Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Κάτι ψήνεται..

Απ:Κάτι ψήνεται.. 30 Ιαν 2010 19:15 #268592

• dcroula
  • Το Άβαταρ του/της dcroula
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Χρυσός σκούφος
  • Άδραξε την μέρα!
  •  Συνταγές του χρήστη
Νομίζω ότι η Φίλια, ήταν η νικήτρια της δικής της βδομάδας και δικαίως, αν θυμάμαι καλά. Το ....βούρλο ήταν άλλης βδομάδας. Αυτό και μόνο το σχόλιο, τίποτα άλλο.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ:Κάτι ψήνεται.. 30 Ιαν 2010 20:52 #268771

• kastana
  • Το Άβαταρ του/της kastana
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φαγοπότης
  •  Συνταγές του χρήστη
Βρίσκω τρομερά ενδιαφέρουσα τη συζήτηση που άνοιξε η Φίλια για το επίπεδο του έλληνα στο θέμα φαγητό, κι έχω κι εγώ δυο λόγια να πω για το θέμα.

Πρώτα απ’ όλα δεν κρίνω το μέσο Έλληνα από αυτό που βλέπω στο παιχνίδι. Δεν νομίζω ότι είναι και πολύ μέσος ο Έλληνας που θα αποφασίσει στα καλά καθούμενα να δείξει στην τηλεόραση το σπίτι του, τον προσωπικό του χώρο, και να υποβάλει στην κριτική του οποιουδήποτε τηλεθεατή τις μαγειρικές του ικανότητες και προτιμήσεις. Δεν τολμώ να σχολιάσω εσάς που είχατε τα κότσια να το κάνετε, μπράβο σας και μαγκιά σας, απλώς πιστεύω ότι αυτό που βλέπουμε στην τηλεόραση δεν πρέπει να οδηγεί σε συμπεράσματα για το μέσο Έλληνα.

Πριν από μερικά χρόνια, πριν αρχίσει το κάτι ψήνεται στην Ελλάδα, το έβλεπα σε ένα γερμανικό δορυφορικό κανάλι. Ενώ δεν ξέρω γρι γερμανικά είχα κολλήσει απίστευτα. Είχα ξετρελαθεί με τη φαντασία των πιάτων τους και το στήσιμο των τραπεζιών τους. Τι κρίμα, έλεγα, που δε θα το δω ποτέ στα ελληνικά αυτό. Το μενού 3 πιάτων μου φαινόταν ξένο με τον τρόπο που τρώμε οι Έλληνες (η σαλάτα στη μέση σ’ όλη τη διάρκεια του φαγητού, τα ορεκτικά κι αυτά στη μέση κι όποιος προλάβει...). Το ότι το παιχνίδι αυτό κάνει την επιτυχία που κάνει στην Ελλάδα το βρίσκω καταπληκτικό. Ναι, τα πιάτα δεν είναι πάντα τα πιο πρωτότυπα, στη διακόσμηση του τραπεζιού ήμαστε λίγο πίσω, κι έχουμε και κάτι ξινές γεροντοκόρες που νομίζουν ότι θα κερδίσουν βάζοντας 3, αλλά... Όταν υπάρξει ενδιαφέρων πιάτο θα το συζητήσουμε με τις φίλες μου κι όλο και κάποια θα το δοκιμάσει. Σιγά σιγά ξεφεύγουμε από το στάνταρ ορεκτικό τυροπιτάκι, λουκάνικο, τυροκαυτερή και βάζουμε όλο και πιο πολύ φαντασία στις σαλάτες μας. Κι επειδή στην επαρχία που ζω τα τελευταία χρόνια, δεν έχουμε γκουρμέ εστιατόρια, ψηφίζουμε όλο και πιο πολύ τα εστιατόρια που έχουν να προσφέρουν κάτι διαφορετικό. Ξυπνάμε, πιστεύω. Αν υπάρχει κάτι καλό να τσιμπήσουμε, είτε από τις συνταγές τις παρέας, είτε από τις αλχημείες του Παρλιάρου, είτε από το κάτι ψήνεται, ήμαστε πιο ανοιχτοί από παλιά. Δεν το λέω εγώ, αλλά η επιτυχία των συνταγών τις παρέας, του Παρλιάρου και του κάτι ψήνεται.

Άσχετο με τα προηγούμενα, σχετικό με τα σχόλια της Φίλιας. Στο ότι χωρίς τη γνώση γίνεται άλωση συμφωνώ, αλλά ... στη μαγειρική? Δεν το καταλαβαίνω. Γιατί θα πρέπει να ξέρω την ιστορία του πέστο για να φτιάξω μακαρονάδα?

Πολλά είπα, ε? Ένα τελευταίο πάλι για τα λόγια της Φίλιας. Δυστυχώς αυτό που κοστίζει τις περισσότερες φορές στα ακριβά εστιατόρια δεν είναι το άρωμα μαύρης τρούφας. Είναι το στυλ που προσπαθεί να πουλήσει το ακριβό εστιατόριο (χωρίς να το υποστηρίζει καν κάποιες φορές) κι εδώ δεν φταίει ο Έλληνας που παραπονιέται. Φταίει το εστιατόριο και το σύστημα που στηρίζει και διαφημίζει το εστιατόριο.

Απ:Κάτι ψήνεται.. 30 Ιαν 2010 21:20 #268861

dcroula έγραψε:
Νομίζω ότι η Φίλια, ήταν η νικήτρια της δικής της βδομάδας και δικαίως, αν θυμάμαι καλά. Το ....βούρλο ήταν άλλης βδομάδας. Αυτό και μόνο το σχόλιο, τίποτα άλλο.

Μπραβοοοοο ....σωστα...

η Κολομπινα πολυ καλη...αυτη τελικα κερδισε..??? γιατι δεν το δειχνει μεχρι τελος στο steki.gr. αληθεια τι συνεβη με την θεοδωρα στο τελος...??? ανησυχησα και τρομαξα μηπως επαθε τιποτα το κοριτσι...απ τα μουρα που κολλουσαν στα δοντια της..και την εμποδιζαν να φαει...

...παιδια να σας πω την αμαρτια μου...μου θυμησε μια.. νταντα της κορης μου οταν η κορη μου ηταν 1.5 χρονων που στο τελος με κατηγορησε οταν πια δεν την αντεχα..οτι της την επεφτα κιολας..!!!!

οταν η γυναικα μου την ρωτησε ΠΩΣ..??? ειπε..."λεκτικα"...!!!!

αααα βρηκα τον σωστο χαρακτηρισμο ...."πυροβολημενη.." και ναι μη με κρατατε ναι θα το κανω....οταν θελω να αυτοκτονησω...θα την παντρευτω... :unsure: ΜΠΑΜ και κατω...!!!

τελος να συμφωνησω με την προλαλυσασα...μια και ξερω εκ των "εσω" τα εστιατορια... οτι το ΓΚΛΑΜΟΥΡ πολλων εστιατοριων μου πεφτει βαρυ....στο πορτοφολι...οταν μαλιστα σερβιρουν εξυπνα κατεψυγμενη γαριδα ...για φρεσκια...ετοιμες σκονες ντεμι γκλας...συσκευασμενα παρασκευασματα απ οποιο μερος του πλανητη θελετε..και αλλα πολλα κολπα...για αδαεις και ΓΚΛΑΜΟΥΡΟΦΑΓΟΥΣ...
Τελευταία διόρθωση: 30 Ιαν 2010 21:31 από κατιψιλογινεται.

Απ:Κάτι ψήνεται.. 30 Ιαν 2010 21:31 #268889

• dcroula
  • Το Άβαταρ του/της dcroula
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Χρυσός σκούφος
  • Άδραξε την μέρα!
  •  Συνταγές του χρήστη
Ναι, κέρδισε η Χουανίτα......όχι αυτή της γνωστής σαπουνόπερας :laugh: :laugh: :laugh: . Και μάλλον δικαίως.
Την Μεγάλη Θεοδώρα, στο τέλος την "έκραξε" ακόμα κι ο εκφωνητής.
Μωρέ, μήπως να της δώσουμε το τηλέφωνο του Αλέξανδρου Πετρίδη....αυτουνού καλέ....με το αστραφτερό, αυτόφωτο.....χαμόγελο.

Να αποκτήσει:
1ον χαμόγελο, το κορίτσι και
2ον χαμόγελο χωρίς μούρα και κουκούτσια....
Τελευταία διόρθωση: 30 Ιαν 2010 21:34 από dcroula.

Απ:Κάτι ψήνεται.. 31 Ιαν 2010 11:00 #269371

• YIANNISBEAR
  • Το Άβαταρ του/της YIANNISBEAR
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φαγοπότης
  • TROME GIA NA ZOUME
Πολυ το ευχαριστηθικα που εχασε η κρυοπλαστη.
Τωρα για την δεοντολογια της εκπομπης¨..
Προχθες εβλεπα την ιδια εκπομπη στην αγγλια και μια κυρια ελεγε οτι θελει να κερδισει οποσδηποτε.εβαζε λοιπον 1,2,3 βαθμολογιες(οπος την ξυνη την δικια μας).Στο τελος της βδομαδας η εκπομπη την καλεσε να αναβαθμολογισει τους συμπαικτες αλλοιως θα αποχωρισει,και ετσι εγινε.αναβαθμολογιση σε ολους και η κυρια βγηκε 4η και εγινε και ρεζιλι, γιατι ολα αυτα τα εδιχνε η τηλεοραση.ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΚΠΟΜΠΗ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΡΕΖΙΛΙ ΚΑΜΙΑ ΞΥΝΗ.....

Απ:Κάτι ψήνεται.. 31 Ιαν 2010 21:04 #269832

• marina11
  • Το Άβαταρ του/της marina11
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φαγοπότης
ΦΙΛΙΑ, λιγο ακομη και δεν θα σε αναγνωριζα με τον τροπο που σχολιαζεις τον Ελληνα γενικα.

Νομιζα πως σε ειχε βαλει εκπροσωπο ο Καρατζαφερης σχετικα με την "διακριτικη " οπως λες εισβολη των ξενων στην Ελλαδα και την σκετικη κουλτουρα τους η οποια σταδιακα δηλητηριαζει την κοινωνια μας...

Σε ψηφισα απο το σπιτι μου την εβδομαδα που επαιζες και χαρηκα με την νικη σου, επετρεψε μου ομως να σου πω οτι αυτη την φορα την ψηφο μου την εχασες και δεν συμφωνω σε τιποτα απο τα σχολια σου.

Η εποχη των σπηλαιων εχει τελειωσει, ο μεσος Ελληνας δεν τρωει απαραιτητα σε πλαστικο πιατο και αστρωτο τραπεζι, γνωριζει το ομορφο και αυθεντικο και εχει την κριση να παιρνει απο τις διαφορες κουλτουρες αυτο που του αρεσει και ταιριαζει στα γουστα του. Κανεις δεν επιβαλλει τιποτα και σε κανενα.

Οσο αφορα την καταταναλωση κρεατος στην Ελλαδα, ας κανουμε και καμια επισκεψη στην Αργεντινη, Βραζιλια για να αναφερω μερικα κρατη οπου το κρεας παιζει πρωταρχικο ρολο στην παρασκευη φαγητου.
Ας ειναι η καταναλωση κρεατος το μεγαλυτερο μας προβλημα....

Χαρηκα πολυ που η Χουανιτα κερδισε. Πολυ ομορφα και με σιγανους και απαλους ρυθμους περασε αυτο που ηθελε να περασει στην παρεα και στους τηλεθεατες.
Τη κακομοιρα την Μεγαλη Θεοδωρα.... μολις μου τηλεφωνησαν οτι την πηγαν με ζουρλομανδια στο ΔΑΦΝΙ ...
Επισης, μου ειπανε οτι θα την μαθουνε να μετραει ... να τρωει φαγακι χωρις απαραιτητα κρεατακι μεσα και να μην την ενοχλουν τα μουρα στα δοντακια της ... επισης, θα την τρελλανουν στο χορο μια και της εχει λειψει τοοοοσο πολυ ... αααα και θα της κανουνε τα ματακια της να φαινονται ποιο ανθρωπινα και οχι γυαλιστερα και απλανη .... Ααααα και οτι θα της γκρεμισουν το σπιτι που διακοσμησε αυτη και η Μανουλα της γιατι λεει της εχει δημιουργησει φοβερα απωθημενα και προβληματα..
Αφηστε τα... εχει πολυ δουλεια μπροστα της και το χειροτερο ειναι οτι απαγορευονται οι επισκεψεις τουλαχιστον για 3 μηνες ...ετσι εως να εξορκισουν το κακο...

Καλη εβδομαδα σε ολους.
επικληση

γενέθλια χρηστών

0loveshopping0 έχει γενέθλια σήμερα (30.10.1986), Brit έχει γενέθλια σήμερα (30.10.1956), desama έχει γενέθλια σήμερα (30.10.1985), elista έχει γενέθλια σήμερα (30.10.1969), ion_mono_auga έχει γενέθλια σήμερα (30.10.1993), juanna έχει γενέθλια σήμερα (30.10.1995), katerinak13 έχει γενέθλια σήμερα (30.10.1974), mikroa έχει γενέθλια σήμερα (30.10.1992), papand έχει γενέθλια σήμερα (30.10.1967), ΑΡΙΑΔΝΗ Π έχει γενέθλια σήμερα (30.10.1971), DarkAngel έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (31.10.1973), filbez έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (31.10.1963), kleri 73 έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (31.10.1973), vlastarisv έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (31.10.1980), νατμπρ έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (31.10.1973), φιλμήτ έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (31.10.1979), andry402005 έχει γενέθλια σε 2 ημέρες (01.11.1965), annieyiannikou έχει γενέθλια σε 2 ημέρες (01.11.1970), giodra έχει γενέθλια σε 2 ημέρες (01.11.1981), linoulamia έχει γενέθλια σε 2 ημέρες (01.11.1979)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.235 δευτερόλεπτα