεν εχω βρει καλυτερο απο αυτο, μου εχει λυσει τα χερια.

γενέθλια χρηστών

bluevayera έχει γενέθλια σήμερα (24.10.1976), dimitrοula έχει γενέθλια σήμερα (24.10.1977), Sofakiii έχει γενέθλια σήμερα (24.10.1987), Βατόμουρο έχει γενέθλια σήμερα (24.10.1982), Ίνγκριντ Κατσούλη έχει γενέθλια σήμερα (24.10.1983), Σπύρος Κοσμάτος έχει γενέθλια σήμερα (24.10.1996), despinamos έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (25.10.1974), erjon έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (25.10.1977), giouli@ έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (25.10.1972), iwrock έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (25.10.1975), kikiamv έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (25.10.1985), marthom02 έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (25.10.1976), perkal έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (25.10.1987), sofia311 έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (25.10.1978), ΛΕΝΑ ΚΟΝΤ. έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (25.10.1986), Χαρά Σρ έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (25.10.1992), DimeMoor έχει γενέθλια σε 2 ημέρες (26.10.1985), eletri έχει γενέθλια σε 2 ημέρες (26.10.1967), femcook έχει γενέθλια σε 2 ημέρες (26.10.2010), geomak έχει γενέθλια σε 2 ημέρες (26.10.1981)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.311 δευτερόλεπτα