Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Ο χώρος για να συζητάμε το τόσο αγαπημένο μας θέμα: τις τούρτες! Δεν είναι δύσκολο, προσπαθήστε το κι εσείς!

ΘΕΜΑ: Πως να φτιάξω ΑΥΤΗ την τούρτα;

Πως να φτιάξω ΑΥΤΗ την τούρτα; 12 Ιαν 2013 15:02 #822174

• katerina78
  • Το Άβαταρ του/της katerina78
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Βοηθός Μάγειρα
  •  Συνταγές του χρήστη
Navset θα συμφωνησω απολυτα με τα κοριτσια και να σου πω κι εγω καποιες μικρες συμβουλες που εχω μαθει κι εγω απο εδω μεσα,για να σου βγει εντονο το χρωμα και ειδικα το κοκκινο καλα ειναι να φτιαξεις την ζαχαροπαστα και να την χρωματισεις την προηγουμενη μερα ετσι θα ειναι πιο εντονο ,η διαφορα αναμεσα στο παντεσπανι και το κεικ νομιζω οτι ειναι το οτι το κεικ ειναι πιο σταθερο απο το παντεσπανι αλλα το θεμα ειναι οτι οι περισσοτεροι προτιμουν το παντεσπανι αυτο ειναι δικο σου θεμα,για αρχη καλα ειναι να επικαλυψεις με βουτυροκρεμα γιατι πιστευω οτι θα μπορεις να τη χειριστεις ευκολοτετα απο τη γκανας ,νομιζω οτι αν την κανεις σε μικρη φορμα και κανεις τρεις πατους και με τις κρεμες θα ψηλωσει μια χαρα η τουρτα σου,εγω συνηθως χρησιμοποιω κρεμα πατισερι ανακατεμενη με κρεμα γαλακτος και μπορεις αν θελεις να λιωσεις μια κουβερτουρα και να βαλεις λιωμενη μπανανα αν κανεις σοκολατενιο παντεσπανι μιλαμε για σοκολαση ;) ;)

να εχεις εμπιστοσυνη στον εαυτο σου και μην απογοητευθεις αν εχει καποιες ατελειες η τουρτα σου το θεμα ειναι οτι θα την εχεις κανει με τα χερακια σου και πρεπει να εισαι περηφανη που τα καταφερες ....

maiko έγραψε:
γεια σας κοριτσια κ καλη μας χρονια! σε λιγες μερες εχει γεννεθλια ο μπεμπικος μου κ ηθελα να του φτιαξω μονη μου μια τουρτα με θεμα τον τουιτι! η ερωτηση ειναι η εξης - επειδη θα βαλω ζαχαροπαστα απο πανω ,πως να σχεδιασω τον τουιτυ ειναι ευκολο;ευχαριστω προκαταβολικα! ;)

Αν γραψεις στο you tube, tweety cake θα δεις καποια σχεδια αυτο που εχει το κεφαλι του τουιτι μονο ευκολο φαινεται
Τελευταία διόρθωση: 12 Ιαν 2013 16:13 από MAGEIRISSA. Αιτία: διόρθωση
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πως να φτιάξω ΑΥΤΗ την τούρτα; 12 Ιαν 2013 17:50 #822207

• karavour
  • Το Άβαταρ του/της karavour
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Σεφ
  • Όλα είναι δυνατά σ'αυτόν που πιστεύει (Μαρκ.θ:23)
  •  Συνταγές του χρήστη
toshka έγραψε:
γεια σας!! τον φεβρουαριο θα εχουμε γαμο-παντρευεται η εγγονη της νονας μου..η γαμιλια τουρτα θα ειναι το δωρο μου..η κοπελα μας διαλεξε αυτην εδω
h4fbf171.jpg

...ειναι πανεμορφη τουρτα,ε? αυτο που θα ηθελα,να μου πειτε αν καποια εχει χρησιμοποιήσει αυτες τις βασεις υποστηριξης βασεις υποστηριξηςειναι καλες? δεν θελω να βαλω απλα καλαμακια,πως κανω στις πιο μικρες τουρτες...φοβαμαι να μη μου στραβωσει..και αν θα μπορεσω να παω την τουρτα ετσι ετοιμη στο κεντρο..δεν ειναι μακρια...αυτα

Τόσκα...χμμμ..πανέμορφη δε θα την έλεγα, λίγο εξαντρίκ μου φαίνεται. Αλλά περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα! ΑΦού αρέσει στην κοπέλα, αυτό έχει σημασία! (προσωπικά προτιμώ τις πιο κλασικές με τα λουλούδια:))Έχει αρκετή δουλειά όμως, χαρά στο κουράγιο σου! Για τις βάσεις δεν ξέρω να σου πω, φαντάζομαι ότι έχουν και στηρίγματα στο κέντρο, δεν είναι μόνο τα πιάτα ε? Αλλά να σου πω ότι εγώ το Μάιο είχα κάνει μια γαμήλια τούρτα τετραόροφη πολύυυυ βαρυά. Την πήγα εκεί που θα κοβόταν όροφο όροφορ σε κούτες και όχι όλη μαζί. οϋτε εμένα ήταν μακρυα, 10 λεπτά απ'το σπίτι μου. Έβαλα μόνο τους κλασικούς χαρτονένιους πάτους και στηρίγματα καλαμάκια σουβλακιού, αλλά πάαααρα πολλά! Πόσην ώρα βγάζαμε τα καλαμάκια μετά όταν ήταν να την κόψουμε. Είχα πολύ άγχος γιατί ήταν η πρώτη μου πολυόροφη γαμήλια αλλά δόξα τω Θεώ πήγαν όλα καλά και δεν έπεσε, παρόλου που είχε γίνει με παντεσπάνια σιροπιασμένα, 2 ειδών κρέμες ζαχαροπλαστικής αναμειγμένες με σαντιγύ και βουτυρόκρεμα απ'εξα. Φαντάσου βάρος. Η δική σου θα είναι κέικ ή οι κλασικές ελληνικές σαν αυτή που έφτιαξα εγώ? Ειδικά αν είναι κεικ στυλ, δε θα χεις κανένα φόβο. Αν έχεις τη δυνατότητα να πάς στο κέντρο νωρίς το μεσημέρι και να πας τις τούρτες όροφο όροφο και να κάνεις εκεί τις τελευταίες λεπτομέριες της διακόσμησης, θα ήταν ιδανικό. Θα είναι και φεβρουάριος και δε θα χεις πρόβλημα να λιώσει τίποτα! Εμένα ήταν μάιος και είχε αρκετή ζέστη. Αν τώρα δε μπορείς να τις πας όροφο όροφο, στη θέση σου θα αγγάρευα δύο άτομα (εκτός από μένα που θα οδηγούσα), να κρατάνε την τούρτα σταθερή στο πίσω κάθισμα. Εγώ θα οδηγουσα με 30 χιλιόμετρα το πολύ και από ομαλούς δρόμους και με προσοχή θα πήγαινα την τούρτα στον προορισμό της. Αφού λες ότι είναι και κοντά στο σπίτι σου! Περιμένουμε φωτογραφία ε? ;)
Τελευταία διόρθωση: 12 Ιαν 2013 17:59 από karavour.

Πως να φτιάξω ΑΥΤΗ την τούρτα; 12 Ιαν 2013 19:04 #822241

• toshka
  • Το Άβαταρ του/της toshka
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φαγοπότης
σ'ευχαριστω πολυ για τη απαντιση,karavour!δεν ειναι μονο πατοι...ειναι και τα σαν καλαμακια που βιδονουνται στους πατους..εχω δωσει 2 λινκ..ομως εχω βρει στο αμαζον πιο φθυνα...τωρα για να τα παω στο κεντρο ενα-ενα...το σκεφτηκα,αλλα κοιταζοντας καλα-καλα τη φωτο ειπα οχι)))) αν θα τα παω στο κεντρο να τη φτιαξω,σχεδων ολη η δοθλεια εκει θα ειναι..δλδ,θα πρεπει σρο κεντρο να λιωσω τη κουβερτουρα,να την απλωσω,να μου κανει τα νερα αυτα ωραια,και μετα να βαλω αυτη τη ασπρη ζαχαροπαστα και να κανω με κορνε το σχεδιο...ασε οτι θα μου παρει πολυ καιρο,θα'ναι απο πανω μου και οι εργατες του κεντρου(((( δεν μπορω να δουλεψω εστι...δεν ειμαι επαγγελματιας για να μη με ενοχλει αυτο το πραμα)))) ξερω,οτι κανω πολλα λαθη ορφογραφικα)) μη τα προσεχετε!!!

Πως να φτιάξω ΑΥΤΗ την τούρτα; 12 Ιαν 2013 21:06 #822467

• maiko
  • Το Άβαταρ του/της maiko
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φαγοπότης
katerina 78 ευχαριστω για την απαντηση.το εχω δει αυτο το βιντεακι αλλα δεν εχω τα καταλληλα εργαλεια....θα δω τι θα κανω...

Πως να φτιάξω ΑΥΤΗ την τούρτα; 12 Ιαν 2013 23:23 #822518

• katerina78
  • Το Άβαταρ του/της katerina78
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Βοηθός Μάγειρα
  •  Συνταγές του χρήστη
Maiko για να φτιαξεις μονο το προσωπο του τουιτι δεν χρειαζονται εργαλεια θα κοψεις μονο στο σχημα που θελεις το παντεσπανι ή κεικ ,και θα κανεις τα ματια κτλ ,μονο χρωμα χρειαζεται

Πως να φτιάξω ΑΥΤΗ την τούρτα; 12 Ιαν 2013 23:47 #822520

• manna
  • Το Άβαταρ του/της manna
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φαγοπότης
  •  Συνταγές του χρήστη
Κοπέλες κάποια βοήθεια για το πώς να στερεώσω γυάλα στην κορυφή γαμήλιας τούρτας που να δίνει την εντύπωση χιονόμπαλας; Έχω σκεφτεί αλλά θα θελα να μου πει και κάποια που ίσως να το έχει επιχειρήσει. Ο γάμος πλησιάζει...

Πως να φτιάξω ΑΥΤΗ την τούρτα; 13 Ιαν 2013 16:53 #822634

• karavour
  • Το Άβαταρ του/της karavour
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Σεφ
  • Όλα είναι δυνατά σ'αυτόν που πιστεύει (Μαρκ.θ:23)
  •  Συνταγές του χρήστη
manna έγραψε:
Κοπέλες κάποια βοήθεια για το πώς να στερεώσω γυάλα στην κορυφή γαμήλιας τούρτας που να δίνει την εντύπωση χιονόμπαλας; Έχω σκεφτεί αλλά θα θελα να μου πει και κάποια που ίσως να το έχει επιχειρήσει. Ο γάμος πλησιάζει...

royal icing, διακριτικά να μη φαίνεται. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. Α, ίσως λίγο γλυκόζη (?), αλλά δε νομίζω να είναι τόσο σταθερή όσο το ρόγιαλ...

toshka έγραψε:
σ'ευχαριστω πολυ για τη απαντιση,karavour!δεν ειναι μονο πατοι...ειναι και τα σαν καλαμακια που βιδονουνται στους πατους..εχω δωσει 2 λινκ..ομως εχω βρει στο αμαζον πιο φθυνα...τωρα για να τα παω στο κεντρο ενα-ενα...το σκεφτηκα,αλλα κοιταζοντας καλα-καλα τη φωτο ειπα οχι)))) αν θα τα παω στο κεντρο να τη φτιαξω,σχεδων ολη η δοθλεια εκει θα ειναι..δλδ,θα πρεπει σρο κεντρο να λιωσω τη κουβερτουρα,να την απλωσω,να μου κανει τα νερα αυτα ωραια,και μετα να βαλω αυτη τη ασπρη ζαχαροπαστα και να κανω με κορνε το σχεδιο...ασε οτι θα μου παρει πολυ καιρο,θα'ναι απο πανω μου και οι εργατες του κεντρου(((( δεν μπορω να δουλεψω εστι...δεν ειμαι επαγγελματιας για να μη με ενοχλει αυτο το πραμα)))) ξερω,οτι κανω πολλα λαθη ορφογραφικα)) μη τα προσεχετε!!!
Ναι, έχεις δίκιο, τώρα που την ξαναβλέπω, όλη η δουλειά θα πρέπει να γίνει στο κέντρο οπότε δε λέει...Άρα, πάρε τα στηρίγματα να είσαi σίγουρη, απλά να τα ζητήσεις πίσω μετά. Και όπως σου είπα, μην κάνεις το λάθος και την πας μόνη σου! Ζήτα βοήθεια για να είσαι σίγουρη! Τί γεύσεις θα κάνεις αν επιτρέπεται?
Εντάξει τώρα...δεν είσαι επαγγελματίας, αλλά είσαι πολύ καλύτερη από κάποιων επαγγελματιων τη δουλειά που έχω δει ;) ;)
Τελευταία διόρθωση: 14 Ιαν 2013 15:56 από MAGEIRISSA. Αιτία: διπλό ποστ

Πως να φτιάξω ΑΥΤΗ την τούρτα; 13 Ιαν 2013 17:23 #822638

• marimari
  • Το Άβαταρ του/της marimari
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φαγοπότης
Και γιατι δεν την φτιαχνεις ψευτικη;ΟΟΟΟλη ψευτικη και αληθινη το πανω κομματι.Η υπολοιπη τουρτα που θα φανε για να κοβεται και ευκολοτερα καντην στα ιδια χρωματα αλλα τετραγωνη.

Πως να φτιάξω ΑΥΤΗ την τούρτα; 13 Ιαν 2013 20:15 #822925

• toshka
  • Το Άβαταρ του/της toshka
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φαγοπότης
Ναι, έχεις δίκιο, τώρα που την ξαναβλέπω, όλη η δουλειά θα πρέπει να γίνει στο κέντρο οπότε δε λέει...Άρα, πάρε τα στηρίγματα να είσαi σίγουρη, απλά να τα ζητήσεις πίσω μετά. Και όπως σου είπα, μην κάνεις το λάθος και την πας μόνη σου! Ζήτα βοήθεια για να είσαι σίγουρη! Τί γεύσεις θα κάνεις αν επιτρέπεται?
Εντάξει τώρα...δεν είσαι επαγγελματίας, αλλά είσαι πολύ καλύτερη από κάποιων επαγγελματιων τη δουλειά που έχω δει ;) ;)[/quote]
Μονη δεν θα την παω με τιποτα))) γευση-σοκολατενιο παντεσπανι-λικερ Σαρινταν-κρεμα ζαχαρολπαστικης με κομματακια μπισκοτας "Ορεο"...

marimari,δεν θελει ψευτικη))

Πως να φτιάξω ΑΥΤΗ την τούρτα; 13 Ιαν 2013 21:12 #822932

• manna
  • Το Άβαταρ του/της manna
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φαγοπότης
  •  Συνταγές του χρήστη
Ευχαριστώ πολύ Karavour!

γενέθλια χρηστών

belabala έχει γενέθλια σήμερα (20.09.1984), Billy Trinky έχει γενέθλια σήμερα (20.09.1989), desvog έχει γενέθλια σήμερα (20.09.1975), GOGOBLIO έχει γενέθλια σήμερα (20.09.1975), [email protected] έχει γενέθλια σήμερα (20.09.1974), papasd1m έχει γενέθλια σήμερα (20.09.1991), roxalitos έχει γενέθλια σήμερα (20.09.1989), [email protected] έχει γενέθλια σήμερα (20.09.1963), βαστσέ έχει γενέθλια σήμερα (20.09.1994), billyth έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (21.09.1977), chatz έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (21.09.1982), estella2109 έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (21.09.1982), kitro έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (21.09.1974), magsta έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (21.09.1970), marapo1 έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (21.09.1990), tina rousso έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (21.09.1911), έριχρή έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (21.09.1999)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.381 δευτερόλεπτα