Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Ο χώρος για να συζητάμε το τόσο αγαπημένο μας θέμα: τις τούρτες! Δεν είναι δύσκολο, προσπαθήστε το κι εσείς!

ΘΕΜΑ: Πως να φτιάξω ΑΥΤΗ την τούρτα;

Απ: Πως να φτιάξω ΑΥΤΗ την τούρτα; 11 Μαϊ 2012 09:03 #752496

• Sitronella
  • Το Άβαταρ του/της Sitronella
  • Διαχειριστής
  •  Συνταγές του χρήστη
Όσον αφορά το κάτω κέικ σου, αφού θα το κάνεις με παντεσπάνια θέλει ΟΠΩΣΔΗΟΠΟΤΕ στήριξη γιατί αλλιώς θα σου βουλιάξει (και δεν είναι και χειμώνας πλέον...).
Για να κάταλάβω θα κάνεις μια μεγάλη τούρτα ορθογώνια με παντεσπάνια και πάνω σε αυτή θα στηρίξεις την κούκλα που θα αποτελείται από δυο τούρτες κέικ;
Αν η φούστα είναι από κέικ, τότε δε χρειάζεται να βάλεις στήριξη ανάμεσα στο κάτω και το πάνω.
Όμως αν φτιάξεις την ορθογώνια με παντεσπάνια, τότε θέλει ΟΠΩΣΔΗΟΠΟΤΕ στήριξη γιατί αλλιώς θα σου βουλιάξει (και δεν είναι και χειμώνας πλέον...).
Μπορείς να κόψεις ένα στρογγυλό χαρτόνι, λίγο πιο μικρό από το κέικ σου. Φυσικά το χαρτόνι θα το καλύψεις με αλουμινόχαρτο για να μην ακουμπάει στην τούρτα κατευθείαν.
Μετά θα προχωρήσεις τη στήριξη όπως και στις άλλες τούρτες, με καλαμάκια (διάβασε και τα προηγούμενα ποστ να δεις τι έχει γραφτεί για την στήριξη σε δίπατες τούρτες).

Και βέβαια θα πρέπει να το βάλεις στο ψυγείο. Εάν το κλείσεις σε κουτί, ή πολύ καλά με μεμβράνη ή κάτι τέτοιο, δε θα υγρανθεί η ζαχαρόπαστα. Αλλιώς θα υγρανθεί και θα γυαλίσει. Σαν γεύση δεν παθαίνει κάτι, αλλά χαλάει η εμφάνισή της.
we don't see things as they are, but as we are
Τελευταία διόρθωση: 11 Μαϊ 2012 09:07 από Sitronella.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Πως να φτιάξω ΑΥΤΗ την τούρτα; 11 Μαϊ 2012 09:36 #752515

• IROULA
  • Το Άβαταρ του/της IROULA
  • Φαγοπότης
  •  Συνταγές του χρήστη
Θα κάνω μία τούρτα 30Χ40 που θα αποτελείται από 3 παντεσπάνια και ενδιάμεσα γέμιση από σαντιγύ και κρέμα ζαχαροπλαστικής. Αυτή η τούρτα από πάνω θα την καλύψω με ζαχαρόπαστα.
Πάνω λοιπόν από αυτή την τούρτα θα βάλω το κεικ που θα φτιάξω στην κλασική φόρμα κέικ με την τρύπα στη μέση. Μέσα στην τρύπα θα βάλω την barbie και θα βυθίσω τα πόδια της στην κάτω τούρτα, την μεγάλη. Η τρύπα όμως του κέικ είναι μεγαλύτερη απ'την κούκλα οπότε η κούκλα θα κουνιέται λογικά.

Για την τούρτα του γιου μου, θα φτιάξω κατά τον ίδιο τρόπο μία τούρτα 30Χ40. Θα καλυφθεί με ζαχαρόπαστα. Πάνω από αυτήν θα βάλω το αυτοκίνητο του mcqueen που το σχημάτισα με ένα κέικ.

Αρα λοιπόν μου λες θέλει στήριξη ε??? Θα πάω τώρα να διαβάσω παραπάνω που λες ότι το εχετε αναφέρει.

Ερώτηση: Τις τούρτες 30Χ40 που θα είναι καλυμένες με ζαχαρόπαστα, θα τις βάλω σε κουτί και μέσα στο ψυγείο, σωστα κατάλαβα? Δεν θα μου πάθει δηλαδή τίποτα η ζαχαρόπαστα.
Την barbie & τον mcqueen λέω να τα φτιάξω με βουτυρόκρεμα και ζαχαρόπαστα και να τα τοποθετήσω την Κυριακή το πρωί που είναι το πάρτυ επάνω στις τούρτες. Οπότε να μην χρειάζεται να τα έχω και αυτά στο ψυγείο. Καλύτερα δεν είναι έτσι?

Εχω αγχωθεί πάρα πολύ! Δεν το έχω ξανακάνει... και είναι και 2 οι τούρτες!!

Απ: Πως να φτιάξω ΑΥΤΗ την τούρτα; 11 Μαϊ 2012 11:45 #752583

• toshka
  • Το Άβαταρ του/της toshka
  • Φαγοπότης
αχ.γιατι δεν μπηκα πιο πριν εδω? μολης τωρα εχω τελεισει μια Μπαρμπι..θα κανα φωτο βημα-βημα..εγω την κανω με κανονικα παντεσπανια...και την "μαζευω" σενα σκευος σε σχημα κονουσ...μπορεις να παρεις και παιδικο κουβα,,πλαστικο η μεταλικο...θα το απλωσεις με μεμβρανη..τα παντεσπανια πρεπει να ειναι βδιαφόρων διαμέτρων..τα "μαζευεις" μεσα στο σκεβος αυτο,το βαζεις στο ψυγειο για μια νυχτα..

Συνημμένα:
Τελευταία διόρθωση: 11 Μαϊ 2012 12:23 από MAGEIRISSA. Αιτία: διόρθωση φωτο

Απ: Πως να φτιάξω ΑΥΤΗ την τούρτα; 11 Μαϊ 2012 12:26 #752600

• IROULA
  • Φαγοπότης
  •  Συνταγές του χρήστη
Αχ είναι υπέροχη!!!! Χίλια μπράβο!!! Λες να την κάνω με παντεσπάνια? Με έβαλες σε σκέψεις τώρα.
Και θα βάζω το ένα πάνω στο άλλο ε? Μέχρι να φτάσω στο πιο μεγάλο που θα είναι και η βάση? Και πόσα παντεσπάνια πρέπει να φτιάξω?
Εχω ένα έτοιμο τώρα 30Χ40 φτάνει??

Απ: Πως να φτιάξω ΑΥΤΗ την τούρτα; 11 Μαϊ 2012 12:38 #752609

• toshka
  • Φαγοπότης
εγω εκανα 1 παντεστανι 22...1-15,και 1-10..

Απ: Πως να φτιάξω ΑΥΤΗ την τούρτα; 11 Μαϊ 2012 13:08 #752624

• IROULA
  • Φαγοπότης
  •  Συνταγές του χρήστη
toshka έγραψε:
εγω εκανα 1 παντεστανι 22...1-15,και 1-10..

Μόνο 3 παντεσπάνια έβαλες? Και πώς πήρε τόσο ύψος? Μέσα με τι τα γέμισες?

Απ: Πως να φτιάξω ΑΥΤΗ την τούρτα; 11 Μαϊ 2012 13:25 #752634

• Sitronella
  • Το Άβαταρ του/της Sitronella
  • Διαχειριστής
  •  Συνταγές του χρήστη
Να πω εδώ στα γρήγορα πως, ανάλογα το πόσοι θα είναι οι καλεσμένοι σου, αν φτιάξεις απλώς την τούρτα μπάρμπι με ένα ωραίο ύψος, ίσως να σε φτάσει η τούρτα (χωρίς το ορθογώνιο από κάτω). Είναι μεγάλη και σίγουρα θα σερβρίρει αρκετούς. Τώρα βέβαια αν έχεις πολλούς καλεσμένους, τότε ίσως να μη σε φτάσει.
Όμως αν κάνεις μια ορθογώνια, κάνεις από πάνω μια φούστα που θα είναι κοντά και χώσεις τα πόδια της κούκλας και στην ορθογώνια, τότε συνολικά η κούκλα σου θα φαίνεται κάπως... παράξενη και κοντοπόδαρη. Θα έχει δηλαδή κανονικό ύψος από τη μέση και πανω, ενώ τα πόδια της θα είναι μισά. Δεν ξέρω δηλαδή εντέλει το ύψος που θα έχει το κέικ σου, αλλά σκέψου το και αυτό.

Τούρτα μπάρμπι έχουμε και βήμα βήμα αν θέλεις να δεις εδώ
www.sintagespareas.gr/sintages/tourta-mparmpi.html
we don't see things as they are, but as we are
Τελευταία διόρθωση: 11 Μαϊ 2012 13:26 από Sitronella.

Απ: Πως να φτιάξω ΑΥΤΗ την τούρτα; 11 Μαϊ 2012 15:54 #752723

• toshka
  • Φαγοπότης
το καθε παντεσπανι το εχω κοψει στα δυο..6 παντεσπανια

Απ: Πως να φτιάξω ΑΥΤΗ την τούρτα; 11 Μαϊ 2012 15:57 #752724

• IROULA
  • Φαγοπότης
  •  Συνταγές του χρήστη
Sitronella έγραψε:
Όμως αν κάνεις μια ορθογώνια, κάνεις από πάνω μια φούστα που θα είναι κοντά και χώσεις τα πόδια της κούκλας και στην ορθογώνια, τότε συνολικά η κούκλα σου θα φαίνεται κάπως... παράξενη και κοντοπόδαρη. Θα έχει δηλαδή κανονικό ύψος από τη μέση και πανω, ενώ τα πόδια της θα είναι μισά.

Ωχ έχεις δίκιο... :S
Sitronella έγραψε:
Τούρτα μπάρμπι έχουμε και βήμα βήμα αν θέλεις να δεις εδώ
www.sintagespareas.gr/sintages/tourta-mparmpi.html

Με 3 παντεσπάνια πώς γίνεται να είναι τόσο ψηλή? Λέει ότι το κόβουμε το κάθε ένα στα 3 όμως ε? Αρα 9 στρώσεις. Μα δεν έχει πολύ ύψος το παντεσπάνι. πφφφ... πολύ έχω αγχωθεί. Μέχρι στιγμής έχω φτιάξει τον μακουιν και μόλις τελείωσα την ζαχαρόπαστα. Πρέπει να τον διακοσμήσω τώρα... Την μπαρμπι δεν την έχω ξεκινήσει καν... :(

Απ: Πως να φτιάξω ΑΥΤΗ την τούρτα; 11 Μαϊ 2012 21:08 #753101

• karavour
  • Το Άβαταρ του/της karavour
  • Σεφ
  •  Συνταγές του χρήστη
Γεια σου Iroula κιαπό μένα. Πριν 3 βδομάδες περίπου έφτιαξα μία τούρτα μπάρπι, αυτή συγκεκριμένα:

Να σου πω τί έκανα εγώ που δεν είχα ειδική φόρμα. Εφτιαξα το κέικ σοκολάτας της Σιτρονέλας που είναι υγρούτσικο και μοιάζει λίγο με σιροπιασμένο παντεσπάνι (δε θελει σιρόπισμα). Το έψησα στη φόρμα του κέικ τη στρογγυλή, ξέρεις...την κλασική με την τρύπα στη μέση, μόνο που η φόρμα μου είναι ψηλή. Παρόλαυτά, τα μπούτια της μπάρμπι έμεναν απ'έξω. Τί έκανα: με το μαχαιράκι, χάραξα το κέικ περιμετρικά γύρω γύρω για να του δώσω σχήμα φουστανιού και όσα κομμάτια έπεφταν απ'το κέικ, δεν τα πέταξα, αλλά τα στούμπωσα πάνω πάνω με βουτυρόκρεμα για να πάρει ύψος. Ξέχασα να πω ότι έκοψα το κέικ σε τρεις πάτους και για γέμιση έβαλα νουτέλα και βουτυρόκρεμα. Αφού μπήκε ψυγείο να κρυώσει καλά, το κάλυψα όλα καλά καλά με βουτυρόκρεμα για να καλυφθούν οι ατέλεις, και μετά ζαχαρόπαστα κλπ. Δεν ξέρω αν με κατάλαβες.
Συντονιστές: Ginger, Kimwlos, Σουηδός Μάγειρας

γενέθλια χρηστών

Annabelle έχει γενέθλια σήμερα (24.07.1960), Antonis Boukis έχει γενέθλια σήμερα (24.07.1993), Charalambos Herodotou έχει γενέθλια σήμερα (24.07.1979), Harley έχει γενέθλια σήμερα (24.07.1972), ioanna_24 έχει γενέθλια σήμερα (24.07.1989), Jenny Buchholz έχει γενέθλια σήμερα (24.07.1984), kategiam έχει γενέθλια σήμερα (24.07.1978), kerasia176 έχει γενέθλια σήμερα (24.07.1976), konbei έχει γενέθλια σήμερα (24.07.1983), NICOLEANDMARIA έχει γενέθλια σήμερα (24.07.1978), nustikoulhs έχει γενέθλια σήμερα (24.07.1980), Olimpia Kountza έχει γενέθλια σήμερα (24.07.1968), prasinomata_26 έχει γενέθλια σήμερα (24.07.1983), sugthd έχει γενέθλια σήμερα (24.07.1982), tatrwwola έχει γενέθλια σήμερα (24.07.1986), Vassilis Evolución Michaelidis έχει γενέθλια σήμερα (24.07.1978), αιμκλε έχει γενέθλια σήμερα (24.07.1981), ελινα ζαφειριου έχει γενέθλια σήμερα (24.07.1982), ΚαλογιαννάκηςΣτυλιανός έχει γενέθλια σήμερα (24.07.1974), μαρίλιαΧρ. έχει γενέθλια σήμερα (24.07.1996)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.317 δευτερόλεπτα