Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Ο χώρος για να συζητάμε το τόσο αγαπημένο μας θέμα: τις τούρτες! Δεν είναι δύσκολο, προσπαθήστε το κι εσείς!

ΘΕΜΑ: Πως να φτιάξω ΑΥΤΗ την τούρτα;

Απ: Πως να φτιάξω ΑΥΤΗ την τούρτα; 31 Ιουλ 2012 15:30 #778618

• chrisko
  • Το Άβαταρ του/της chrisko
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Σεφ
  •  Συνταγές του χρήστη
Την έχω φτιάξει και με φυτική σαντιγύ και γινεται μια χαρα. Η ποσοτητα ειναι αναλογα και με το ταψι που θα χρησιμοποιησεις, σου βαζω φωτο για να δεις πως ηταν το αποτελεσμα με κατι παραπανω απο 1 δοση που εκανα για τετραπατη τουρτα με το κεικ σοκολατας σε 24αρι ταψι. Οπως βλεπεις η 1 και κατι δοση μου εφτασε για τρεις στρωσεις...δεν ηταν ισοπαχες ομως, θα μπορουσα να ειχα φτιαξει λιγο παραπανω. Εσυ τωρα αν θελεις μονο για δυο στρωσεις θα σου φτασει και μια. Μονο αν την φτιαξεις μην ξεχασεις να βαλεις περισσοτερη σαντιγυ απ'οτι λεει η συνταγη γιατι η ζελατινη την σφιγγει αρκετα! :)
Το κεικ σοκολατας για να μου βγει σε τεσσερις πατους σε 24αρι ταψι χρειαστηκε μιαμιση δοση. Αυτη η τουρτα ειχε βγαλει 16 μεγαλα κοματια οπως αυτο στην φωτογραφια. Αν τα κοψεις πιο λεπτα μπορεις να φτασεις τα 30.

*Επειδη ειπα σαντιγυ νωριτερα και για να μην σε μπερδεψω...την κρεμα γαλακτος δεν την χτυπας σε σαντιγυ αλλα εως το σημειο που θα γινει παχυρευστη!

DSC03728.JPG
Τελευταία διόρθωση: 31 Ιουλ 2012 15:43 από chrisko.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Πως να φτιάξω ΑΥΤΗ την τούρτα; 31 Ιουλ 2012 21:38 #778750

• katerina78
  • Το Άβαταρ του/της katerina78
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Βοηθός Μάγειρα
  •  Συνταγές του χρήστη
chrisko σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια με βοηθησες παρα πολυ κι εσυ αλλα και η Ειρηνη,αν δεις την τουρτα που θελω να φτιαξω ειναι αρκετα ψηλη αρα θα χρειαστω κι εγω 4 πατους για να εχω καλο αποτελεσμα,σκεφτομαι να κανω δυο δοσεις κεικ επειδη δεν εχω πολυ ψηλη φορμα (7 εκ.ειναι)και να χωρισω δυο και δυο,και την κρεμα για να μου ερθει πλουσια αφου λες εκανες 1 και λιγο και ηταν λιγη να κανω κι αυτη δυο δοσεις ,για κρεμα ελεγα να βαλω κρετορε αλλα αφου λες οτι δεν την κανουμε τελειως σαντυγι το ιδιο ειναι οτι κι αν βαλω,τι λες;;

συγνωμμη για τις πολλες ερωτησεις σε ζαλισα :blush: :blush:

Απ: Πως να φτιάξω ΑΥΤΗ την τούρτα; 01 Αυγ 2012 11:48 #778804

• chrisko
  • Το Άβαταρ του/της chrisko
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Σεφ
  •  Συνταγές του χρήστη
Μην σε ανησυχει η κρεμα γαλακτος...αν κι εγω προτιμω συνηθως την κρετορε γιατι πηζει πιο ευκολα. Αρκει να διαβασεις και να ακολουθησεις τις οδηγιες της συνταγης, χτυπημα μεχρι να γινει σαν γιαουρτι και την ζελατινη την ζεσταινεις σε μπεν μαρι να γινει ρευστη. Εγω παντα βαζω περισσοτερη κρεμα γιατι η ζελατινη πηζει αρκετα. Καπως ετσι η μια δοση μου βγαινει μια και κατι, οποτε στην περιπτωση που κανεις διπλη ισως να σου φτασει και μια ζελατινη στο συνολο. Επειδη εγω παιζω παντα με τις αναλογιες δεν μπορω να σου πω ακριβως γραμμαρια κτλ θα πρεπει να το δεις λιγο με το ματι. Δεν πειραζει, ζαλισε με οσο θελεις! Ελπιζω μονο να μην σε μπερδευω :unsure: Καλη επιτυχια και παλι!:)

Απ: Πως να φτιάξω ΑΥΤΗ την τούρτα; 02 Αυγ 2012 22:01 #779318

• katerina78
  • Το Άβαταρ του/της katerina78
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Βοηθός Μάγειρα
  •  Συνταγές του χρήστη
κοπελα μου χιλια ευχαριστω!!!η βοηθεια σας μου ειναι πολυτιμη και δεν ξερω τι θα εκανα αν δεν την ειχα,να σαι καλα!!!!

Απ: Πως να φτιάξω ΑΥΤΗ την τούρτα; 13 Αυγ 2012 11:37 #780452

• Μητσάκι!
  • Το Άβαταρ του/της Μητσάκι!
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φαγοπότης
Καλήμέρα σε όλες και όλους της παρέας!!!!!! όποια ξέρει να μου πει πού θα βρω αυτά τα κουπ πατ
που είναι σαν στάμπα και συνήθως κάνουν μικρά σχεδιάκια όπως καρδούλες, λουλουδάκια κ.λ.π.
πραγματικά θα με βοηθήσει πάρα μα πάρα πολύ γιατί δεν έχω ιδέα πού μπορώ να τα βρω και όσο
το δυνατόν πιο οικονομικά!!!!!! ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Απ: Πως να φτιάξω ΑΥΤΗ την τούρτα; 13 Αυγ 2012 12:20 #780459

• ChrSker
  • Το Άβαταρ του/της ChrSker
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φαγοπότης
μπερδευτικα και σου απαντησα αλλου!
καλησπερα μητσακι!
λοιπον μπες στο εbay.com πατησε cookie cutters θα σου βγαλει μια τεραστια συλλογη εγω παραγγελνω συνεχεια ειναι φτηνα και πολυ καλης ποιοτητος. οταν σου ανοιξει η σελιδα πατα free shipping και new και ετσι θα ειναι με δωρεαν αποστολη στην πορτα σου και επισης ολοκαινουρια!
υπαρχει και ειδικο τοπικ στο σαιτ αν δεν κανω λαθος!θα σε βοηθησουν τα κοριτσια για αυτο!!
καλα ψωνια!!!:love:

Απ: Πως να φτιάξω ΑΥΤΗ την τούρτα; 14 Αυγ 2012 09:39 #780810

• Μητσάκι!
  • Το Άβαταρ του/της Μητσάκι!
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φαγοπότης
Ω! σ'ευχαριστώ πολύ ChrSker!!!! και στα στέλνουν ταχυδρομικώς; θέλω να πω δίνεις τη διεύθυνση σου στο site;

Απ: Πως να φτιάξω ΑΥΤΗ την τούρτα; 15 Αυγ 2012 10:34 #780887

• ChrSker
  • Το Άβαταρ του/της ChrSker
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φαγοπότης
ναι κανονικα στο στελνουν!αλλα πρεπει να χρησιμοποιησεις ή πιστωτικη ή προπληρωμενη καρτα..ειναι ασφαλης αγορες ομως γιατι βασιζονται σε paypall εχει παρα πολλα σχεδια να διαλεξεις εγω παρηγγειλα σημερα τα καινουρια μου.
δες αν εχει και στο cook shop καθως και στο sugarcake.gr αυτα ειναι ελληνικα και στα στελνουν με αντικαταβολη στο σπιτι μεσω κουριερ ειναι 1-2ε πιο ακριβα αλλα αποφευγεις την διαδικασια της πιστωτικης αν δεν εχεις..

Απ: Πως να φτιάξω ΑΥΤΗ την τούρτα; 19 Αυγ 2012 11:47 #781287

• MarBo
  • Το Άβαταρ του/της MarBo
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ερασιτέχνης μάγειρας
  • Nobody is perfect... I'm Nobody.
  •  Συνταγές του χρήστη
χαιρετε χαιρετε...
θελω να φτιαξω μια σκυλοτουρτα σαν κ αυτη, χωρις ζαχαροπαστα, απλη με σαντιγυ απ'εξω. Αλλα εχω κολλησει στο πως θα κοψω το παντεσπανι για να εχει και μια γεμιση κρεμας μεσα, και να του δωσω το συγκεκριμενο σχημα..
Εχετε καμια ιδεα?
Και επισης, το ανοιχτο καφε οκ το κανω πχ με κακαο ή κρεμα σοκολατα.. Το πιο σκουρο? χρειαζομαι χρωμα?

Beagle Dog Cake 3.JPG
Τελευταία διόρθωση: 21 Αυγ 2012 08:22 από Conna. Αιτία: εισαγωγή εικόνας

Απ: Πως να φτιάξω ΑΥΤΗ την τούρτα; 19 Αυγ 2012 13:54 #781296

• karavour
  • Το Άβαταρ του/της karavour
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Σεφ
  • Όλα είναι δυνατά σ'αυτόν που πιστεύει (Μαρκ.θ:23)
  •  Συνταγές του χρήστη
Τί θα έκανα εγώ? Κάτι που έχω ξανακάνει για κάτι παρόμοιο που είχα φτιάξει. Θα έφτιαχνα 2 στρογγυλές τούρτες, μία μεγαλύτερη για το σώμα και μία μικρότερη για το κεφάλι, με διάμετρο περίπου όσο θέλω να μου βγουν το σώμα και το κεφάλι. Θα έφτιαχνα κανονικά παντεσπάνι και κρέμα, θα συναρμολογούσα την τούρτα (χωρίς την εξωτερική επικάλυψη εννοείτα), και μετά θα έπαιρνα 2 μπωλ στρογγυλά διαφορετικού μεγέθους ανοξείδοτα ή γυάλινα ή πλαστικά, το ένα για το κεφάλι και το άλλο για το σώμα. Θα στούμπωνα την κάθε τούρτα έτσι όπως είναι με τις κρέμες και τα παντεσπάνια στο αντίστοιχου μεγέθους μπωλ και θα τα έβαζα μια νύχτα στο ψυγείο σε δυνατή ψύξη να παγώσουν καλά καλά (όχι κατάψυξη, δε χρειάζεται). Την επομένη, θα αναποδογύριζα τα μπωλ, θα τα χτύπαγα λίγο ή θα τα κουνούσα για να πέσει το περιεχόμενο. Το περιεχόμενο θα έχει πάρει το σχήμα του μπωλ, και θα είναι καλουπαρισμένο, δεν θα σου χαλάσει. Αν θέλω π.χ. το σώμα να γίνει οβάλ, με το χέρι μου θα το τραβήξω λίγο για να του δώσω το επιθυμητό σχήμα. μετά, θα έπαιρνα το κορνέ και θα διακοσμούσα κατά βούληση. Το έχω κάνει με επιτυχία και έμεινα πολύ ευχαριστημένη απ'αυτή την τεχνική που επινόησα σε μια στιγμή ελλείψη καλουπιών.

γενέθλια χρηστών

anavas έχει γενέθλια σήμερα (28.08.1975), charoulamou έχει γενέθλια σήμερα (28.08.1986), litsa28 έχει γενέθλια σήμερα (28.08.1960), MarBo έχει γενέθλια σήμερα (28.08.1982), Chara_Tol έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (29.08.1974), ioaach έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (29.08.1985), paoell έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (29.08.1973), MARIATHEMIS έχει γενέθλια σε 2 ημέρες (30.08.1979), sernik έχει γενέθλια σε 2 ημέρες (30.08.1991), Sfouggato έχει γενέθλια σε 2 ημέρες (30.08.1979), v-forvicky έχει γενέθλια σε 2 ημέρες (30.08.1981)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.350 δευτερόλεπτα