Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Ο χώρος για να συζητάμε το τόσο αγαπημένο μας θέμα: τις τούρτες! Δεν είναι δύσκολο, προσπαθήστε το κι εσείς!

ΘΕΜΑ: Πως να φτιάξω ΑΥΤΗ την τούρτα;

Απ: Πως να φτιάξω ΑΥΤΗ την τούρτα; 28 Απρ 2012 11:11 #746074

• chocomama
  • Το Άβαταρ του/της chocomama
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Βοηθός Μάγειρα
  •  Συνταγές του χρήστη
angie δε παθαινει τιποτα η ζαχαροπαστα στο ψυγειο,μη τη φοβασαι.Μια χαρα ειναι το βουτυρο που εχεις και το βιταμ.Χτυπησε καλα το βουτυρο να αφρατεψει,προσθεσε τη ζαχαρη και σιγα σιγα το γαλα,κουταλια κουταλια μεχρι να αποκτησει την υφη που θελεις.Καλη επιτυχια!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Πως να φτιάξω ΑΥΤΗ την τούρτα; 28 Απρ 2012 15:07 #746091

• angie!
  • Το Άβαταρ του/της angie!
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Λούκουλος
ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!!!!! η μια τουρτα οκ ετοιμη,η αλλη,η μεγαλη ανοιγω την ζαχαροπαστα και ειναι σαν τριμματακια τι να κανω???? ΕΙΝΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΔΩ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩΩΩΩΩ!

Απ: Πως να φτιάξω ΑΥΤΗ την τούρτα; 28 Απρ 2012 16:04 #746098

• basilo 20
  • Το Άβαταρ του/της basilo 20
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ερασιτέχνης μάγειρας
  •  Συνταγές του χρήστη
angie δεν εχω μεγαλη πειρα 2 φορες εχω φτιαξει αλλα νομιζω πως η ζαχαροπαστα μαλλον δεν σωζεται αν εχεις χρονο φτιαξε αλλη ή καλυψε την με σαντυγι παντως εγω για τελευταια προσπαθεια θα εκανα οτι και σε μια ζυμη για φυλλο θα προσθετα σιγα σιγα λιγο νερο μηπως και..αλλα αν θες περιμενε την γνωμη καποιου ποιο ειδικου καλη επιτυχια

Απ: Πως να φτιάξω ΑΥΤΗ την τούρτα; 28 Απρ 2012 17:07 #746116

• kristallenia
  • Το Άβαταρ του/της kristallenia
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Σεφ
  • η ελπίδα πεθαίνει τελευταία
  •  Συνταγές του χρήστη
μια φορά που μου γινόταν τρίμματα είχα βαλεί πεισσότερη άχνη και ήθελε και περισσότερο ζύμωμα για να γίνει μια μαλακή ζύμη. αν δεν μπρολαναίνεις η σαντθιγή η χρωματιστή είναι η καλυτερη λύση.

Απ: Πως να φτιάξω ΑΥΤΗ την τούρτα; 01 Μαϊ 2012 15:46 #747160

• angie!
  • Το Άβαταρ του/της angie!
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Λούκουλος
κορίτσια σας ευχαριστώ και πάλι για όλα! πείσμωσα τώρα γιατι μου άρεσε πάρα πολύ που έκανα την τούρτα κι όσο και αν παιδεύτηκα,θα το επαναλάβω! δεν ξερω αν είναι το σωστο τόπικ,αλλά ήθελα να ρωτησω σαν πιο έμπειρες,τι θα προτείνατε για να κανω μια τούρτα για μας,με ζαχαρόπαστα..αντι να κανω παλι παντεσπανια κτλ να κανα ένα κέικ καταλληλο για τουρτα? εσεις ποιο βαζετε γιατι εχω μπερδευτεί με τοσες συνταγες! δεν ξερω αν το sponge κεικ ή το fudge κεικ είναι καλύτερο και ποια η διαφορά τους!

Απ: Πως να φτιάξω ΑΥΤΗ την τούρτα; 02 Μαϊ 2012 09:04 #747577

• MarBo
  • Το Άβαταρ του/της MarBo
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ερασιτέχνης μάγειρας
  • Nobody is perfect... I'm Nobody.
  •  Συνταγές του χρήστη
Καλημερα!
εχει φαει καμια σας τουρτα γευση "μπισκοτινο" απο το ζαχαροπλαστειο "Στεργιου"? ή εστω απο καπου αλλου, απλα το συγκεκριμενο εχω δοκιμασει... Ξερετε που μπορω να βρω παρομοια συνταγη? ή καποια γεμιση τουρτας που να ξεφευγει απο το κλασσικο "παντεσπανι-κρεμα" και να μπορει να στηθει και διακοσμηθει ομως το ιδιο? να μπορω δηλ. να βαλω σαντιγι απ'εξω και να φτιαξω οτι σχεδιο θελω..

Απ: Πως να φτιάξω ΑΥΤΗ την τούρτα; 02 Μαϊ 2012 09:30 #747580

• chocomama
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Βοηθός Μάγειρα
  •  Συνταγές του χρήστη
angie αυτο το κεικ ειναι πολυ καλο για τουρτα γιατι ειναι αρκετα νωπο,αν και μπορεις να το σιροπιασεις αν θες,και ειναι και πολυ νοστιμοhttp://www.sintagespareas.gr/sintages/keik-sokolatas.html
marbo ψαχνεις καποια γεμιση εκτος βανιλια-σοκολατα ή θες να μην εχει παντεσπανι για βαση?:huh:

Απ: Πως να φτιάξω ΑΥΤΗ την τούρτα; 02 Μαϊ 2012 09:56 #747587

• MarBo
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ερασιτέχνης μάγειρας
  •  Συνταγές του χρήστη
νομιζω στη συγκεκριμενη τουρτα κατι ειχε διαφορετικο και δεν ηταν παντεσπανι.. δεν με νοιαζει τοσο η γευση.. απλα επειδη σκεφτομαι -ΑΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΚΑΙ ΜΕΙΝΕΙ ΧΡΟΝΟΣ ΤΕΛΙΚΑ! :dry: - να κανω εγω την τουρτα γενεθλιων του μικρου μου, και μιας και το θεμα θα ειναι το cookie monster, να ειχε και κατι μπισκοτε σαν γευση και η τουρτα...

Απ: Πως να φτιάξω ΑΥΤΗ την τούρτα; 02 Μαϊ 2012 13:14 #747610

• chocomama
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Βοηθός Μάγειρα
  •  Συνταγές του χρήστη
Μπορεις να κανεις και τη βαση που κανουμε στο τσιζκεικ με μπισκοτο,ομως επειδη θα πρεπει να ειναι πολυ παχυα η στρωση της κρεμας στη μεση,καλυτερα θα ηταν να εβαζες και ενα λεπτο κομματι παντεσπανι στη μεση και απο πανω.Για κρεμα με γευση μπισκοτο ειχα φτιαξει μια φορα ετοιμη κρεμα αραβοσιτου στιγμης με γευση μπισκοτο και την ανακατεψα με σαντιγι και ζαχαρη αχνη και ειχε καταπληκτικη γευση μπισκοτου,αλλιως μπορεις να φτιαξεις μια απλη πατισερι να τη στρωσεις πανω στο παντεσπανι και να σπασεις μπισκοτα απο πανω (καλυτερα γεμιστα) απορροφαει την υγρασια το μπισκοτο και εχεις μια πολυ γευστικη μπισκοτενια κρεμα.
Επισης κι αυτη η βαση μπισκοτου μου φαινεται καλη(δεν την εχω δοκιμασει)
www.sintagespareas.gr/sintages/mpiskotog...olatas-kai-moka.html
Αυτα απο μενα:)
Τελευταία διόρθωση: 02 Μαϊ 2012 13:20 από chocomama.

Απ: Πως να φτιάξω ΑΥΤΗ την τούρτα; 03 Μαϊ 2012 10:37 #748049

• MarBo
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ερασιτέχνης μάγειρας
  •  Συνταγές του χρήστη
χμ... καλη η σκεψη βασης τσιζκεικ κ παντεσπανι στη μεση.. κ η κρεμα μπισκοτου... μαλλον κατι τετοιο θα κανω.. εκτος αν προκυψει και αλλη ιδεα στη διαδρομη! :P

γενέθλια χρηστών

glikoula έχει γενέθλια σήμερα (24.04.1973), korina έχει γενέθλια σήμερα (24.04.1971), mariagr73 έχει γενέθλια σήμερα (24.04.1973), Φιλικός έχει γενέθλια σήμερα (24.04.1959), christmast έχει γενέθλια σε 2 ημέρες (26.04.1991)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.324 δευτερόλεπτα