Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Αλοιφή με κερί μέλισσας

Αλοιφή με κερί μέλισσας 31 Ιαν 2007 11:43 #561

• soyla
  • Το Άβαταρ του/της soyla
  • Φαγοπότης
ΦΙΛΕΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΘΑ ΣΑΣ ΓΡΑΨΩ ΜΙΑ ΑΛΟΙΦΗ ΜΕ ΚΕΡΙ ΜΕΛΙΣΣΑΣ ΠΟΥ ΦΤΙΑΧΝΕΙ Η ΘΕΙΑ ΜΟΥ ΤΣΙΤΣΙΜΑΚΑ ΑΓΓΕΛΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΓΙΑ ΕΠΟΥΛΩΣΗ ΠΛΗΓΩΝ ΕΓΚΑΥΜΑΤΑ, ΣΚΑΣΜΕΝΑ ΧΕΡΙΑ ΠΟΔΙΑ (ΦΤΕΡΝΕΣ)κ.α.:) ΤΑ ΥΛΙΚΑ ΤΗΣ ΣΥΝΤΑΓΗΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ:
α) 1 ΠΟΤΗΡΙ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ
β) 2 ΣΑΚΟΥΛΑΚΙΑ ΜΑΣΤΙΧΑ ΧΙΟΥ ΚΑΙ
γ) 100 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΕΡΙ ΜΕΛΙΣΣΑΣ
ΕΚΤΕΛΕΣΗ
ΟΛΑ ΤΑ ΥΛΙΚΑ ΤΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΤΣΑΡΟΛΑΚΙ ΚΑΙ ΤΑ ΒΡΑΖΟΥΜΕ ΠΕΡΙΠΟΥ 5ΛΕΠΤΑ.ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΚΑΤΕΒΑΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗ ΦΩΤΙΑ ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΚΡΥΟ ΝΕΡΟ ΚΑΙ Η ΑΛΟΙΦΗ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΕΠΑΝΩ ΜΕΝΟΝΤΑΣ ΚΑΤΩ ΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ.ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΛΟΙΦΗ ΤΗ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΕ ΕΝΑ ΚΥΠΕΛΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΛΕΝΟΥΜΕ ΑΝΑΚΑΤΕΥΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΜΕ ΕΝΑ ΠΙΡΟΥΝΙ ΓΙΑ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΤΥΧΟΝ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΕΙΝΕΙ.ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗ ΜΑΖΕΥΟΥΜΕ ΣΕ ΕΝΑ ΒΑΖΑΚΙ ΚΑΙ Η ΑΛΟΙΦΗ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΗ!!! Υ.Γ.ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΔΟΥΜΕ ΟΤΙ ΜΑΣ ΕΓΙΝΕ ΠΟΛΥ ΣΦΙΧΤΗ ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ:ΑΛΟΙΦΗ ΜΕ ΚΕΡΙ ΜΕΛΙΣΣΑΣ 30 Ιουν 2010 07:59 #404310

• 2ΙΟΥι
  • Το Άβαταρ του/της 2ΙΟΥι
  • Ερασιτέχνης μάγειρας
  •  Συνταγές του χρήστη
φτιαχνει μια παρομοια η γιαγια μιας φιλης μου και ειναι καταπληκτικη.....ελπιζω να ειναι και αυτη ευχαριστουμε που την μοιραστηκες μαζι μας γιατι αυτες συνηθως πανε απο μανα σε κορη και δεν την λενε την συνταγη....

Απ:ΑΛΟΙΦΗ ΜΕ ΚΕΡΙ ΜΕΛΙΣΣΑΣ 30 Ιουν 2010 13:18 #404535

• golfo
  • Το Άβαταρ του/της golfo
  • Σεφ
  •  Συνταγές του χρήστη
εγω την εχω και μου φανηκε χρησιμη πολλες φορες,βεβαια δεν την εφτιαξα εγω αλλα την πηρα απο εναν κυριο στην Κρήτη, Μελισσοκομος στο επαγγελμα.εκεινος δεν ειχε μεσα αρωμα μαστιχας ειχε μονο το κερι και το λαδακι.
ειναι πολυ καλη για τα σκασμενα χειλη το χειμωνα
για τις φτερνες
για το ξηρο δερμα
για τα σκασμενα χερια,παλαμες.
ευχαριστουμε για την συνταγη αυτης της αλοιφης,ειναι στα υποψην μου.

Απ:ΑΛΟΙΦΗ ΜΕ ΚΕΡΙ ΜΕΛΙΣΣΑΣ 30 Ιουν 2010 13:55 #404577

• anniokm
  • Το Άβαταρ του/της anniokm
  • Συντονιστής
  •  Συνταγές του χρήστη
Αγαπητή Σούλα σε ευχαριστούμε πολύ που μοιράστηκες μαζί μας τη συνταγή για την αλοιφή! :) Πολύ χρήσιμη.. ;)

Το κερί μέλισσας φαντάζομαι το βρίσκεις από μελισσοκόμο? :huh:
Ο καλύτερος τρόπος για να προβλέψεις το μέλλον σου..Είναι να το δημιουργήσεις!

Απ:ΑΛΟΙΦΗ ΜΕ ΚΕΡΙ ΜΕΛΙΣΣΑΣ 30 Ιουν 2010 14:55 #404642

• xaroula
  • Το Άβαταρ του/της xaroula
  • Συντονιστής
  • Η ηθική πρόοδος ενός έθνους φαίνεται στον... τρόπο που συμπεριφέρεται στα ζώα..(Μαχάτμα Γκάντι)
  •  Συνταγές του χρήστη
anniokm έγραψε:
Αγαπητή Σούλα σε ευχαριστούμε πολύ που μοιράστηκες μαζί μας τη συνταγή για την αλοιφή! :) Πολύ χρήσιμη.. ;)

Το κερί μέλισσας φαντάζομαι το βρίσκεις από μελισσοκόμο? :huh:

Αννουλα κερι βρισκεις και στα φαρμακεια...και που σαι μικρη οταν φτιαξεις κανε δυο βαζακια και στειλε ενα στην μανουλα :laugh: :laugh:

Απ:ΑΛΟΙΦΗ ΜΕ ΚΕΡΙ ΜΕΛΙΣΣΑΣ 30 Ιουν 2010 18:50 #405087

Την φτιαχνω και εγω την αλοιφη μια και εχουμε μελίσσια και υπαρχει κερι, αλλα για την μαστιχα δεν το ηξερα!φανταζομαι θα της δινει και ωραιο αρωμα και σιγουρα ειναι επουλωτικό για τις πληγες!Ευχαριστουμε!

Απ:ΑΛΟΙΦΗ ΜΕ ΚΕΡΙ ΜΕΛΙΣΣΑΣ 19 Οκτ 2010 20:52 #473536

• galera
  • Το Άβαταρ του/της galera
  • Φαγοπότης
  •  Συνταγές του χρήστη
Η γιαγιά μου που την φτιάχνει βάζει και φλύδα απο ένα δεντρο που το λέει αφροξυλιά. Τώρα ποιο είναι αυτό θα σας γελάσω και μείς αυτό ψάχνουμε και δεν μπορούμε να τη φτιάξουμε

Απ:ΑΛΟΙΦΗ ΜΕ ΚΕΡΙ ΜΕΛΙΣΣΑΣ 14 Μαρ 2012 13:26 #728617

• litsapapas
  • Το Άβαταρ του/της litsapapas
  • Φαγοπότης
γεια σας κοριτσια και απο μενα που ειμαι καινουρια.απ οτι ξερω η αφροξυλια ως πιο γνωστο ειναι ο σαμπουκος....ειναι σπανιο φυτο (θαμνος) αλλα οταν μεγαλωσει αρκετα φαινεται σαν δεντρο.ειναι υπεροχο οπτικα,ανθιζει ανοιξη κατι καταπλικτικα μπουκετα απο ιμιλευκα μικρα ανθακια με τελειο αρωμα και κρατανε αρκετο καιρο...το λατρευω αυτο το φυτο,και ασχοληθηκα να το βρω να το φυτεψω στον κηπο του εξοχικου μου,γιατι χρειαζεται μεγαλο χωρο.ειναι δυσκολο να βρεθει,αλλα βρηκα την ακρη.απο ενα σπιτι σε χωριο της ευβοιας,που μου εβαλαν καταβολαδα (τροπος φυτεματος) σε γλαστρα απο τον περασμενο σεπτεμβριο και απο 5-6 κλωναρακια επιασε μονο ενα.......αυτες τις μερες θα το μεταφυτευσω και ευχομαι να πανε ολα καλα. χρησιμο για πολλα γιατροσοφια!!!
Τελευταία διόρθωση: 14 Μαρ 2012 15:51 από Sitronella. Αιτία: δεν εμφανιζόταν λόγω αγκύλων

Απ:ΑΛΟΙΦΗ ΜΕ ΚΕΡΙ ΜΕΛΙΣΣΑΣ 15 Μαρ 2012 08:16 #728932

• july88
  • Το Άβαταρ του/της july88
  • Βοηθός Μάγειρα
  •  Συνταγές του χρήστη
Κόρίτσια μόλις έφτιαξα την αλοιφή. Μου βγήκε σαν πουρες περίπου την στρέγγισα και την έβαλα σε βαζάκι.. Δε ξέρω γιατί δεν έχω ξαναφτιάξει. Ετσι πρέπει να βγαίνει? Απορροφάτε γρήγορα απο το δέρμα? ή μετά πρέπει να πλένεις τα χέρια. Αν γνωρίζει καμμία ας μου απαντήσει.

Απ:ΑΛΟΙΦΗ ΜΕ ΚΕΡΙ ΜΕΛΙΣΣΑΣ 15 Μαρ 2012 08:25 #728933

• lianaki
  • Το Άβαταρ του/της lianaki
  • Μάγειρας
  •  Συνταγές του χρήστη
july88 καλημέρα.
Θέλει πολύ καλό τρίψιμο στο σημείο που θα τη βάλεις.
Είναι τόσο πολύτιμη και τόσο θρεπτική για το δέρμα!!!
Αν σου μείνει στα χέρια (που δεν το νομίζω μετά από τέτοιο τρίψιμο) μπορείς να "καθαρίσεις" τα χέρια σου σε άλλο σημείο του σώματός σου, είναι κρίμα να πάει χαμένη!
Θα το διαπιστώσεις και μόνη σου στην πορεία, πόσο θα ωφεληθεί το δέρμα σου ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ τη βάλεις. :)

ουδέν κακόν αμιγές καλού
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Συντονιστές: Ginger, Σουηδός Μάγειρας

γενέθλια χρηστών

agathiaris έχει γενέθλια σήμερα (25.03.2015), Alba$$$ έχει γενέθλια σήμερα (25.03.1977), arminakos έχει γενέθλια σήμερα (25.03.1982), Avallon έχει γενέθλια σήμερα (25.03.1969), Costas58 έχει γενέθλια σήμερα (25.03.1958), elenakezou έχει γενέθλια σήμερα (25.03.1984), evanalex έχει γενέθλια σήμερα (25.03.1989), Giorgos Apostolakopoylos έχει γενέθλια σήμερα (25.03.1968), Helena Pleiade έχει γενέθλια σήμερα (25.03.1971), Maya Meladze έχει γενέθλια σήμερα (25.03.1965), ninaki00 έχει γενέθλια σήμερα (25.03.1989), plousiou έχει γενέθλια σήμερα (25.03.1993), Seomarketergr έχει γενέθλια σήμερα (25.03.1986), SubAly έχει γενέθλια σήμερα (25.03.1982), sunny day έχει γενέθλια σήμερα (25.03.1966), TRISPONTOS11a έχει γενέθλια σήμερα (25.03.1973), Violeta Korda έχει γενέθλια σήμερα (25.03.1988), yiotamgr έχει γενέθλια σήμερα (25.03.1974), ΝΟΠΗΛΑΖΑΡΙΔΟΥ έχει γενέθλια σήμερα (25.03.1975), ,Αννα1981 έχει γενέθλια σε 1 ημέρα (26.03.1981)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.279 δευτερόλεπτα