Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Ο χώρος για να συζητάμε το τόσο αγαπημένο μας θέμα: τις τούρτες! Δεν είναι δύσκολο, προσπαθήστε το κι εσείς!

ΘΕΜΑ: Σαντιγύ

Σαντιγύ 10 Ιαν 2009 19:00 #72244

• anna1973
  • Το Άβαταρ του/της anna1973
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φαγοπότης
  •  Συνταγές του χρήστη
τι διαφορα εχουν η morfat ή garni που διαβαζω συχνα σε συνταγες απο την κρεμα γαλακτος που τη χτυπαμε για να να γινει σαντιγυ? Αλλωστε αυτη δεν ειναι η κανονικη σαντιγυ?
μου αρεσει η χλιδη και η καλοπεραση!!!
Τελευταία διόρθωση: 11 Απρ 2011 12:58 από anniokm. Αιτία: Διόρθωση τίτλου
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ:σαντιγυ 10 Ιαν 2009 19:17 #72252

• annouk
  • Το Άβαταρ του/της annouk
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Μάγειρας
  • The greatest thing you'll ever learn is just to love and be loved in return..
  •  Συνταγές του χρήστη
αννα μου νομιζω η σαντιγυ μορφατ ειναι σαντιγυ φυτικης προελευσης.ενω η κρεμα γαλακτος ειναι ζωικης προελευσης.:silly:
Δώστε μου μια κουζίνα και υλικά και αφήστε με!! :0)

Απ:σαντιγυ 11 Ιαν 2009 07:01 #72367

• Sitronella
  • Το Άβαταρ του/της Sitronella
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Διαχειριστής
  • Όλοι μπορούν να μαγειρέψουν!
  •  Συνταγές του χρήστη
Η κρέμα γάλακτος είναι όπως είπε η annouk ζωικής προέλευσης. Δεν περιέχει ζάχαρη και για να γίνει σαντιγύ, πρέπει να τη χτυπήσουμε και να προσθέσουμε εμείς ζάχαρη κατά βούληση. Έχει πολύ περισσότερα λιπαρά.

Το μόρφατ και το γκαρνί είναι σε μορφή σκόνης, περιέχουν ζάχαρη από μόνα τους και για να γίνουν σαντιγύ πρέπει απλώς να τα χτυπήσουμε με γάλα. Η παρασκευή λοιπόν σαντιγύ με αυτές είναι εξαιρετικά εύκολη και γρήγορη.

Επίσης υπάρχει το μόρφατ και το ερμόλ που είναι σε μορφή πηχτής κρέμας, μέσα σε τενεκεδάκι. Δεν περιέχουν ζάχαρη και γίνονται σαντιγύ όταν απλώς τα χτυπήσουμε, βάζοντας -εάν θέλουμε- ζάχαρη και γάλα. Έχουν μια ιδιαίτερη μυρωδιά και γι'αυτό σε κάποιους αρέσουν σε κάποιους όχι.

Το τελικό αποτέλεσμα είναι περίπου το ίδιο σε εμφάνιση. Με την κρέμα γάλακτος έχουμε μια μικρή πιθανότητα να μας κόψει και να μη γίνει σαντιγύ. Με τα υπόλοιπα δεν έχουμε αυτό τον κίνδυνο. Η σαντιγύ που γίνεται από το μορφατ και το ερμολ είναι κάπως πιο σφιχτή.
Η σαντιγύ σε σκόνη περιέχει κάμποσα συντηριτικά, ενώ η κρέμα γάλακτος περιέχει καραγενάνη.

Στο τέλος είναι το τι βολεύει τον καθένα και τι θεωρεί σημαντικό. Πάντού όμως μπορείς να αντικαταστήσεις το ένα με το άλλο.
Δεν βλέπουμε τα πράγματα όπως είναι αυτά, τα βλέπουμε όπως είμαστε εμείς - Anais Nin

Απ:σαντιγυ 11 Ιαν 2009 08:23 #72418

• anna1973
  • Το Άβαταρ του/της anna1973
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φαγοπότης
  •  Συνταγές του χρήστη
Sitronella έγραψε:
Η κρέμα γάλακτος είναι όπως είπε η annouk ζωικής προέλευσης. Δεν περιέχει ζάχαρη και για να γίνει σαντιγύ, πρέπει να τη χτυπήσουμε και να προσθέσουμε εμείς ζάχαρη κατά βούληση. Έχει πολύ περισσότερα λιπαρά.

Το μόρφατ και το γκαρνί είναι σε μορφή σκόνης, περιέχουν ζάχαρη από μόνα τους και για να γίνουν σαντιγύ πρέπει απλώς να τα χτυπήσουμε με γάλα. Η παρασκευή λοιπόν σαντιγύ με αυτές είναι εξαιρετικά εύκολη και γρήγορη.

Επίσης υπάρχει το μόρφατ και το ερμόλ που είναι σε μορφή πηχτής κρέμας, μέσα σε τενεκεδάκι. Δεν περιέχουν ζάχαρη και γίνονται σαντιγύ όταν απλώς τα χτυπήσουμε, βάζοντας -εάν θέλουμε- ζάχαρη και γάλα. Έχουν μια ιδιαίτερη μυρωδιά και γι'αυτό σε κάποιους αρέσουν σε κάποιους όχι.

Το τελικό αποτέλεσμα είναι περίπου το ίδιο σε εμφάνιση. Με την κρέμα γάλακτος έχουμε μια μικρή πιθανότητα να μας κόψει και να μη γίνει σαντιγύ. Με τα υπόλοιπα δεν έχουμε αυτό τον κίνδυνο. Η σαντιγύ που γίνεται από το μορφατ και το ερμολ είναι κάπως πιο σφιχτή.
Η σαντιγύ σε σκόνη περιέχει κάμποσα συντηριτικά, ενώ η κρέμα γάλακτος περιέχει καραγενάνη.

Στο τέλος είναι το τι βολεύει τον καθένα και τι θεωρεί σημαντικό. Πάντού όμως μπορείς να αντικαταστήσεις το ένα με το άλλο.
Σας ευχαριστω πολυ η αληθεια ειναι οτι δεν ηξερα οτι η κρεμα γαλακτος περιεχει καραγενανη γιατι δεν ειχα κοιταξει ποτε πιστευοντας οτι ειναι κατι φρεσκο και αγνο σαν το γαλα (εκτος απο τα λιπαρα)πρπει να διαβαζω τα παντα τελικα!
μου αρεσει η χλιδη και η καλοπεραση!!!

Απ:σαντιγυ 11 Ιαν 2009 08:44 #72425

• Τράγα
  • Το Άβαταρ του/της Τράγα
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Διαχειριστής
  •  Συνταγές του χρήστη
Δεν εχετε πει το πιο σημαντικο νομιζω!!!...η κρεμα γαλακτος οταν κτυπηθει σε σαντυγι ειναι κλασεις ανωτερη σε γευση απο τις υπολοιπες!!!:laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Απ:σαντιγυ 11 Ιαν 2009 09:16 #72449

• painter
  • Το Άβαταρ του/της painter
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Λούκουλος
  •  Συνταγές του χρήστη
Συμφωνώ με την Τράγα.Δεν παίζεται....

Απ:σαντιγυ 11 Ιαν 2009 10:55 #72544

• kiriakh58
  • Το Άβαταρ του/της kiriakh58
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Χρυσός σκούφος
  •  Συνταγές του χρήστη
Για να πετυχει η σαντυγι οταν την κανουμε με κρεμα γαλακτος που ειναι νομιζω η καλυτερη, το βασικο ειναι να βαλουμε την κρεμα πριν την χτυπησουμε στην καταψυξη για 15 λεπτα, καθως και το σκευος που θα την χτυπησουμε, λιγη βαννιλια και αχνη οσο εμεις θελουμε, και η επιτυχια ειναι σιγουρη....και αν προσθεσουμε 1 -2 κουταλακια κακαο γινεται σαν σερανο!!!
Τελευταία διόρθωση: 11 Ιαν 2009 10:56 από kiriakh58.

Απ:σαντυγί 17 Μαϊ 2009 08:08 #134614

• LolliPop
  • Το Άβαταρ του/της LolliPop
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Λούκουλος
έχω μόρφατ σε χάρτινη συσκευασία, γίνεται να χτυπήσω αυτό με το ζαχαρούχο για σαντυγί; στις οδηγίες λέει ότι χρειάζεται 200 γρ γάλα.
δεν ξέρω τι σαντιγύ να χρησιμοποιήσω..! έχω και κρέμα γάλακτος και σκέφτομαι και την κρέμα ζαχαροπλαστικής..
τη θέλω για γέμιση σε τούρτα..

Απ:σαντυγί 17 Μαϊ 2009 08:13 #134616

• Eυδοκία
  • Το Άβαταρ του/της Eυδοκία
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ερασιτέχνης μάγειρας
  •  Συνταγές του χρήστη
LolliPop έγραψε:
έχω μόρφατ σε χάρτινη συσκευασία, γίνεται να χτυπήσω αυτό με το ζαχαρούχο για σαντυγί; στις οδηγίες λέει ότι χρειάζεται 200 γρ γάλα.
δεν ξέρω τι σαντιγύ να χρησιμοποιήσω..! έχω και κρέμα γάλακτος και σκέφτομαι και την κρέμα ζαχαροπλαστικής..
τη θέλω για γέμιση σε τούρτα..

lollipop ,εγω φτιαχνω μια κρεμα για τουρτα με την μορφατ στο τσιγγινο κουτακι και αφου την χτυπησω και αφρατεψει πολυ ριχνω μεσα το ζαχαρουχο γαλα. Ειναι απιθανη σε γευση κρεμα.

Ισως πρεπει να κανει την σαντυγι που εχεις οπως λενε οι οδηγιες και μετα να προσθεσεις το ζαχαρουχο.
Δεν ξερω βεβαια αν γινεται,μια σκεψη κανω:kiss: :kiss:

Δεν ξερω αν σε βοηθησα .καλη επιτυχια:laugh: :laugh:
Τελευταία διόρθωση: 17 Μαϊ 2009 08:14 από Eυδοκία.

Απ:Σαντυγί 17 Μαϊ 2009 08:21 #134617

• LolliPop
  • Το Άβαταρ του/της LolliPop
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Λούκουλος
δεν έχω το μόρφατ στο κουτάκι και είναι κυριακή! σνιφ..

ευχαριστώ πάντως για την απάντηση!
Τελευταία διόρθωση: 17 Μαϊ 2009 09:05 από elenikolas. Αιτία: Μικροδιόρθωση τίτλου

γενέθλια χρηστών

despinamos έχει γενέθλια σήμερα (25.10.1974), erjon έχει γενέθλια σήμερα (25.10.1977), giouli@ έχει γενέθλια σήμερα (25.10.1972), iwrock έχει γενέθλια σήμερα (25.10.1975), kikiamv έχει γενέθλια σήμερα (25.10.1985), marthom02 έχει γενέθλια σήμερα (25.10.1976), perkal έχει γενέθλια σήμερα (25.10.1987), sofia311 έχει γενέθλια σήμερα (25.10.1978), ΛΕΝΑ ΚΟΝΤ. έχει γενέθλια σήμερα (25.10.1986), Χαρά Σρ έχει γενέθλια σήμερα (25.10.1992), DimeMoor έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (26.10.1985), eletri έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (26.10.1967), evakorpa έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (26.10.1980), femcook έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (26.10.2010), geomak έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (26.10.1981), magia74 έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (26.10.1974), mataxar έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (26.10.1977), nikkar έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (26.10.1977), strkav έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (26.10.1984), xaroula έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (26.10.2035)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.306 δευτερόλεπτα