Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Μηχανή για φύλλο ζυμαρικών

Μηχανή για φύλλο ζυμαρικών 14 Ιουλ 2008 05:05 #18968

• Hlianna
  • Το Άβαταρ του/της Hlianna
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φαγοπότης
Ζητώ τη γνώμη σας.
Αγαπώ πολύ τα χειροποίητα ζυμαρικά, αλλά δεν είμαι και η καλύτερη στο ανοιγμα φύλλου. Θα ήθελα να αγοράσω μια μηχανή που ανοίγει φύλλο και μάλιστα αυτές που φτιάχνουν φύλλο για ραβιόλια κά.
Τι λέτε να κάνω αυτήν την αγορά ή όχι; Αξίζει τον κόπο;

Πιστεύω ότι θα χρειάζεται και για άνοιγμα φύλλου για πίτες, αν ενωθεί το φύλλο στη μέση.

Γνωρίζετε τιμές; Help..........
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ:Μηχανή για φύλλο ζυμαρικών 14 Ιουλ 2008 05:52 #18975

• ΦΟΥΝΤΟΥΚΙΤΣΑ
  • Το Άβαταρ του/της ΦΟΥΝΤΟΥΚΙΤΣΑ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Σεφ
  • Αν ψάχνεις φίλο χωρίς ελαττώματα, θα μείνεις χωρίς φίλο.
  •  Συνταγές του χρήστη
Hliana, τέτοια μηχανή έχω πάρει τη μόνη. και την πήρα σε προσφορά 9 ευρό, αλλά μετάνιωσα που δεν πήρα τη μεγάλη τη διπλή δηλαδή, που είχε 15 ΕΥΡΟ!
Για ραβιόλια και τορτελίνια, ανοίγεις φύλλο με τη μηχανή σιγκεκριμένα 2 φύλλα. Στρώνεις το 1 στον πάγκο βάζεις τη γέμιση που θέλεις σε μικρές ποσότητες, τοποθετείς το άλλο από πάνω και με ένα άλλο εργαλείο σαν κου πατ κόβεις τα ραβιόλια!
Ελπίζω να βοήθεισα!:)
ξέχασα να σου πώ, ότι για τορτέλινι κόβεις σε στρογγυλά με την ίδια διαδικασία, μόνο που δεν θέλει το δεύτερο φύλλο από πάνω, μόλις βάλεις τη γέμιση,το διπλώνεις μισοφέγγαρο, τιλάς στο μικρό δακτυλάκι για να πάρει το σχήμα. :)
Τελευταία διόρθωση: 14 Ιουλ 2008 06:02 από ΦΟΥΝΤΟΥΚΙΤΣΑ.

Απ:Μηχανή για φύλλο ζυμαρικών 14 Ιουλ 2008 07:42 #18987

• elenikolas
  • Το Άβαταρ του/της elenikolas
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Σεφ
  • To φαγητο ειναι απολαυση!!!!
  •  Συνταγές του χρήστη
Hliana αυτή η μηχανή είναι η αγαπημένη μου :) Το τι πίτες φτιάχνω δε λέγεται,ανοίγω το φύλλο με τη μηχανή και μετά το τεντώνω με τα χέρια μου και απλώνει σε όλο το ταψί οπότε δεν χρειάζεται να τα ενώνω κομμάτι κομμάτι ,γίνεται φανταστικό.Όσο για τα ζυμαρικά τέλεια, φτιάχνω χυλοπίτες, ταλιατέλες, λαζάνια κ.α είναι το δεξί μου χέρι στην κουζίνα.;) Εγώ προσωπικά στην προτείνω ανεπιφύλακτα είναι απαραίτητο εργαλείο στην κουζίνα.Τώρα για τιμές δεν γνωρίζω τη δική μου την έχω χρόνια και δεν θυμάμαι πόσο την πήρα αλλά δεν πρέπει να είναι ακριβές.

Απ:Μηχανή για φύλλο ζυμαρικών 14 Ιουλ 2008 08:04 #18990

• xaroula
  • Το Άβαταρ του/της xaroula
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Συντονιστής
  • Η ηθική πρόοδος ενός έθνους φαίνεται στον... τρόπο που συμπεριφέρεται στα ζώα..(Μαχάτμα Γκάντι)
  •  Συνταγές του χρήστη
πραγματι ειναι πολυ χρησιμη στην κουζινα,εγω βεβαια δεν την εχω
χρησιμοποιησει για φυλλο πιτας αλλα για ζυμαρικα μονο
αν θες να κανεις ραβιολια εκτος την μηχανη βοηθουν πολυ
και το εργαλειο για ραβιολια αφου ανοιξεις το φυλλο
εγω την ειχα παρει την μηχανη απο ευριπιδου γυρω στα 20ευρω

Απ:Μηχανή για φύλλο ζυμαρικών 14 Ιουλ 2008 08:22 #18992

• evdoba
  • Το Άβαταρ του/της evdoba
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Διαχειριστής
  • Keep Smiling... Life is great!
  •  Συνταγές του χρήστη
Μήπως ξέρετε εσεις που την έχετε χρησιμοποιήσει άν ανοιγει πολύ ψιλό φύλλο σαν κρούστας?? ή κ΄ανει μόνο για λίγο παχύ φύλλο για ζυμαρικά και χωριατικες πίττες?
:)
για πειτε μου βρε παιδιά να βάλω κι άλλο "μπελα" στο κεφάλι μου...χαχαχαχα

:kiss:

Το χιούμορ δεν είναι διάθεση... είναι τρόπος ζωής!!!

Απ:Μηχανή για φύλλο ζυμαρικών 14 Ιουλ 2008 08:43 #18994

• elenikolas
  • Το Άβαταρ του/της elenikolas
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Σεφ
  • To φαγητο ειναι απολαυση!!!!
  •  Συνταγές του χρήστη
evdoba έγραψε:
Μήπως ξέρετε εσεις που την έχετε χρησιμοποιήσει άν ανοιγει πολύ ψιλό φύλλο σαν κρούστας?? ή κ΄ανει μόνο για λίγο παχύ φύλλο για ζυμαρικά και χωριατικες πίττες?
για πειτε μου βρε παιδιά να βάλω κι άλλο "μπελα" στο κεφάλι μου...χαχαχαχα

:kiss:

evdoba μου, το μηχάνημα έχει 4 βαθμίδες για φύλλο ξεκινάει από χοντρό μέχρι πολύ λεπτό, δηλαδή περνάς το φύλλο 4 φορές απ' το μηχάνημα ανάλογα από το πόσο λεπτό το θέλεις.Τώρα επειδή εγώ το θέλω πολύ λεπτό αφού το περάσω και 4η φορά επειδή η ζύμη που χρησιμοποιώ έχει αρκετή ελαστικότητα την τεντώνω με τα χέρια μου την ώρα που την απλώνω στο ταψί μου,και γίνεται πολύ λεπτό φύλλο σχεδόν σαν το φύλλο κρούστας.Είμαι λάτρης πάσης φύσεως πίτας οπότε μου έχουν λυθεί τα χέρια ;) :)

Απ:Μηχανή για φύλλο ζυμαρικών 14 Ιουλ 2008 10:17 #19003

• Hlianna
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φαγοπότης
ΦΟΥΝΤΟΥΚΙΤΣΑ έγραψε:
Hliana, τέτοια μηχανή έχω πάρει τη μόνη. και την πήρα σε προσφορά 9 ευρό, αλλά μετάνιωσα που δεν πήρα τη μεγάλη τη διπλή δηλαδή, που είχε 15 ΕΥΡΟ!

Koρίτσια σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας.
Φουντουκίτσα , για διευκρίνισέ μου σε παρακαλώ τι έννοείς μονή ή διπλή; Όπως καταλαβάινεις δεν γνωρίζω από αυτές, μόνο ακουστά τις έχω.
Και η τιμή μού ακούγεται πολύ καλή. Απο πού θα την προμηθευτώ αλήθεια;
;Oσο για το άνοιγμα του φύλλου για πίτες , σκέφτηκα με ένα σπάρο 2 τριγώνια. Και πάλι ευχαριστώ!!

Απ:Μηχανή για φύλλο ζυμαρικών 14 Ιουλ 2008 19:09 #19042

• ΦΟΥΝΤΟΥΚΙΤΣΑ
  • Το Άβαταρ του/της ΦΟΥΝΤΟΥΚΙΤΣΑ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Σεφ
  • Αν ψάχνεις φίλο χωρίς ελαττώματα, θα μείνεις χωρίς φίλο.
  •  Συνταγές του χρήστη
κορίτσια, ξέχασα να σας πώ ότιμε τη μηχανή ανοίγω και φύλλο για τα πολύφυλλα κι έτσι δεν κουράζωμαι να τα ανοίγω με τον πλάστη!;)
και βαίβεα ανοίγει και ψιλό φύλλο, αρκή να το ξεναπεράσεις 2-3 φορές βάζωντας στην αρχή στη σκάλα 3 μετά στη 2 και τέλος στην 1 και αν θέλεις πιο λεπτό το περνάς άλλη μία.:)
Ημονή είναι η μικρή που βγάζει μόνο φύλο, η διπλή κόβει και λαζάνια και είναι λίγο πιο μεγάλη. επιδή δεν θυμάμε το νούμερο του μαγαζιού, ειναι στην Αθήνα κοντά στη Βαρβάκιο αγορά, ειναι στο φανάρι Σοφοκλέους και Αθηνάς τη γωνία έχει ένα μαγαζί που πουλάει βαλίτσες πάρα δίπλα είναι το μαγαζί που την πήρα και έχει ακόμα τις προσφορές! Απέναντι απο τη δημαρχεία σχεδών!;) :)
Τελευταία διόρθωση: 14 Ιουλ 2008 19:20 από ΦΟΥΝΤΟΥΚΙΤΣΑ.

Απ:Μηχανή για φύλλο ζυμαρικών 15 Ιουλ 2008 04:40 #19056

• Hlianna
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φαγοπότης
Φουντουκίτσα, Ευχαριστώ!!

Απ:Μηχανή για φύλλο ζυμαρικών 15 Ιουλ 2008 05:28 #19062

• evdoba
  • Το Άβαταρ του/της evdoba
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Διαχειριστής
  • Keep Smiling... Life is great!
  •  Συνταγές του χρήστη
Ευχαριστώ elenikolas και ΦΟΥΝΤΟΥΚΙΤΣΑ για τις απαντήσεις!!!
Εχει ένα καταπληκτικό μαγαζί στη Θεσσαλονίκη που που λάει ότι θέλεις για την κουζίνα και επαγγελματικό εξοπλισμό χωρίς τρελές τιμές και μάρκες κλπ...
Με την πρώτη ευκαιρία θα το επισκεφτώ!

Το χιούμορ δεν είναι διάθεση... είναι τρόπος ζωής!!!
Τελευταία διόρθωση: 15 Ιουλ 2008 05:29 από evdoba.

γενέθλια χρηστών

DarkAngel έχει γενέθλια σήμερα (31.10.1973), filbez έχει γενέθλια σήμερα (31.10.1963), kleri 73 έχει γενέθλια σήμερα (31.10.1973), vlastarisv έχει γενέθλια σήμερα (31.10.1980), νατμπρ έχει γενέθλια σήμερα (31.10.1973), φιλμήτ έχει γενέθλια σήμερα (31.10.1979), andry402005 έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (01.11.1965), annieyiannikou έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (01.11.1970), AntoineX έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (01.11.1972), Doralada έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (01.11.1976), giodra έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (01.11.1981), linoulamia έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (01.11.1979), MAGZ έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (01.11.1972), mpia111 έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (01.11.1984), papaspyr6 έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (01.11.1976), ΓΑΤΟΥΛΑ έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (01.11.1980), Μαίρη Π. έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (01.11.1991), ΠΑΥΛΟΣ ΜΕΓΑΛΑΚΑΚΗΣ έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (01.11.1964), χρήναθ έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (01.11.1962), hargou έχει γενέθλια σε 2 ημέρες (02.11.1990)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.220 δευτερόλεπτα