Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Ο χώρος για να συζητάμε το τόσο αγαπημένο μας θέμα: τις τούρτες! Δεν είναι δύσκολο, προσπαθήστε το κι εσείς!

ΘΕΜΑ: Γλάσα και κρέμες διακόσμησης

Απ: Γλάσα και κρέμες διακόσμησης 26 Αυγ 2011 15:35 #625463

• familyclub
  • Το Άβαταρ του/της familyclub
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φαγοπότης
  • Ποτέ μην λες ποτέ !!!
Κατατοπιστικότατη, ευχαριστώ....

Και στο τελευταίο παντεσπάνι αν πρόκειται να βάλουμε σαντυγί, δεν χρειάζεται βουτυρόπαστα... σωστα ?

Αυτή την διαδικασία, παντεσπανι, σιροπιασμα, κρεμα, παντεσπανι, σιροπιασμα, κρεμα, παντεσπανι... τις κάνετε στην σειρα ή αφήνεται χρόνο ενδοιαμεσα, την βάζετε ψυγείο κλπ ?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Γλάσα και κρέμες διακόσμησης 26 Αυγ 2011 15:47 #625465

• katenick
  • Το Άβαταρ του/της katenick
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Ερασιτέχνης μάγειρας
  •  Συνταγές του χρήστη
πριν τη σαντυγι δεν βαζεις βουτυροπαστα,τη βουτυροπαστα την βαζεις μονο αν θες να στρωσεις πανω ζαχαροπαστα.
εγω μια τουρτα την φτιαχνω εξ ολοκληρου μεσα σε ενα τσερκι(εκτος του τελευταιου στρωματος,οποιο κ αν ειναι αυτο,σαντυγι-βουτυροκρεμα) κ την βαζω να παγωσει κ να δεσει ,για μια νυχτα.αν δεν εχω τοσο χρονο κ 2-3 ωρες ειναι αρκετες.μετα τη βγαζω απο το τσερκι κ την στολιζω,ετσι στεκεται καλυτερα χωρις να κινδυνευει να καταρευσει.

Απ: Γλάσα και κρέμες διακόσμησης 26 Αυγ 2011 16:23 #625484

• familyclub
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φαγοπότης
  • Ποτέ μην λες ποτέ !!!
και εγω που δεν εχω τσέρκι ??? δεν το σκέφτηκα αυτό... λέτε να έχω... ατυχήματα ???

Απ: Γλάσα και κρέμες διακόσμησης 26 Αυγ 2011 19:22 #625622

• MAGEIRISSA
  • Το Άβαταρ του/της MAGEIRISSA
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Συντονιστής
  • keep smiling
  •  Συνταγές του χρήστη
Τη διαδικασία παντεσπάνι, σιρόπιασμα, κρέμα, ξανά παντεσπάνι κλπ στο τέλος βουτυρόκρεμα, την κάνουμε μια κι έξω.
Χρειάζεται όμως να μπει στο ψυγείο, για ένα ολόκληρο βράδυ, να σφίξει καλά η βουτυρόκρεμα, για να μπορέσεις να απλώσεις όμορφα τη ζαχαρόπαστα από πάνω. ;)

Όσο για τη σαντιγύ στην τελευταία στρώση και πριν τη ζαχαρόπαστα, δε θα στο συνιστούσα κι αυτό επειδή η σαντιγύ, δεν είναι τόσο σφιχτή όσο η βουτυρόκρεμα και θα δυσκολευτείς ν'απλώσεις καλά τη ζαχαρόπαστα.

Δες εδώ σχετικό άρθρο μας και πολλά μυστικά για τη ζαχαρόπαστα.
Επίσης εδώ υπάρχει κι άλλο άρθρο, για την κάλυψη τούρτας.

Καλή επιτυχία ό,τι κι αν φτιάξεις.

Απ: Γλάσα και κρέμες διακόσμησης 26 Αυγ 2011 19:36 #625625

• familyclub
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φαγοπότης
  • Ποτέ μην λες ποτέ !!!
κοριτσάκια σας ευχαριστώ.... συγγνωμη που δεν τα λεω καλα, αλλα δεν εχω συνηθισει...

δεν θα βαλω ζαχαρόπαστα σε αυτη την τουρτα...θα ειναι παντεσπάνι, κρέμα, παντεσπάνι, κρέμα, παντεσπάνι, σαντυγί...

με ζαχαρόπαστα έφτιαξα κατι σχεδιακια που θα δω αν θα τα βάλω...

οποτε το τελευταίο παντεσπάνι το σιροπιάζω για να υποδεχτεί την σαντυγι, ετσι ?

(αυτή την στιγμή ψήνεται το δευτερο παντεσπάνι !!!

ευχηθειτε μου να πάνε όλα καλα.... αγχωθηκα που δεν εχω τσερκι !

Απ: Γλάσα και κρέμες διακόσμησης 26 Αυγ 2011 19:52 #625633

• MAGEIRISSA
  • Το Άβαταρ του/της MAGEIRISSA
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Συντονιστής
  • keep smiling
  •  Συνταγές του χρήστη
Ωωωχ familyclub κι εγώ λάθος καταλαβα.:dry: ... να το διορθώσω λοιπόν. :)

Θα σιροπιάσεις το τελευταίο παντεσπάνι σου κι απο πάνω θα στρώσεις όμορφα τη σαντιγύ σου.
Δε χρειάζεται να έχεις τσέρκι. Απλά θα ισιώσεις (θα το κάνεις επίπεδο) από πάνω αν έχει φουσκώσει πολύ και θα στρώσεις όμορφα τη σαντιγύ σου.
Το ίδιο και στα πλάγια. Φρόντισε όμως να είνα παγωμένη καλά η σαντιγύ, για να μπορεσεις να την απλώσεις. Και το παντεσπάνι σου κρύο.
Καλό θα ήταν να απλώσεις αύριο τη σαντιγύ, να έχουν όλα καλά κρυώσει. ;)

Καλή επιτυχία εύχομαι και μην αγχώνεσαι, δεν είναι δα και κάτι δύσκολο, θα περιμένουμε κερασμα....

Απ: Γλάσα και κρέμες διακόσμησης 26 Αυγ 2011 20:38 #625689

• familyclub
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φαγοπότης
  • Ποτέ μην λες ποτέ !!!
ευχαριστω μαγείρισσα....

μωρέ απο την τελειομανια μου τα παθαίνω αυτά....

θα βγάλω φωτογραφίες στα σίγουρα... ελπίζω να μπορέσω να σας τις "σερβίρω" κι εδω.. χαχα

επ ευκαιρια να ευχαριστησω και την ναυσικα, αφανης ηρωας.... :appllepie:

Απ: Γλάσα και κρέμες διακόσμησης 27 Αυγ 2011 09:51 #625828

• familyclub
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φαγοπότης
  • Ποτέ μην λες ποτέ !!!
Γράφω ξανα εδώ για να το δείτε....

Καλημέρα καταρχάς...

Να ρωτήσω κάτι... Θα φτιάξω την τούρτα σήμερα, έχω κάνει απο χθές τα παντεσπάνια, θ ατα σιροπιασω και θα βάλω τις κρέμες... έχω δύο ερωτήσεις...

1. η τουρτα θα κοπει αυριο το απογευμα, να την ολοκληρώσω όλη σήμερα, δηάδη και την τελική σαντυγί και την διακόσμηση, ολα ?

2. νέσα στο ψηγείο σε τί θα πρέπει να την έχω για να μην ξεραθεί ?

Απ: Γλάσα και κρέμες διακόσμησης 27 Αυγ 2011 10:06 #625833

• Ναυσικά
  • Το Άβαταρ του/της Ναυσικά
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Διαχειριστής
  • Μια καρδιά γιομάτη δυόσμο...
  •  Συνταγές του χρήστη
χαχαχα, τώρα είδα την ευχαριστία, μωρέ έτσι γίνονται οι ήρωες??? χαχαχαχαχαχα!

Πρώτον, εγώ θα την έφτιαχνα από σήμερα, τουλάχιστον τις κρέμες, για να δέσουν οι γεύσεις. Νομίζω ότι τα γλυκά είναι πάντα πιο ωραία την 2η μέρα. Αν θες άσε τη διακόσμηση για αύριο πρωί.

Αν χωράει να βάλεις την τουρτα σε τουρτιέρα με καπάκι, θα είναι το ιδανικό.Γενικά θα πρέπει να είναι καλλυμένη και για να μην ξεραθεί, και για να μην πάρει μυρωδιές από το ψυγείο. ΑΝ δεν χωράει η τουρτιέρα, βάλτην σε ένα κουτί, απο αυτα που έχουν στα ζαχαροπλαστεία!

Απ: Γλάσα και κρέμες διακόσμησης 27 Αυγ 2011 10:31 #625849

• familyclub
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Φαγοπότης
  • Ποτέ μην λες ποτέ !!!
Ναυσικάαααααααα μου πάλι με σώζεις... ευτυχως η τουρτιερα μου την χωράει ίσα ίσα... ξυλώσαμε και το μισο ψυγειο και χωρεσε ! χαχα

γενέθλια χρηστών

DarkAngel έχει γενέθλια σήμερα (31.10.1973), filbez έχει γενέθλια σήμερα (31.10.1963), kleri 73 έχει γενέθλια σήμερα (31.10.1973), vlastarisv έχει γενέθλια σήμερα (31.10.1980), νατμπρ έχει γενέθλια σήμερα (31.10.1973), φιλμήτ έχει γενέθλια σήμερα (31.10.1979), andry402005 έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (01.11.1965), annieyiannikou έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (01.11.1970), AntoineX έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (01.11.1972), Doralada έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (01.11.1976), giodra έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (01.11.1981), linoulamia έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (01.11.1979), MAGZ έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (01.11.1972), mpia111 έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (01.11.1984), papaspyr6 έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (01.11.1976), ΓΑΤΟΥΛΑ έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (01.11.1980), Μαίρη Π. έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (01.11.1991), ΠΑΥΛΟΣ ΜΕΓΑΛΑΚΑΚΗΣ έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (01.11.1964), χρήναθ έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (01.11.1962), hargou έχει γενέθλια σε 2 ημέρες (02.11.1990)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.200 δευτερόλεπτα