Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Ο χώρος για να συζητάμε το τόσο αγαπημένο μας θέμα: τις τούρτες! Δεν είναι δύσκολο, προσπαθήστε το κι εσείς!

ΘΕΜΑ: Πως να φτιάξω ΑΥΤΗ την τούρτα;

Τούρτα απο το μηδέν ??? 23 Δεκ 2012 23:20 #817159

• Soulitsa
  • Το Άβαταρ του/της Soulitsa
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Σεφ
  • Φόβος Θεού αρχή σοφίας.
Υπαρχει καποια κοπελα απο εδω,που ειχε δημοσιευσει συνταγη τουρτας,( ή για μπισκοτα) που εφτιαξε για καποιο παιδακι με αλλεργιες. Δεν ειναι μαμα που εφτιαξε για το παιδι της, ειναι επαγγελματιας, αλλα δεν θυμαμαι ποια ειναι...... :dry: Ψαξε το λιγο........Χαρουμενα γενεθλια για τον μικρουλη σου!!!!

Μπορεις νομιζω να κοιταξεις στα νηστισιμα γλυκα και θα βρεις πολλες ιδεες
www.sintagespareas.gr/sintages/search.html?cattext=93cat18
Ολοι σκεπτονται να αλλαξουν τον κοσμο και κανεις τον εαυτο του. Leon Tolstoy.
Τελευταία διόρθωση: 23 Δεκ 2012 23:35 από Soulitsa.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Τούρτα 24 Δεκ 2012 00:37 #817195

• basilo 20
  • Το Άβαταρ του/της basilo 20
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ερασιτέχνης μάγειρας
  •  Συνταγές του χρήστη
tweety30 ελπιζω να μην ειναι αργα για την τουρτα σου και βεβαια μπορεις και εγω ετσι την κανω αλλα απο οτι εχω καταλαβει η γκανας κανει καλυτερες γωνιες (αν ειχες βαλει την ερωτηση στο πως θα φτιαξω αυτη την τουρτα θα επαιρνες πιο γρηγορα απαντηση δεν πειραζει την επομενη φορα :) )

Πως να φτιάξω ΑΥΤΗ την τούρτα; 01 Ιαν 2013 12:31 #818779

• dsn
  • Το Άβαταρ του/της dsn
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φαγοπότης
geia sas και απο εμενα!!καλη χρονια!!!!! :hoho:
περσυ στα γεννεθλια της μικρης μου ειχα φτιαξει αυτην την τουρτα:
DSC04411.JPG

και εμεινα πολυ ευχαριστημενη με το αποτελεσμα... ειχα ακολουθησει τις οδηγιες απο εδω:
www.sintagespareas.gr/sintages/tourta-3d-tinkermpel.html
με καποιες μικρες παραλλαγες!
φετος θελω να φτιαξω παρομοια με αλλη πριγκιπισσα ομως οσες εικονες βρισκω online δε βρισκω και οδηγιες οπως με την περσινη και ενταξει καποια πραγματα τα εχω μαθει καπως αλλα και παλι με ειχαν βοηθησει πολυ οι βημα-βημα οδηγιες..... :unsure:
εχετε καμια προταση??? pls!! :) :) :)

ps: επισης θα ηθελα να κανω και ενα πυργο ... ουτε και για αυτο βρισκω οδηγιες....
Τελευταία διόρθωση: 01 Ιαν 2013 18:23 από MAGEIRISSA. Αιτία: συγχώνευση + διόρθωση τίτλου

Πως να φτιάξω ΑΥΤΗ την τούρτα; 01 Ιαν 2013 18:34 #818844

• MAGEIRISSA
  • Το Άβαταρ του/της MAGEIRISSA
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Συντονιστής
  • keep smiling
  •  Συνταγές του χρήστη
Γεια σου dsn, Χρόνια πολλά! :hoho: :hoho: :hoho:

Για την τούρτα πύργο που θέλεις, ρίξε μια ματιά εδώ, εδώ, κι εδώ.
Για την τούρτα πριγκίπισσα, η βασική τεχνική πιστεύω θα είναι ίδια με αυτή που ακολούθησες, αν θα αλλάξεις σχέδιο στο στόλισμα της και τα χρώματα θα βγει κάτι διαφορετικό. ;)

Καλή επιτυχία, να χαίρεσαι τη μικρή σου.

Πως να φτιάξω ΑΥΤΗ την τούρτα; 02 Ιαν 2013 00:58 #818897

• dsn
  • Το Άβαταρ του/της dsn
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φαγοπότης
σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση και τη διευκρινηση!!!
η βασικη μου διαφορα στη φετινη πριγκιπισσα θα ειναι σιγουρα το σχημα του φορεματος ... το φορεμα της tinkerbell περσυ ηταν φουσκωτο δηλαδη ηταν το κεικ με την τρυπα στη μεση , φετος θελω το φορεμα να εχει κλασικο σχημα οπως ειναι της ραπουνζελ. σε τι σκευος πρεπει να ψησω το κεικ για να μου βγει αυτο το σχημα??

Πως να φτιάξω ΑΥΤΗ την τούρτα; 02 Ιαν 2013 08:59 #818919

• Sitronella
  • Το Άβαταρ του/της Sitronella
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Διαχειριστής
  • Όλοι μπορούν να μαγειρέψουν!
  •  Συνταγές του χρήστη
Καλημέρα και χρόνια πολλά.
Αν θέλεις έχουμε στο σάιτ και οδηγίες βήμα βήμα για τούρτα Μπάρμπι που ίσως σε βοηθήσουν. Δες εδώ:
www.sintagespareas.gr/sintages/tourta-mparmpi.html

Δεν το ψήνει σε ειδικο σκεύος αλλά κάνει κατασκευή με πάτους από παντεσπάνι/κέικ που το κόβεις ώστε να του δώσεις το σχήμα που θέλεις.
Δεν βλέπουμε τα πράγματα όπως είναι αυτά, τα βλέπουμε όπως είμαστε εμείς - Anais Nin

Πως να φτιάξω ΑΥΤΗ την τούρτα; 02 Ιαν 2013 13:32 #818953

• dsn
  • Το Άβαταρ του/της dsn
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φαγοπότης
Sitronella έγραψε:
Καλημέρα και χρόνια πολλά.
Αν θέλεις έχουμε στο σάιτ και οδηγίες βήμα βήμα για τούρτα Μπάρμπι που ίσως σε βοηθήσουν. Δες εδώ:
www.sintagespareas.gr/sintages/tourta-mparmpi.html

Δεν το ψήνει σε ειδικο σκεύος αλλά κάνει κατασκευή με πάτους από παντεσπάνι/κέικ που το κόβεις ώστε να του δώσεις το σχήμα που θέλεις.

το σχημα της μπαρμπι δεν ειναι αυτο που θελω.... :(

μοιαζει λιγο με αυτο:

(και λιγο λιγοτερο φουσκωτο, αλλα υποθετω πως με το μαχαιρι θα το ξεφουσκωσω λιγο :) )
αλλα δεν ξερω αν θα βρω καπου τετοιο που το ψηνει η κοπελα στο video..

επισης ο πυργος που θα ηθελα μοιαζει καπως με αυτους που μου εβαλε η MAGEIRISSA:
www.sintagespareas.gr/sintages/pos-ftiax...ro-prigkipissas.html
ομως μου φαινεται λιγο ταλαιπωρια η σκεπη να φτιαχτει.. θα μπορουσα να κανω αυτους τους πυργους και σαν σκεπη να βαλω χωνακι που εχει η αλλη συνταγη με τους αλλους πυργους????
Τελευταία διόρθωση: 02 Ιαν 2013 15:27 από Sitronella.

Πως να φτιάξω ΑΥΤΗ την τούρτα; 02 Ιαν 2013 15:32 #818963

• Sitronella
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Διαχειριστής
  •  Συνταγές του χρήστη
Υπάρχει ειδική φόρμα της Wilton βέβαια.
Από εκεί και πέρα μπορείς να αυτοσχεδιάσεις. Να χρησιμοποιήσεις κάποιο μπολ ανοξείδωτο. Ή να φτιάξεις σε απλή στρογγυλή φόρμα 2 κέικ και να κάνεις... γλυπτική! Θα έχεις αρκετά σκάρτα από τα κέικ, αλλά αυτά που θα κόψεις μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις για τρουφάκια ή cake pops.

Όσο για το κάστρο πιστεύω πως μπορείς να κάνεις ό,τι θέλεις :) Γιατί να μην γίνεται να βάλεις χωνάκια;
Δεν βλέπουμε τα πράγματα όπως είναι αυτά, τα βλέπουμε όπως είμαστε εμείς - Anais Nin

Πως να φτιάξω ΑΥΤΗ την τούρτα; 02 Ιαν 2013 17:48 #818976

• dsn
  • Το Άβαταρ του/της dsn
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φαγοπότης
Sitronella έγραψε:
Υπάρχει ειδική φόρμα της Wilton βέβαια.
Από εκεί και πέρα μπορείς να αυτοσχεδιάσεις. Να χρησιμοποιήσεις κάποιο μπολ ανοξείδωτο. Ή να φτιάξεις σε απλή στρογγυλή φόρμα 2 κέικ και να κάνεις... γλυπτική! Θα έχεις αρκετά σκάρτα από τα κέικ, αλλά αυτά που θα κόψεις μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις για τρουφάκια ή cake pops.

Όσο για το κάστρο πιστεύω πως μπορείς να κάνεις ό,τι θέλεις :) Γιατί να μην γίνεται να βάλεις χωνάκια;

λοιπον εχω οντως ενα ανοξειδωτο μπολ σε αυτο το σχημα.. :) :) :)
για τα χωνακια , πιστευεις πως θα κατσει καλα η ζαχαροπαστα επανω?? να τα καλυψω και αυτα με βουτυροκρεμα και να τα βαλω ψυγειο να σφιξει οπως η τουρτα και μετα να δουλεψω τη ζαχαροπαστα απο επανω????

να σε ρωτησω και κατι ακομα σε αυτο το μπολ που ειναι πολυ βαθυ για να βγει το σχημα της τουρτας πως θα το ψησω καλα το κεικ?? με το ψησιμο οπως καταλαβες εχω θεμα.... ;)
Τελευταία διόρθωση: 02 Ιαν 2013 18:13 από Sitronella.

Πως να φτιάξω ΑΥΤΗ την τούρτα; 02 Ιαν 2013 18:17 #818982

• Sitronella
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Διαχειριστής
  •  Συνταγές του χρήστη
Δεν ξέρω πως θα σου ψηθεί, η αληθεια είναι πως δεν το έχω κάνει, απλώς μου ήρθε η ιδέα. Κάποιος εδώ μέσα το είχε κάνει νομίζω, αλλά δε θυμάμαι τώρα ποιός. Θα πρέπει να το δοκιμάσεις. Αν είναι πολύ μεγάλο ίσως να μη σου ψηθεί καλά. Αν είναι μικρό (γιατί στην ουσία το πάνω μέρος μόνο χρειάζεσαι να έχει αυτό το σχήμα, κάτω φτιάχνεις κανονικό στρογγυλό κέικ και μετά τα βάζεις το ένα πάνω στο άλλο και κάνεις τη γλυπτική σου), δε θα έχεις θέμα φαντάζομαι.
Για τα χωνάκια δες τι έχει κάνει η κοπέλα που έχει βάλεις τις οδηγίες βήμα βήμα.

γενέθλια χρηστών

dimitrat έχει γενέθλια σήμερα (22.09.1976), golfo έχει γενέθλια σήμερα (22.09.2009), loumi έχει γενέθλια σήμερα (22.09.1982), mafalda22 έχει γενέθλια σήμερα (22.09.1986), mairil έχει γενέθλια σήμερα (22.09.1984), vermhn έχει γενέθλια σήμερα (22.09.1988), Καλοφαγού έχει γενέθλια σήμερα (22.09.1987), ΦΟΥΝΤΟΥΚΙΤΣΑ έχει γενέθλια σήμερα (22.09.1964), betty23 έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (23.09.1985), ddora έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (23.09.1970), katsie έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (23.09.1979), Mallory έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (23.09.1990), Mimix έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (23.09.1944), nicgog έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (23.09.1958), Pelazy έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (23.09.1975), rita.ki έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (23.09.1982), ΜΑMALENA έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (23.09.1977), dimbar έχει γενέθλια σε 2 ημέρες (24.09.1981), pinalaki έχει γενέθλια σε 2 ημέρες (24.09.1986), νυχτολουλουδο έχει γενέθλια σε 2 ημέρες (24.09.1969)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.338 δευτερόλεπτα